Ako i ove godine želite ostati zdravi u sezoni opasnih virusa treba vam snažan imunostimulator. Naša topla preporuka i ove zime je ehinacea za zdravlje. Bilo da koristite kapi, čaj, sirup ili neki drugi preparat na bazi ove blagotvorne biljke ona će vam sigurno pomoći. Njeno antivirusno i antimikrobno delovanje umanjiće šansu da obolite za čak 50 posto.
Ovaj prirodni antibiotik odlično je sredsto i za kožu. Pomaže bržem zaceljivanju rana, a možete je korisitti i kao tonik za dezinfekciju bubuljica. Koristi se za lečenje mokraćne bešike, herpesa, genitalnih infekcija…Jako je širok spektar upotrebe kada je u pitanju ehinacea kao prirodni lek.
Ipak najpopularnija je kao savršen borac protiv gripa i prehlade. Ako vas muče zapušen nos, temperatura, bol u grlu i malaksalost pravo je vreme da u organizam unesete dodatne doze ehinacee. Uz mirovanje, zdravu ishranu i prirodne lekove mnogo brže ćete osetiti olakšanje tegoba i novu energiju.
Ostanite sa nama i otkrijte kako da sami napravite ehinacea kapi i tinkuturu. Skuvajte zdravi čaj od ove biljke zaslađen sa malo meda i ojačajte odbrambene snage organizma. Pripremili smo za Vas još mnogo interesantnih recepata u nastavku teksta.
Šta je echinacea purpurea i kako izgleda?
Ehinacea – latinskog naziva echinacea purpurea, poznata je i kao slamnjak ili rudbekija, višegodišnja je zeljasta biljka. Raste u visinu do jednog metra, ima prelepe ružičaste ili roza cvetove blago spuštene ka tlu.
Cela biljka je obložena oštrim dlačicama. Pripada porodici Asteraceae kao i maslačak, bela rada i kamilica. U medicinske svrhe najčešće se upotrebljavaju echinacea purpurea i pallida.
Vodi poreklo iz Severne Amerike, još su je indijanci koristili u zdravstvene svrhe. Posebno za lečenje infekcija disajnih puteva. Ehinacea purpurea biljka se može i iscediti i tada ćete dobiti jako zdrav sok, pravi eliksir zdravlja.
U lekovite svrhe upotrebljavaju se i podzemni i nadzemni delovi biljke. Dakle, za pripremu preparata koriste se ehinacea koren, stabljika, lišće i cvet.
Echinos– lat. jež (zupčasta semena podsećaju na malog ježa)
Uzgoj ehinacee je jednostavan
Znajte da ova biljka ima više vrsta ali najuspešnije se plantažira vrsta echinacea angistifolia. Ovu ružičastu lepoticu postavite nek raste na osunčanom mestu. Ona ne voli vlagu te je potrebno dobro drenirano zemljište.
Cveta od maja do juna. Koren se vadi nakon treće godine i biljka je spremna za sušenje. Seme i sadnice ehinacee možete kupiti i na internetu.
Lekoviti sastav ovog prirodnog antibiotika
Echinacea purpurea u svom sastavu ima fenole, prave bombe antioksidanasa. Sadrži i alkaloide, derivate kafeične kiseline, amine, alkilamide, glikoproteine i još mnogo toga.
Protiv gripa i prehlade je odlično sredstvo jer sadrži i moćni vitamin C. Ehinacein iz ove biljke sprečava mikrobe i viruse da napadaju zdrave ćelije našeg organizma. On predstavlja iskusnog odbrambenog vojnika našeg imunog sistema.
Koliko se dugo terapija ehinaceom sprovodi?
Najdelotvornije je piti je dve nedelje. Ako ste u mogućnosti sami napravite preparate na bazi ove blagotvorne biljke. Nije preporučljivo koristiti je preko osam sedmica. Ograničite trajanje na ovaj period.
Napravite ehinacea melem za lečenje rana i otrovnih ujeda
Potrebno:
100 ml. biljnog ulja (suncokretovo, bademovo, kokosovo…),
suvi listovi i cveće ehinacee (trebaće vam oko 5 biljaka, neka se suše na kuhinjskoj krpi par dana),
15 grama pčelinjeg voska,
nekoliko kapi esencijalnog ulja lavande.
Priprema melema:
Potopite ehinaceu u ulje, neka odstoji tako 5 nedelja. Zatim procedite. Vosak otopite na pari, dodajte eterično ulje i spojite sa već proceđenim biljnim uljem. Čuvajte melem zaštićen od sunca, na hladonom mestu. Rok trajanja je 12 meseci.
