Kuva i piše:
Ana Ćubela
Šta najviše volite da dodajte u hlebove? Da li su to semenke, začini, masline?
Ja, naravno, volim da dodajem sve. Moji apetiti i gurmanluk nekada prelaze sve granice. Jedan od najomiljenijih hlebova je onaj sa sušenim paradajzom. Mada ih sve volim. U radnjama imate da kupite i začine baš za hleb, uglavnom se sastoje od mešavine anisa, komorača, korijandera i kima. I sada ovo vama može da zvuči suviše egzotično, ali ova kombinacija začina hlebu zaista daje poseban šmek.
Hlebovi sa različitim dodacima:
Mafin hleb sa orasima
Hleb sa lanom i sušenim paradajzom
Mali hleb sa kurkumom
Hleb sa divljim origanom i maslinama
Hleb sa začinima
Eliopsomo – grčki hleb sa maslinama
Naravno, uvek možete da napravite i svoju kombinaciju. Ovog puta sam koristila crni sušeni luk. Predivno miriše kada otvorite teglu i stvarno je neverovatan pomoćnik u kuhinji kada je u pitanju građenje ukusa. I ne brinite, neće se toliko osetiti u hlebu da biste imali problem kada popričate sa nekim posle doručka. Zapravo, ova količina koju sam stavila daje tek blagu naznaku takvog začina. Ukoliko želite da ga malo više osetite u hlebu, duplirajte količinu.
Poručite knjigu “Posna hrono kuhinja”: Ideje za post, za vegeterijance, za one koji uz meso žele i nove ukuse
Takođe, u poslednje vreme sve ređe pravim hlebove u kalupima za hleb, samo smesu izručim na pek papir i formiram veknu mokrim rukama. Bude tanja, i otvorena sa svih strane, osim donje, pa se brže i ispeče. Umesto speltinog brašna možete da stavite i mešavinu ražanog i ječmenog, ali manje ječmenog da se hleb ne bi mrvio.
Potrebno vam je:
- 200 gr speltinog brašna
- 2 manje kašike sušenog luka
- 2 manje kašike susama
- 2 manje kašike lana
- Prstohvat morske soli
- 2 pune kašičice praška za pecivo
- 2 kašike maslinovog ulja
- 200 ml mlake vode
U mlinu za kafu sameljite lan, susam i luk. Nisam kupila mrvice sušenog crnog luka, već listiće. U činiji pomešajte brašno, samlevenu smesu i vodu. I ostavite da se fermentiše. Meni je smesa ovog puta stajala preko noći. Sledeći dan sam dodala so, ulje i prašak za pecivo. Sve sam lepo umešala i smesu preručila na pek papir u plehu. Morim rukama oblikavala veknu, tupim delom noža napravila nekoliko šara i sve stavila u zagrejanu rernu.
Pekla sam hleb oko 40 minuta na 210 stepeni.
Da li želite da dobijate notifikacije sa bloga “Hrono kuhinja”?
A kako se uhvatila malo jača korica, kad sam ga izvadila iz rerne, stavila sam ga u mokru krpu na bukvalno pet minuta. Zatim ga pustila da se još malo izduva, ali ne da se skroz ohladi. Jeo mi se vruć hleb s puterom, nema ništa lepše od toga.
A post shared by Ana Cubela (@hronokuvarica) on Mar 13, 2018 at 1:31am PDT
A znate šta se još lepo slaže sa tim? Šareni biber. Potpuno sam navučena na ukus toplog hleba, putera i šarenog bibera.
Isprobajte ovu kombinaciju sa sušenim lukom, lanom i susamom, mislim da se nećete pokajati.
Hlebovi sa različitim dodacima: