Zeleni paradajz za zimnicu – recepti sa i bez konzervansa

    Paradajz za zimnicu se može pripremati na više različitih, i to veoma interesantnih načina. Uz malo dobre volje i pomoći od strane ukućana možete ga i sami napraviti kod vaše kuće.

    Iako znamo da se zimnica od paradajza danas može kupiti, mi vam uvek toplo preporučujemo kućnu varijantu ovog recepta.  Odmah da  vam kažemo, mi  nemamo ništa protiv zimnice kupljene u radnji, ali ona definitivno nije ukusna niti zdrava kao domaća.

    U današnje vreme brzo se živi, nema se vremena – radi se po ceo dan, stoga nam je i jasno da nema više kuvanja i raskuvavanja kao nekad. Ipak, i pored svega nemali broj savremenih domaćica odlučuje se da jesenju zimnicu priprema samostalno kod kuće. Možete to i vi, dovoljan vam je jedan vikend, zasucite rukave i krećemo u pravljenje zimnice.

    Zimnica od paradajza kako se sprema?

    Sastojci koji su potrebni:

    1 manja šoljica soli,
    5 dl ulja,
    5 dl sirćeta,
    200 grama šećera,
    2 dl vode,
    1 kesica od konzervansa (nju dodajete tek u rashlađen rastvor).

    Pripremite i sledeće povrće :

    5 kilograma zelenog paradajza, pokušajte pronaći baš sitne paradajziće,
    25 komada papričica (ljutih),
    peršunov list – jedna vezica,
    3 do 4 poveće glavice crnog luka ,
    celerov list – isto jedna vezica.

    Priprema recepta korak po korak

    1. Najbolji zeleni paradajz za zimnicu je onaj sitniji,  pa takav i kupite. Sa njim se lakše izađe na kraj, može se fino posložiti u staklene tegle. Dobro ga saperite, prosušite i ređajte u pleh. Stavlja se u već zagrejanu rernu pri temperaturi od 220 stepeni.
    2. Nemojte ga dugo držati unutra, već nek se samo malo zapeče. Dosta zavisi i od toga kakvu rernu imate ( kod novijih sve ide puno brže i stoga reagujte na vreme).
    3. Nakon nekog vremena provirite u rernu i obratite pažnju jel se podigla kožica. Ako dugo čekate, paradajzi će postati previše mekani.
    4. U isto vreme na plotni samo kratko zapecite ljute papričice, isto ne predugo. Kada se njihova kožica na par mesta zacrni to je to, skidajte sa vatre..
    5. Crvene papričice su najboji izbor i to one do 15 cm dužine. Nisu previše ljute, više su pikantne i estetski jako lepo izgledaju u tegli zajedno sa paradajzićima. Tako neoljuštene ih presecite na 3,4 dela, ne sekirajte se zbog semenki, bitno je samo da im odstranite dršku i deo oko nje. Zajedno sa paradajzima ubacite u veću šerpu. Ako se nađe koji veći paradajz unutra, slobodno i njega prepolovite, dok one male ostavljate kakvi jesu – cele.
    6. U šerpu pridodajte celerov i peršunov list sa sitno naseckanim belim lukom.
    7. Sada trebate mešavinu preliti sa hladnim rastvorom i pustiti nek sve zajedno odstoji 24h uz povremeno mešanje. Kada neko od ukućana uđe u kuhinju, neka promeša – eto vam šanse da ih sve zaposlite. Posle 24 sata, poređajte sve u staklene tegle i ponovo prelijte sa istim rastvorom i odozgo sve dobro zatvorite.
    8. Rastvor se pravi tako što pomenute sastojke trebate sve zajedni prokuvati. Tek kada se ohladi stavljate konzervans i dobro promešajte dok se ne rastopi..

    Zimnica od zelenog paradajza treba se čuvati na tamnom i hladnom mestu.

    zeleni paradajz za zimnicu recept

    Mleveni paradajz za zimnicu priprema recepta

    Kao što rekosmo zimnica od paradajza se može pripremati na više načina, evo šta će vam biti od sastojaka potrebno za naš drugi  recept:

    10 kilograma paradajza
    biber i so
    1 kesica konzervansa
    1 kesica vinobrana
    1 vezica  od peršuna
    1  vezica celera
    1 osrednja glavica belog luka
    1 ljuta papričica ,samo po vašoj želji i ukusu
    malo ulja

    Priprema:

    • Paradajz namenjen za zimnicu najpre treba dobro oprati, zatim oljuštiti i samleti u mašini.
    • Zasolite po ukusu vas i većine ukućana.
    • Usipajte vinobran i konzervans, pa svemu dodajte sitno isečeno lišče peršuna i celera i neizostavni beli luk.
    • Ukoliko vam se više dopada ljuto a da vam pri tom ne smeta za vaše zdravlje, ubacite i jednu sitno iseckanu papričicu.
    • Sada sve sastojke dobro promešajte da dobijete finu homogenu smesu.
    • Mleveni paradajz za zimnicu sada usipajte u prethodno sterilisane  suve flaše (najbolje je koristiti staklene). Sa vrha usipajte po malu kafenu kašičicu ulja, a  nakon svega flaše što bolje zatvorite sa celofanom koji ste natopili  u alkohol. Na kraju sve dobro uvežite sa gumicom.

    Ovako pripremljena zimnica sa mlevenim paradajzom može se koristiti kao dodatak mnogim jelima. Isto tako, zajedno sa naseckanim crnim lukom uz malo ulja to je prava paradajz salata za zimnicu, radost za sva čula tokom hladnijih dana.

    Ceo paradajz za zimnicu bez konzervansa

    Evo još jednog odličnog predloga za vašu jesenju trpezu. Ne treba ništa da meljete niti da stavljate konzervans, ostavite cele paradajze u teglama.

    Evo kako se priprema:

    Operite, pa dobro ocedite i osušite zreo, čvrst i svež paradajz. Poredajte ga u sterilisane, oprane i suve tegle. Odozgo sipajte ulje tako da vam svaki paradajz bude pokriven, pa staklene tegle zatvorite celofanom.

    Preko zime uzimajte paradajza koliko god vam treba, ali se nakon korišćenja potrudite da tegla uvek bude čvrsto  zatvorena! Ovakva domaća zimnica bez konzervansa se ipak brže kvari, stoga se trudite da je potrošite u kraćem roku.

    Ako niste ljubitelj konzervansa i vinobrana, preporučujemo vam i sledeće recepte za pravljenje zimnice.

    Kako se pravi domaći kečap za zimu

    Evo i recepta za uvek rado traženi domaći kečap, ovo su sastojci koji če vam biti potrebni:

    1 kilogram paradajza,
    2 glavice crnog luka,
    3 kašike vinskog sirćeta,
    3 kašike crvenog vina,
    kašicica aleve paprike,
    list lovora,
    malo mlevenog đumbira, karanfilića i muskatnog oraha,
    100 grama šećera,
    so, biber.

    Priprema domaćeg kečapa nije komplikovana kako se mnogima čini:

    • Za dve flaše od po 5 dl iseckajte 1 kilogram paradajza i dve velike glavice crnog luka.
    • Dinstajte oko pola sata zajedno sa svim sastojcima dok se paradajz sasvim ne raspadne. Zatim dobijenu masu procedite kroz gazu.
    • Tako dobijeni pire od paradajza još jednom stavite neka prokuva i začinite po vašem ukusu. Dok je još vreo, sipajte ga u čiste flaše, dobro zatvorite i držite u frižideru.

    Kada se ovako spremi paradajz za zimnicu –  u obliku domaćeg kečapa, njegov rok trajanja je oko pola godine.

    Kako se kiseli zeleni paradajz za zimnicu?

    Paradajz za zimnicu se naravno može i ukiseliti na više naćina, mi vam dajemo sledeći predlog, za koji trebate pripremiti :

    1,5 kg sitnijeg paradajza,
    350 g crnog luka,
    4 čena belogluka,
    4 grančice estragona,
    5 dl belog vinskog sirćeta,
    5 dl belog vina,
    2 kašike soli,
    kašika šećera,
    kašika bibera u zrnu.

    Priprema:

    • Dobro očistite zeleni paradajz, crni luk oljuštite i isecite na sitne kolutiće, a beli luk razdelite na čenove i oljuštite. U tegle naizmenično slažite paradajze i crni luk. Operite i protresite estragon, pa ga zajedno s belim lukom ubacite u staklene tegle.
    • Skuvajte sirće s vinom, pola litra vode, solju, šećerom i biberom 15 minuta, pa ga odmah prelijte preko paradajza. Tegle dobro zatvorite i paradajz marinirajte tri dana.

    Ovako pripremljen ukiseljeni zeleni paradajz za zimnicu idealan je izbor za svako domaćinstvo.

    Pečeni paradajz i paprika – zimnica koja razoružava sva čula

    Pripremite sledeće:

    3 kg paradajza,
    1 kg mesnatih paprika babura,
    malo salicila,
    so, biber.

    Evo kako se pravi pečeni paradajz za zimnicu:

    Operite i ocedite paradajz, pa ga stavite u šerpu i ispecite. Kada se ohladi, oljuštite ga i izgnječite. U međuvremenu ispecite paprike babure, pa ih oljuštite i iseckajte. Pomešajte ih s paradajzom, začinite i stavite u tegle.

    Na kilogram mase dodajte najviše 1 g salicila. Zatvorite dvostrukim celofanom.

    Važno: Upotreba salicila u manjim količinama nije štetna po namirnice, on je veoma značajan jer konzervira i pri tom čuva zimnicu od kvara.

    Kako se sprema domaća zimnica sa cherry paradajzom

    Sa ovim receptom završavamo za danas u pitanju je čeri paradajz za zimnicu, negde kažu i sušeni paradajz u maslinovom ulju itd.

    Evo šta vam je potrebno i za njega :

    30 čeri (cherry) paradajza,
    2 kašike maslinovog ulja,
    kašika balzamiko sirćeta,
    biber i so.

    Postipak primrema:

    • Prepolovite cherry paradajz i pomešajte ga s dve kašike maslinovog ulja, kašikom balzamiko sirćeta, solju i biberom.
    • Poredajte paradajz po plehu s presečenom stranom okrenutom nagore i pecite u rerni na 170 stepeni, narednih  50 minuta.
    • Ohladite, stavite u staklene tegle i držite u frižideru.

    Sada kada znate kako se pravi domaća zimnica od paradajza i to na više načina, nadamo se da ćete i isprobati koji recept. Ako vam se u blizini nađu baka, tetka,ujna, strina, majka – biće vam naravno puno lakše i imaćete više samopouzdanja.

    Nama se zeleni paradajz za zimnicu naročito dopao, jer poprimi finu aromu od ljutih papričica. U svakom slučaju probajte, jer će dobro spremljena zimnica od paradajza, obradovati sve vaše ukućane..

    Naša preporuka je da pročitate sa zdravailepa.com tekst kako se pravi domaći ajvar od pečenih paprika..