Možete ga koristiti i ako vas muči crvena i iziritirana koža. Ako želite da vaš preparat bude čvršće konzistencije pojačajte količinu pčelinjeg voska.
Prirodni lek za jačanje imuniteta
Virus gripa se prenosi kapljično. Druge možemo zaraziti dok pričamo, kijamo ili kašljemo. Nakon zaraze simptomi viroze se pojavljuju najčešće posle dva dana. Najčešće su to zapušen nos, kašalj, temperatura i jaka glavobolja. Uz sve to postoji i onaj osećaj kao da nas bole sve kosti u telu i svaki delić kože. Kako bi se organizam uspeo odbraniti na vreme od virusa preporučljivo je uzimati imuno preparate.
Ehinacea za jačanje imuniteta se treba koristiti preventivno, a pomoći će i kada je do oboljenja već došlo. Istraživanja su pokazala da ova biljka drastično smanjuje rizik od bolesti. Zato je jako korisno piti je u vreme najave epidemije gripa.
Zdrav način života i fizička aktivnost preduslov su za pravilno funkcionisanje organizma. Ukoliko se pridržavate nekih osnovnih pravila zdrave ishrane i koristite ovu superzdravu biljku ne morate se bojati zime.
Jeste li znali da postoje tri virusa gripa?
Najopasniji od njih, grip tipa A, napada sisare i ptice i najčešće izaziva epidemiju ili pandemiju. Tip B napada istu ciljnu grupu i takođe može dovesti do epidemije. Tip C je najblaži i ne dovodi do epidemijskih razmera.
Ehinacea za imunitet je savršena odbrana od mikroorganizama. Ona povećava broj leukocita i stimuliše se sinteza interferona (protein koji podiže odbrambene snage organizma).
Savet plus: ako želite dodatno ojačati imunitet napravite zdravi smuti.
Izblendirajte po krušku, šargarepu i papriku. Napravite čaj od ehinacee tako što ćete staviti jednu čajnu vrećicu u 100ml vrele vode. Ostavite neka odstoji desetak minuta. Kada se malo prohladi pomešajte tečnost sa povrćem. Isecedite pola limuna i dodajte malo đumbira u prahu i zdravi napitak je gotov.
Benefiti za zdravlje su brojni
Echinacea purpurea je najlekovitija kada se udruži sa propolisom i vitaminom C.
Ehinacea za zdravlje je savršen preparat za virusne, bakterijske i gljivične infekcije. Koristi se u terapiji herpesa simpleksa koji se manifestuje kao groznica u nosu ili na usni.
U ovom slučaju najdelotvornija je tinktura od ehinacee. Dokazano sprečava razvoj streptokoka, gljivica i stafilokoka.
Ehinaceja za disajne puteve može se koristiti i kao inhalacija. U tu svrhu koristite čaj od ove bijlke da dobro naparite sinuse i bronhije. Ona će pomoći kod bronhijalnih zapaljenja odnosno bronhitisa. Pomaže kod upale sluznice grla te se koristi i kao sprej za grlo jer deluju antiseptički i smiruje crvenilo.
Ehinacea za kožu odnosno zarastanje rana se primenjuje od davnina jer se zna da ova biljka deluje antiseptički. Kada su u pitanju ekcem, psorijaza, dermatitis ona se koristi u vidu gela ili svežeg soka. Ako imate ranu koja sporo zarasta takođe će pomoći. Ukoliko imate bubuljice ili akne ova biljka će pomoći tako će dezinfikovati upaljene površine.
Lečenje infekcija mokraćne bešike je uspešnije ako se uz terapiju pije i čaj od ehinacee i koprive.
Ginekološka oboljenja kao što su bakterijske vaginoze i vaginalna kandida leče se ehinacea vaginaletama. One u svom sastavu uglavnom imaju još sastojke kao što su propolis, aloe vera, neven, propolis…
Ehinacea dokazano jača koru nadbubrežne žlezde, pomaže kod upale desni i gingivitisa… Zbog svog blagotvornog sastava ovoj biljci se pripisuju i antikancerogena svojstva.
Ehinacea kapi za šta su dobre
Prave se tako što se u pola litre sedamdesetoprocentnog alkohola potope biljke matičnjak i ehinaceja. Što se tiče količine koristite 50 grama matičnjaka i duplo toliko ehinacee. Dodajte i 50 ml rastvora propolisa. Zatvorite u teglu i ostavite da odstoji 14 dana uz povremeno mućkanje. Upotreba: tri puta na dan trideset kapi, rastvorite ih u čaju od blagotvorne ehinacee.
Tinktura od ehinacee recept
Sterilišite teglu od litre i popunite dve trećine iseckanim svežim korenom ehinacee. Ostatak dopunite 40 procentnim alkoholom. Neka tako odstoji pet dana a zatim sve izblendirajte. Ostavite nek odstoji bar 24h, a zatim procedite kroz sterilnu gazu. Ova tinktura je odlično sredstvo za disajne puteve.
Recept za ehinacea kapi
Pomešajte 100 grama sušenih cvetova ehinacee sa 50 grama listova matičnjaka, takođe osušenih. Zatim dodajte 50 grama propolisa u prahu. Sve zajetno prelijte sa pola litre sedamdesetoprocentnog alkohola. Posuda u kojoj se smesa nalazi treba da odstoji bar dve nedelje pre upotrebe. Piti 3x dnevno po 30 kapi.
Ako nemate vremena ili sastojke da napravite sami svoje kapi postoji i alternativa. Znajte na tržištu postoje i …
- Echinacea kapi Josif pančić.
- Dr. Theiss Immuno kapi (50 ml, oko 380 dinara).
- Od proizvođača Kernell: echinacea bio tinktura.
- Sinefarm tinktura sa vitaminom C.
- Echinaceid bezalkoholne kapi (50 ml oko 340 dinara).
- echinacea kapi za decu odrasle bez alkohola: ChildLife Echinacea za decu .
Kako se pravi čaj od ehinacee
Uz ehinacea kapi pripremili smo vam i recept za lekoviti čaj. Lako ga je napraviti.
Dovoljno je da 50 grama seckanog korena ehinacee potopiti u litar kipuće vode i ostavite nek odstoji.
Ovaj lekoviti napitak ugrejaće vas i ojačati imunitet. On sadrži mnoge vitamine i minerale, uključujući i vitamine A i E, kao i vitamine B kompleksa. Takođe bogat je i magnezijumom, kalijumom i kalcijumom.
Kako se pije čaj od ehinacee?
Ovaj ukusni napitak možete piti i nekoliko puta dnevno. Ako želite zasladite ga medom. A za pripremu možete koristiti i pola količine ehinacee, a druga polovina neka budu druge lekovite biljke. Recimo limunova trava ili nana.
Yogi tea Echinacea organic sadrži u sebi i biljku rooibos i začin kardmon.
Teekane kombinuje ehinaceu sa zelenim čajem.
Kirkolina je ima u svom sastavu pod nazivom Čaj za imunitet, pod istim nazivom je i čaj dr. Ričarda Šulca.
Kada je u pitanju čaj od ehinacee iskustva su gotovo uvek pozitivna. Ovaj umirujući napitak opušta telo i snižava stres, a stopostotno će ojačati vaš organizam. Dakle, nemojte ga izostaviti sa spiska kada sledeći put krenete u prodavnicu zdrave hrane.
Jeste li čuli za ehinacea sirup i kapsule za grlo
Imunitet kod dece se još razvija te je organizam podložniji raznim infekcijama. Prva godina u vrtiću uglavnom zadaje dosta problema. Kako imuni sistem nije još dovoljno razvijen deca se stalno razboljevaju. Posebno su česte respirativne infekcije, a stomačne viruse naši najmlađi jako teško podnose te nisu retke ni hospitalizacije.
Organizam iz svake prehlade, tj iz svakog kontakta sa virusima i bakterijama uči. On upoznaje neprijatelja i stvara odbrambenu vojsku. Sa godinama te armije su sve jače i jače. Ponekad telu je potrebna i pomoć u vidu pojačane zaštite određenim imunostimulatorima.
Ako vaše dete stalno muče bolovi u grlu, kašalj, stvaranje pojačane sluzi u bronhijama i temperature koje poradite na preventivi. Česta upotreba antibiotika može naneti više štete nego koristi. U slučaju virusa oni svakako i ne mogu pomoći.
Savršen sirup za decu za jačanje imuniteta je onaj od biljke echinacee purpureee. Već od treće godine života savetuje se upotreba ovakvih preparata.
Ovaj blagotvorni sirup pruža dodatnu zaštitu od infekcija i prehlada. Ali nemojte ga koristiti stalno, već periodično, tek nekoliko puta godišnje. Kada završite sa bočicom ovog sirupa pređite na ostale zdrave namirnice kao što su matična mleč, propolis, riblje ulje…
Jeste li već koristili kapsule na bazi Echinacea purpurea?
Echinacea kapsule se koriste za pojačanu zaštitu organizma od raznih oboljenja. Naročito se preporučuju hroničnim bolesnicima, osobama pod stresom i licima sa oslabljenim imunitetom. One u svom sastavu imaju i sastojke kao što su vitamin C, cink, probiotike..
- Od proizvođača ESI postoji čitav asortiman proizvoda na bazi ehinacee. U ponudi su sprej za grlo, sirup, bezalkoholne kapi, kapsule i immunilflor kapsule za jačanje imuniteta. Ovi proizvodi ne sadrže gluten, GMO ili veštačke boje i zaslađivače.
Upozorenja, mere opreza, neželjena dejstva, nuspojave i kontraindikacije
Na prom mestu naglasićemo važnost pravilnog doziranja kapi, čaja, sirupa i ostalih preparata. Kao i u svemu ostalim ni kod prirodnih lekova ne sme se preterivati. Prekomerno konzumiranje može dovesti do kontraefekta. Ono što je stimulisalo antitela u vašem telu može se okrenuti protiv vas. Zato se obavezno držite uputstava u vezi dozvoljenih količina. Korišćenje se uglavnom ograničava na period od osam nedelja.
Postoji mogućnost alergije na ehinaceu, posebno ako ste alergični na biljke iz porodice Asteraceae (kamilica, maslačak…).
Ovu supersnažnu biljku ne treba primenjivati kod autoimunih bolesti kao što su sida, lupus, reumatoidni artritis. Ova biljka podstiče jačanje imuniteta, a o lekovi za ove bolesti potiskuju imunološki sistem.
Ne preporučuje se ehinacea u trudnoći niti je dozvoljena njena upotreba u periodu dojenja. Iako vam čaj od osušenih delova ove biljke neće naškoditi opreza nikad dosta. Priuštite sebi neko drugo zadovoljstvo u vidu toplog napitka, recimo čaj od nane koji deluje umirujuće na ceo organizam. A baš to je ono pto vam je blaženom stanju najpotrebnije.
Takođe, imunosupresivi se ne bi trebali kombinovati sa ovom biljkom, kao ni kortikosteroidi.
Ehinacea iskustva korisnika sa preparatima
Ranije sam podlegala svakom virusu, bar nekoliko puta godišnje sam bila bolesna. Lekari su mi uporno pokušavali objasniti da je to zbog toga što imam jako slab imunitet. Nakon što sam i ishranu uvela med, sveže ceđene sokove i ehinacea kapi situacija se dosta poboljšala. Nije da se više nikada ne razboljevam, ali kada i zakačim neki virus simptomi su mnogo blaži. A tegobe ne traju duže od tri dana.
Melina (32)
Za ehinacea kapi i čaj sam čula i ranije, ali za sirup nisam. No počela sam ga koristiti tek kada sam dobila prvo dete. Stalne virusne infekcije, zapaljenja uha i duge tegobe kod sina izlečila sa tek uz periodičnu upotrebu sirupa. Neposredno pred samu sezonu gripa uvek potrošimo jednu bočicu. Sada sam sigurnija kako će i ako dođe do prehlade ili gripa moje dete biti zaštićenije.
Dorijana (41)
Ehinaacea purpurea je po svoj prilici jako moćan prirodni preparat. Ako je koristite sa oprezom ona će sigurno pomoći vašem zdravlju. Za jačanje imuniteta je zaista nezamenjiva. Iako epidemiolozi savetuju sezonsku vakcinaciju protiv gripa osetljivim kategorijama stanovništva ona ne pruža stopostotnu zaštitu. Zato bismo napomenuli važnost prirodnih lekova za imunitet.
Ovaj savet se naročito odnosi na hronične bolesnike, anemične osobe, dijabetičare i trudnice. Takođe kao ugrožena kategorija tu su i lekari i lekarsko osoblje. Sve u svemu neophodno je reagovati na vreme. Treba se zaštiti na svaki mogući način i nadati se da će se organizam umeti izboriti sa raznim neprijateljima.
Ako vas je ovaj tekst zainteresovao obavezno pročitajte i članak sa dijetamesecevemene.com o lekovitom čaju od zdravca…