Ćufte u paradajz sosu – priprema, najbolji recepti

Ćufte su misteriozna stavka u kulinarskoj istoriji jer niko zapravo ne zna gde i kako su se prve ćufte pojavile. Najprihvatljivija teorija je da ćufte dolaze iz Persije. U Persiji je postojalo jelo koje se zvalo “kofta” koje je imalo mnogo varijacija kada je u pitanju način pripreme, ali je u suštini svako jelo podrazumevalo jedno, a to je “usitnjeno meso”. Na osnovu oblika, sastojaka i pripreme ovog persijskog jela, veruje se da je poreklo ćufti upravo ovde.

U najranija vremena, ćufte su pravljene od ostataka mesa koje je bilo usitnjeno, fino ručno iseckano ili pripremljeno na način tako da se na kraju od tog mesa može napraviti mala loptica. Pošto je većina ćufti bila pravljena od ostataka mesa, sigurno se može pretpostaviti da neki od najranijih recepata nisu zabeleženi jer su pripremani za običan i siromašan narod, a ne za vlastelu.

Na primer, tokom prvih decenija 19. veka, u oksfordskom rečniku engleskog jezika stoji definicija da su ćufte bilo koja kombinacija sirovog ili kuvanog mesa oblikovanog u loptice. Sa tako širokom definicijom, svaka kultura može pronaći prostor da kreira sopstveni originalni recept.

Neki od najranijih zapisa i recepata vezanih za ćufte pronađeni su u onim zemljama koje su se nalazile duž trgovačkih puteva i ruta. Izgleda kao da je svako imao svoju verziju, ali je jelo u suštini bilo jedno te isto. Zbog toga, ćufte povezuju narode! Glavna razlika je bila u sastojcima koji su korišćeni. Regije igraju veliki udeo u sastojcima. Na primer, Kina je bila bogata svinjama, pa su zbog toga ćufte pravljene od svinjetine, dok su ambiciozni Rimljani uživali u ćuftama napravljenim od mesa fazana, paunova ili zečeva.

Kao i kod mnogih drugih jela, pronalazak različitih kuhinjskih alata je oživeo i ovaj tradicionalni recept i napravio ćufte uzbudljivim i privlačnim za svakoga. Naime, ono što je bilo od ključne važnosti za ćufte bio je alat za mlevenje mesa. Mašina za mlevenje je omogućila kuvarima da koriste sveže meso i da naprave ćufte za kojima svi žude.

Danas postoji milion načina da uživate u ćuftama. Na osnovu vrste jela koje želite da napravite možete imati ćufte u obliku kebaba, ćufte sa testeninom, ćufte u čorbi, ćufte u sendviču, ćufte na vrhu salate ili jednostavno ćufte sa malo sosa. Ne samo da se mogu koristiti različite vrste mesa i ostalih sastojaka za ćufte, već se i kulinarske tehnike mogu razlikovati u velikoj meri. Neki preferiraju pržene, neki grilovane, pečene ili kombinaciju višestrukih tehnika kuvanja. Ćufte su postale toliko popularne tako da danas svaka kultura ima svoj sopstveni varijetet.

Na osnovu njihovog skromnog porekla, ćufte su i dalje simbol doma i porodice. Zbog jednostavnih, pristupačnih, raznovrsnih i ukusnih aspekata, one mogu biti poželjne i privlačne za svakoga. Generalno, Amerikanci više vole italijansku verziju sa mlevenim mesom, prezlama i začinima, koje su poslužene sa tipičnim crvenim sosom.

U nekim drugim zemljama, jedu se ćufte napravljene od pilećeg, jagnjećeg ili telećeg mesa, a sosovi i prilozi mogu takođe biti raznovrsni.

Ćufte iz Evrope i ćufte sa Istoka

Stari recepti pronađeni na Istoku, govore o tome da su Arapi generalno poznavali ovo jelo. Njihove ćufte su pravljene od začinjenog jagnjećeg mesa koje je uvaljano u loptice veličine narandže i premazano žumancetom, a ponekad i šafranom. I danas postoje mnoge regionalne varijante ovih velikih ćufti, a jedna od njih su neobično velike ćufte Tabrizi, koje imaju prosečan prečnik od 20 cm!

Širom Evrope i Azije mogu se naći mnoge varijante recepata za ćufte. Od Indije pa sve do Iberijskog poluostrva, postoji ogroman broj različitih recepata.

Jermenske kuvane ćufte zajedno sa paprikašom od povrća su klasično jelo koje se obično služi preliveno preko skuvanog pirinča.

U Belgiji se ćufte zovu ballekes ili bouletten u Flandriji i obično su napravljene od mešavine junetine i svinjetine sa komadićima hleba i seckanim crnim lukom. Postoje i neke druge varijante koje uključuju različite vrste mesa i povrće.

U Austriji, pržene ćufte se zovu Flesichlaibchen ili Fleischlaberl.

Danske ćufte su poznate pod imenom frikadeller i uglavnom su pržene. Prave se od mlevene svinjetine, teletine, luka, jaja, soli i bibera. Od ovih sastojaka se naprave kuglice koje se potom malčice spljeskaju. Pored ovoga u danskoj kuhinji je popularno i jelo koje se zove Boller i Karry što u stvari predstavlja ćufte u kari sosu koje se obično služe sa pirinčem. Takođe, Danci prave i male ćufte koje koriste u čorbi kao knedle – Melboller.

U Albaniji prave pržene ćufte sa feta sirom – qofte tё fёrguara.

U Bugarskoj se ćufte prave od mlevene junetine ili svinjetine ili od mešavine ove dve vrste mesa. Mogu biti blago pržene ili grilovane i obično sadrže kockice crnog luka i namočen hleb.

U Estoniji se ćufte zovu lihapallid i slične su sa onim u švedskoj ili finskoj kuhinji.

U Alzasu su ćufte poznate kao Fleischkiechele. Napravljene su od teletine, svinjetine, luka, slanine, jaja i hleba. Služe se zasebno ili sa kremastim sosom.

U Grčkoj se pržene ćufte zovu keftédes i obično su spremljene od hleba, luka, peršuna i listića nane.

U Italiji, ćufte pod imenom polpette se generalno jedu kao glavno jelo ili u čorbi. Glavni sastojci italijanskih ćufti su junetina ili svinjetina, so, crni biber, seckan beli luk, maslinovo ulje, rimski (romano) sir, jaja, prezle i peršun.

U Portugaliji se ćufte zovu almôndegas i obično se služe sa sosom od paradajza i pastom.

U Španiji i hispanskoj Americi, ćufte se zovu albóndigas, što je izvedeno od arapske reči al-bunduq, što bi u prevodu značilo lešnik ili mali okrugli predmet. Albóndigas izgleda potiču od Berbera ili Arapa koji su svoja jela donosili u Španiju u vreme muslimanske vladavine. Španske ćufte se mogu služiti kao predjelo ili kao glavno jelo, obično u paradajz sosu.

Najpopularnije ćufte su turske ćufte ili köfte. Postoji mnogo različitih verzija sa različitim oblicima, koji nisu obavezno okrugli. Ćufte se u Turskoj prave od mlevene jagnjetine ili mešavine teletine i jagnjetine. Jedne od najpoznatijih su inegolske ćufte (Inegöl köfte), izmirske ćufte, šiš ćufte, kadınbudu köfte, sulu köfte, itd.

Recept za izmirske ćufte sa krompirom i paradajz sosom

Ovo jelo je jednostavno i genijalno. Ćufte sa krompirićima, paprikom i jednostavnim paradajz sosom.

Turske ćufte se mogu pripremati na različite načine. Svaki region, pa čak i svaki kuvar ima svoj poseban način pripreme, a recepti se razlikuju u odnosu na to koliko se ćufte dugo kuvaju i šta će se još poslužiti pored njih. To daje slobodu u smislu začina koje ćete prilagoditi sopstvenom ukusu.

Tradicionalno, ćufte se pripremaju sa belim lukom, listićima peršuna, kimom i svežom čili paprikom. Sveža čili paprika se ne koristi uobičajeno u ovom receptu, ali ovde može poslužiti. Ako ne želite čili papriku, onda možete staviti biber. Seckani crni luk se takođe dodaje, ali neko možda ne voli crni luk, pa ne mora da ga stavi.

Svejedno šta odlučite kad su začini u pitanju, nikako ne smete preskočiti hleb i jaje. Ove dve namirnice imaju dvostruku svrhu. Prvo, one održe ćufte u celovitom obliku, vežu ih, tako da se ne raspadaju. Drugo, održavaju vlažnost i sočnost. Možete koristiti bilo koji hleb koji je star nekoliko dana ili jednostavno kupite prezle.

Izmirske ćufte se tradicionalno služe sa pirinčem i sa čašom ajrana. Pored toga, stavi se i zelena salata sa strane, malo šargarepe, rotkvica i nekoliko kapi limunovog soka i maslinovog ulja.

Potrebni sastojci:

  • 400 g mlevene junetine;
  • 2 parčeta starog hleba bez korice, fino seckana ili 40 g prezli;
  • 1 jaje;
  • 1 čili paprika bez semenki i jezgra, fino iseckana;
  • 1 češanj belog luka fino iseckan;
  • 2 kašike seckanog ravnog lista peršuna;
  • 1 kašičica mlevenog kima;
  • pola kašičice soli;
  • 1/4 kašičice crnog bibera.

Povrće:

  • 500 g krompira, oljuštenog, opranog i iseckanog na parčiće debljine 4-5 mm;
  • 1 velika šargarepa (oko 150 g), oljuštena, oprana i iseckana na tanke listiće;
  • 1 paprika, bez semena i jezgra, iseckana na velike komade (ako koristite turske zelene paprike uzmite celu šaku);
  • 400 g seckanog paradajza sa 200 ml vode ili 300 ml pelata sa 300 ml vode;
  • 2 kašike maslinovog ulja;
  • so i biber.

Prethodno zagrejte rernu na 180 stepeni. Koristeći ruke, izmešajte sastojke za ćufte dok se lepo ne sjedine. Oblikujte 8 do 10 podjednako velikih loptica. Malo ih spljeskajte da ne budu skroz okrugle.

Pomešajte krompir, šargarepu i papriku u odgovarajućoj posudi za rernu. Stavite ćufte odozgo. Pomešajte paradajz, vodu, maslinovo ulje, so i biber. Možete sos izmutiti u blenderu, ako ne, izmutite ga ručno. Prelijte sos preko jela tako da ravnomerno pokrije sve. Pecite na sredini rerne sve dok krompirići ne postanu mekani, oko 40-45 minuta do 1 sata, u zavisnosti od debljine parčića krompirića. Ako su krompirići  i dalje tvrdi nakon 40 minuta, možete skloniti ćufte, pa vratiti povrće nazad u rernu. Poslužite dok je vruće.

Domaći recept za ćufte u paradajz sosu – jednostavan recept

Ovaj recept je dobar zbog toga što se ćufte ne prže u dubokom ulju. Uz ćufte u paradajz sosu, možete spremiti pire, pa preliti.

Potrebni sastojci za ovaj domaći specijalitet:

Ćufte

  • pola kilograma mešanog mlevenog mesa (junetina/svinjetina);
  • glavica crnog luka sitno seckanog;
  • jaje;
  • 2 supene kašike prezli;
  • kašika maslinovog ulja;
  • češanj belog luka sitno iseckanog;
  • malo tucane paprike, soli i bibera;
  • malo izmrvljenog kima.

Sos

  • 3 čaše vode;
  • pola litra soka od paradajza;
  • 3 kašike brašna;
  • kašika šećera;
  • 5 dcl maslinovog ulja;
  • malo origana.

Kada pravite ćufte, potrebno je da izmešate sve sastojke za njih, a zatim da ostavite mešavinu u pokrivenoj posudi oko pola sata u frižideru. Kada rešite da spremite ćufte, izvadite smesu iz frižidera i oblikujte loptice veličine loptice za golf.

Kada spremate sos, upržite brašno na ulju, kratko, a zatim dodajte sok od paradajza. Mešajte i dodajte vodu. Pred kraj ukuvavanja sosa stavite začine, a kad proključa sos, stavljajte ćuftu po ćuftu u njega, ublažite temperaturu i kuvajte još pola sata do 40 minuta. Na kraju pospite sve seckanim svežim peršunom i poklopite.

Srpske ćufte sa sosom od paradajza

Potrebni sastojci:

  • pola kg junećeg mesa;
  • pola kg svinjskog mesa;
  • kašika masti;
  • 3 kašike prezli;
  • 2 dl supe;
  • 1 jaje;
  • 1 kg crnog luka;
  • 1 kriška bajatog hleba bez korice;
  • aleva paprika, so, biber, peršunov list.

Luk iseckati i propržiti na masti pa dodati mleveno meso. Propržiti dok meso ne promeni boju, i ostaviti sa strane da se prohladi.

U posudi izmešajte list peršuna, hleb koji je bio natopljen u vodi i isceđen, malo soli i bibera. Sve to dobro izmešati sa mesom, ujednačiti, a onda oblikovati ćufte.

Oblikovane ćufte valjati i prezle.

U tiganju ispržiti na masti crni luk isečen na tanke kolutiće. Kada luk požuti, dodajte alevu papriku. Upržene kolutove luka staviti u vatrostalnu činiju, a onda poređajte ćufte preko njega.

Pelat od paradajza prelijte preko ćufti.

Sve to zalijte supom i stavite u rernu da se ispeče. Pečenje traje dok supa ne ispari.

Ostali čitaju i ovo: