Stolisnik čaj pored toga što jača krv i ublažava probavne tegobe, pomaže i u slučaju bolesti kože i bubrega. Ova biljka je u narodu poznatija i kao hajdučica, hajdučka trava. Definitivno je jedna od od najpoznatijih lekovitih biljnih kultura koje se od davnina koriste u lečenju mnogih tegoba i bolesti. Ubedljivo najbolje rezultate daje u slučaju ženskih tegoba, gastritisa, različitih oboljenja bubrega i kožnih poremećaja.
Kako napraviti čuveni čaj od stolisnika? dDa li je upotreba ovog napitka bezbedna za decu, dojilje i trudnice? Koliko treba trajati prosečna terapija? Odgovore na sva ova pitanja, pronaćićete upravo u ovom tekstu..
Stolisnik lekovita svojstva čudesne biljke
Nadzemni deo biljke u cvetanju sadrži do 1 odsto etarskog ulja. U njemu pronalazimo flavonoide, K vitamin, gorku materiju ahilein, tanine, stereole, smole i dr. Dragoceno etarsko ulje od hajdučke trave sadrži u sebi i tujon, pinen, cineol, borneol, kamfor, limonen.
Recimo i da stolisnik čaj ima veoma širok dijapazon delovanja, a može se podjednako koristiti za unutrašnju i za spoljašnju upotrebu. Čak i zvanična medicina priznaje lekovitost hajdučice. Naime, dolazano je da ekstrakt iz lista usporava razvoj patogenih klica, prvenstveno zahvaljujući taninu i etarskom ulju. Oni zajedničnim snagama sprečavaju infekcije rana i doprinose bržem zarastanju uz ublažavanje bolova.
U našoj narodnoj medicini hajdučka trava ima izuzetno značajnu ulogu u lečenju ženskih boljki. Na prvom mestu to su neredovne menstruacije, nepredvidivi valunzi.
Osim toga čaj od hajdučke trave prevenira i druge tegobe koje prate menopauzu i upale jajnika. Pod tim se misli na miome, različite bolesti materice, uključujući i najteža oboljenja poput karcinoma.
Ova lekovita biljka sadrži gorke materije koje povoljno deluju na želudačnu sluzokožu. Stoga se stolisnik čaj preporučuje za bolji apetit, ublažava i leči gastritis, kolitis i grčeve u želucu i crevima.
Kalijum kojim obiluje ova biljka potpomaže rad bubrega, umiruje srce i ublažava PMS simptome.
Hajdučica deluje blagotvorno i u slučaju različitih krvarenja – u želucu, crevima, krvarenja nosa, krvarenja iz hemoroida, iskašljavanja krvavog ispljuvka. Uz sve navedeno efikasna je i kod angine pektoris, reume i reumatskih bolova, bolesti slezine, jetre, pankreasa i kod žutice.
Kako se pravi čaj od hajdučke trave?
Velik je broj narodnih receptura u kojima se pominje stolisnik čaj, krema, sok, tinktura ili pak blagotvorna mast za hemoroide. Mi smo se ovog puta potrudili da vam damo upravo one najpoznatije i provereno delotvorne recepte.
Najpoznatijia je svakako recept za čaj od stolisnika, a on je krajnje jednostavan za pripremanje.
Čaj od hajdučke trave priprema se tako što se do vrha napuni kafena kašičica sa osušenom biljkom. Potom se preliva sa četvrt litra (2,5 dl) provrele vode, nakon čega treba odmah skloniti sa ringle. Preklopiti i pustiti nekoliko minuta nek odstoji. Najbolje ga je piti bez dodatnog zaslađivača, a ako vam tako ne odgovara, možete uključiti kašičicu domaćeg meda.
Jeste li već probali svež sok od hajdučke trave?
Blagi sok od stolisnika deluje odlično protiv proširenih vena, spoljašnjih i unutrašnjih hemoroida i venskog zastoja. Ublažiće pritisak u glavi koji je praćen intenzivnim bolovima, a koristi se za mazanje ili kao lekovita obloga.
