Kuva i piše:
Ana Ćubela
Ljubav prema hrani nije samo u pravljenju i jedenju, već i u deljenju.
Nema ništa lepše nego kada napravite neko jelo koje volite, iznesete na sto i pažljivo čekate reakciju. Ne ono usliljeno i kulturno “Pa, lepo je”, već da se nekome osmehne brk, da čujete nečije mljac, da vidite kako sa zadovoljstvom uzima, i dodaje još.
A posebno je zadovoljstvo kada ove naše hrono đakonije uspete da “prodate” nekome ko se davi u belom testu i kvascu. I da uz osmeh jede. A deljenje hleba, u odnosu na drugu hranu, uvek ima posebno značenje i već sam pisala o tome zašto se kod nas so i pogača daruju gostu.
KLIK NA LINK Hrana i priče: Starinska pogača, simbol boga Radgosta
A kako povremeno imam goste na doručku, ne samo nedeljom na Pidžama partiju, volim da umesim hleb. Pa je tako bilo i ovog jutra. Ali sam odlučila da ga dobro zamirišem. I isprobavala sam Milicinu tehniku sa toplom kiselom vodom. I znate šta, izgleda da dobro radi posao, testo je bilo lepše fermentisano. Pretpostavljam da topla kisela, odnosno mineralna voda, ima još bolji efekat u dodiru sa bademovim lekom, iako ne znamo zašto, ali to je sledeće što ću isprobati na nekom svom novom pecivu.
Poručite knjigu “Posna hrono kuhinja”: Ideje za post, za vegeterijance, za one koji uz meso žele i nove ukuse
Elem, da se vratimo na mirišljavu puter veknu, koja je ispala odlično. Malo je potamnela, jer sam se zaradila dok se pekla, ali nije izgorela. Bila sam malo u strahu da će korica zbog toga biti previše tvrda a da će testo unutra ostati vlažno, ali se to nije desilo. Samo je vekna ostala jako tamna.
Potrebno vam je:
- 100 gr ražanog brašna
- 100 gr ječmenog brašna
- 50 gr heljdinog brašna
- 2 kašike mlevenog lana
- 1, 5 kašičica kima
- 2 kašičice sušenog i mlevenog crnog luka
- 1 kašičica belog luka u prahu
- 0, 5 kašičice đumbira u prahu
- 2 kašike maslinovog ulja
- 250 ml tople kisele vode
- Prstohvat morske soli
Posle fermentacije:
- 3 kašičice praška za pecivo
- 1 kašika rastopljenog putera
Začine i njihovu količinu prilagodite svom ukusu. Možete da ih zamenite, smanjite, povećate….
U toku prepodneva sam pomešala brašna, so, začine, maslinovo ulje i toplu kiselu vodu. Sve sam dobro promešala i ostavila pokriveno testo da stoji. Uveče sam dodala prašak za pecivo, dobro ga umešala mikserom i onim nastavcima za testo.
Zatim sam navlažila ruke vodom, pokupila ga iz činije i oblikovala veknu u plehu u koji sam pre toga stavila pek papir. Htela sam da bude tanka i duguljasta. Negde sam je formirala tako da bude maksimum dva prsta debela u vidinu. Zarezala sam površinu tupim donjim delom kašike i celu vekunu dobro premazala rastopljenim puterom.
I pravac zagrejana rerna. Moja rerna je dosta slaba pa sve pečem na 210 stepeni, a pitajte boga koliku temperaturu zaista postigne. Kod jačih rerni, temperaturu treba spustiti.
Veoma brzo je fino narasla a da se nije raspucala. Pekla sam je oko sat vremena. Svaka rerna je različita pa čačkalicom proverite da li je hleb gotov. Zabodite čačkalicu u sredinu i izvadite je. Ako se ništa ne lepi, hleb je gotov.
Moja vekna je definitivno bila gotova, jer sam kao oparena skočila od komjutera pomislivši da je i pregorela. Otvorila sam vrata rerne i shvatila da je bolja blizu uglju. Panika, da li će biti hleba za doručak…… Vadim hleb, korica pretvrda. Ok, ništa, ide u mokru krpu na 20 minuta.
Vadim nakon toga, korica već mekša. Ok, sad u suvu krpu, pa šta nam bog da do jutra.
Fala bogu, vekna je bila odlična i lepo se sekla. I mirisala neverovatno.
Ovaj hleb možete da filujete sa čim god želite, mi smo ovog jutra dodali malo putera, pečenice i par rotkvica sa strane. Dobar doručak.
Prijatno!
Da li želite da dobijate notifikacije sa bloga “Hrono kuhinja”?