Izuzetna lekovitost svežeg soka hajdučke trave objašnjava se bogatim sadržajem hlorofila. On izaziva povoljan podsticaj našim organima za stvaranje krvi, čime se jača čitav organizam. Povećava se njegova otpornost i znatno smanjuje sklonost prema raznim bolestima. Tačnije, stolisnikov sok je idealan za jačanje imuniteta.
Sok se dobija ceđenjem cvetova i listova ( sveže biljke). Kako ovo nije moguće tokom cele sezone, tada se umesto soka preporučuje stolisnik čaj.
Mast za hemoroide od stolisnika i nevena
Biljka stolisnik u kombinaciji sa nevenom daje odlične rezultate u tretmanu i lečenju neugodnih hemoroida. Ovaj recept će naročito pogodovati osobama koje imaju neredovne i tvrde stolice. Ukoliko uz ovaj melem ispijate stolisnik čaj i jedete hranu bogatu vlaknima, elimisaćete neprijatne šuljeve u kratkom roku.
Recept za dobijanje masti
Istopite dobrih 300 grama domaće – prirodne svinjske masti. Dodajte po jednu punu šaku listova i cvetova stolisnika i cvetova od nevena. Sve izmešajte što bolje, sačekajte nek zacvrči pa sklonite sa ringle i mešajte još oko 2 minuta.
Zatim sve poklopite i ostavite neka stoji punih 24 sata na hladnom mestu. Sutradan lagano zagrejte melem za hemoroide uz neprekidno mesanje. Kad se domaća mast fino otopi, procedite je što bolje, dodajte deset kapi etarskog lavandinog ulja i sipajte u čistu i potpuno suvu posudu sa poklopcem koji se dobro zatvara.
Mast za hemoroide od stolisnika se nanosi na obolelo mesto dva puta dnevno. Obavezno nakon defekacije (pražnjenja). Povedite računa, najpre morate temeljno isprati analnu regiju vodom i osušiti pomenuti deo kože. Tek nakon toga se aplicira melem.
- Važno: Higijena mora biti besprekorna!
Uz ovu terapiju trebate jesti i dosta vlaknaste hrane kako bi stolica postala mekana, volumizirana i redovna. Takođe potrebno je uz mast koristiti i stolisnik čaj koji je izuzetna dodatna terapija kod upornih hemoroida.
Stolisnik i maslinovo ulje protiv reume
Osim što je neprikosnovena za hemoroide, mast od stolisnika ublažava reumatske tegobe, pa se koristi za masažu bolnih zglobova. Ovaj recept se neznatno razlikuje od prethodnog jer sadrži i maslinovo ulje.
Kako se pravi:
Rastopiti 100 g svinjske masti na pari, pa dodati 4 kašike maslinovog ulja i pregršt cvetova hajdučke trave, pa mešati desetak minuta. Skloniti šerpu sa šporeta i ostaviti poklopljeno nek odstoji preko noći. Ujutru blago zagrejati, pa procediti i dodati u smešu 2 kašike naribanog pčelinjeg voska i mešati na blagoj temperaturi dok se vosak potpuno ne rastopi. Dok je još toplo, sipati u staklene teglice koje treba zatvoriti tek kada se mast potpuno ohladi.
Čuvati na tamnom i hladnom mestu.
Kupka od hajdučke trave
Za ublažavanje reumatskih tegoba osim pomenute masti za zglobove, pomoćiće vam i blaga kupka.
U punu kadu vruće vode dodati 20 do 30 cvetova hajdučice. Možete i prethodno skuvati ovu količinu cvetova u pet litara vode, pa dodati u kupku. U kadu sipajte 200 grama morske soli, koja izvlači so iz stolisnika i čini kupku još efikasnijom. Lekovita kupka je više nego korisna u slučaju nervoze, depresije, jakog lupanja srca i reumatskih bolova.
Čaj od hajdučke trave za šta je dobar
Stolisnik čaj protiv nesanice
Ako imate problema sa snom i ne možete zaspati, pripremite sledeći napitak:
Veliki supenu kašiku hajdučke trave preliti sa dva i po deci vrele vode. Nakon desetak minuta procediti što bolje, te konzumirati uveče, neposredno pred odlazaku krevet.
Čaj od stolisnika za belo pranje
Idealan je za isprianje vagine, naročito u kombinaciji sa kamilicom, žalfijom i koprivom. Evo kako se priprema:
Pomešati po 40 grama listova i cvetova stolisnika i kamilice i po 10 grama žalfije i lista koprive. Od dobijene čajne mešavine odvojiti 4 supene kašike i preliti litrom proključale vode. Kada se lekovita čajna mešavina prohladi do temperature tela, koristiti ga za ispiranje.
Terapiju sprovodite svakodnevno dok ne poboljšate vaše stanje. Više odličnih saveta i recepata pročitati u članku belo pranje kod žena.
Čaj od nevena, koprive i stolisnika
Za jačanje imuniteta i povećanje odbrambenih sposobnosti organizma, obavezno uključite i ovaj stolisnikov čaj.
U staklenu posudu staviti četiri prstohvata mešavine od 300 grama nevena i po 100 grama rastavića, hajdučke trave i koprive. Bilje preliti proključalom vodom, dobro zaklopiti i nakon petnaestak minuta procediti.
Stolisnik čaj piti preko dana umesto vode, litar dnevno tokom mesec dana. Zatim napravite pauzu od trideset dana pa ponoviti celokupnu terapiju.
Ostali recepti sa hajdučkom travom
Vino za bubrege od hajdučice
Dve kašike cvetova stolisnika kuvati 10 minuta u 0,5 litre belog vina. Svakog dana popiti po dve kašike ove mešavine. Ona se pokazala kao odlično rešenje protiv slabog apetita, žučnih, mokraćnih i bubrežnih kamenaca.
Tinktura od stolisnika za bolje varenje hrane
Staklenu flašu ili odgovarajuću teglu napuniti seckanim listovima i cvetovima hajdučke trave, pa ih preliti dobrom domaćom rakijom. Ostaviti neka stoji tačno tri nedelje na suncu ili toplom mestu, pa procediti mešavinu.
Tinktura od stolisnika se pije ujutru i uveče i to po veliku supenu kašiku.
Biljka stolisnik za ispucale ruke i ragade na bradavicama
Kuvati dve supene kašike lista i cveta hajdučke trave oko 3 minuta. Zatim dobijeni stolisnik čaj malo prohladiti i koristiti za ispiranje ispucalih ruku i bradavica kod dojilja.
Obloga za rane od hajdučke trave
Sveže istucane listove hajdučke trave možete koristiti kao obloge za rane nastale usled udarca, uboda insekata, posekotina…
Izaziva li stolisnik čaj nuspojave?
Najpre moramo napomenuti da trudnice i dojilje nikako ne bi trebalo piti stolisnik čaj na svoju ruku. Naime, on može izazvati neželjena dejstva i reakcije koje vam u drugom stanju ili za vreme dojenja nikako nisu potrebne.
Osobe koje imaju učestale probleme sa digestivnim traktom, takođe ga ne trebaju piti, jer mogu dodatno narušiti zdravlje.
Čaj od stolisnika se ne preporučuje ni deci, kao ni osobama koje se pripremaju za bilo koji operativni zahvat ili ozbiljniju intervenciju. U svakom slučaju ukoliko planirate koristiti ovu biljku, posavetujte se sa stručnim licem.
Isto pravilo primenite i ako planirate koristiti tinkture, meleme i sve ostalo. Zašto izlagati organizam nepotrebnim rizicima ako ne morate?
Takođe, ustanovljeno je da hajdučica negativno deluje na sprematogenezu. Stoga se polno aktivnim muškarcima ne preporučuje upotreba pripravaka na bazi stolisnika.
Hajdučka ima trava latinski naziv – Achillea millefolium.
Preporučujemo vam još jedan zdrav napitak u pitanju je blagotvorni čaj od šipka. Saznajte više o njemu…