Alergija na hladnoću na rukama i licu

Alergija na hladnoću uopšte nije bezazlena kako se to mnogima čini, stoga morate biti i te kako oprezni. Ovaj poremećaj ne bi trebalo shvatati olako jer može izazvati niz tegoba koje ozbiljno ugrožavaju zdravlje.

Statistike koje pokazuju sve veći porast alergija u svetu obuhvataju i ovu vrstu. Broj osoba koje pate od preosetljivosti na hladnoću zaista nije mali, a triput su joj sklonije žene nego muškarci.

U nastavku saznajte šta je zapravo alergija na hladnoću, na koji način se manifestuje i kako se leči prirodnim putem. 

Koji su glavni uzročnici alergije na zimu

Mnogima od nas zima nije baš omiljeno godišnje doba. Osim osećaja nelagode, niske temperature neretko izazivaju bolove u zglobovima, ekstremnu suvoću i pomodrelost kože. Uz to alergija na zimu manifestuje se i kroz suženje očiju i mnoge druge neprijatnosti. Sve ove tegobe uglavnom prolaze čim uđemo u zagrejan prostor.

No, neki ljudi reaguju mnogo intenzivnije, njihove tegobe nisu bezazlene i ne povlače se nakon izlaganja toploti. Organizam tih osoba na drugačiji se način bori s minusom. Imunološki sistem aktivira mehanizme odbrane koji izazivaju burne simptome i reč je, zapravo, o klasičnoj alergijskoj reakciji.

Kao i u slučaju svih vrsta alergija, problem je „kriva procena“ imunološkog sistema. Pretpostavlja se da izloženost hladnoći uzrokuje reakciju na specifične proteine – krioglobuline. Usled toga se aktivira histamin, materija odgovorna za alergijske tegobe.

Alergija na hladnoću je simptom nekih ozbiljnih oboljenja krvi ili se javlja nakon ili za vreme određenih bolesti. Tu spada hepatitis, mononukleoza ili mikoplazma – a poremože biti uzrokovan i stresom.

Predispozicije su veće u slučaju porodične istorije bolesti, oslabljenog zubima, postojanja drugih vrsta alergija…

Alergija na hladnoću simptomi oboljenja

Najčešće se na samom početku javlja alergija na hladnoću na rukama. Počinje sa jakim svrabom, crvenilom, perutanjem, potom i osipom (ponekad čak i plikovima). Koža postaje pomalo gruba i ispucala.

Zatim se primećuju promene na licu – crvenilo nalik koprivnjači koje prekriva obraze, bradu i predeo oko usana. Ponekad zahvata delove tela koji uopšte nisu izloženi hladnoći – stomaku i unutrašnjoj strani butina.

Ne izostaje ni svrab u ušima i nosu, koji je pun vodenastog sekreta, peckanje i crvenilo kapaka usled konjunktivitisa. Sve to su znaci koji nedvosmisleno ukazuju na preosetljivost na hladnoću.

Poremećaj se može manifestovati iznenadnom migrenom i vrtoglavicom, čak i nesvesticom ili stanjem šoka. Tada treba reagovati brzo i na pravi način, jer sve to može biti opasno po život.

Isto važi i u slučaju otečenog jezika i grla i, posledično, sužavanja respiratornih puteva i otežanog disanja. Ovo je naročito opasno ukoliko se, recimo, pliva u hladnoj vodi.  Na svu sreću, ovo se dešava zaista retko, jer se alergija na hladnoću uglavnom ispoljava promenama na koži – koprivnjačom.

 

alergija na hladnoću znaci oboljenja

Poremećaj se veoma teško dijagnostikuje

Alergija na hladnoću je poremećaj na koji je teško posumnjati jer simptomi podsećaju na mnoštvo drugih oboljenja. Tu se pre svega misli na brojne respiratorne infekcije. Od njih se razlikuje po tome što nije praćena povišenom telesnom temperaturom.

Otkriva se detaljnim alergološkim testovima, ali oboleli je može detektovati i sam. S unutrašnje strane podlaktice stavi se kockica leda i prati se situacija. Ako se posle 15 minuta pojave crvenilo, izrazito bledilo kože, plikovi ili otok – neophodan je odlazak lekaru.

Koji se medikamenti preporučuju u terapiji 

Kada je već dijagnostikovana alergija na hladnoću terapija može biti raznolika. Svi poremećaji ove vrste tretiraju se antialergijskim lekovima (antihistaminicima).  Lekari ih obično prepisuju tek onda kad izbegavanje hladnoće ne donosi rezultate. Ukoliko je neophodna njihova konzumacija, najbolje ih je uzimati pre izlaska iz kuće, dok još niste izloženi niskoj temperaturi. U  težim slučajevima primenjuju se i kortikosteroidi.

Međutim, pored medikamenata postoji mnoštvo prirodnih lekova koji se u takvim slučajevima primenjuju s velikim uspehom. O njima više saznajte u nastavku članka.

Prirodni lekovi koji greju celo telo

Crni luk
Jedan od najboljih biljnih lekova kada je posredi alergija na hladnoću je svakako sok od crnog luka.

Evo kako se pravi:

Iscedite srednju glavicu luka, dodajte po kašičicu meda i limuna pa kratko prokuvajte.

Ovaj napitak pijte svakodnevno, dva sata posle večere.

Moćni različak
U slučaju konjunktivitisa izazvanog alergijom na hladnoću ispirati oči infuzijom od plavog različka.

Kašiku suvog cveta prelijte sa dva dl ključale vode, ostaviti neka odstoji najmanje pola sata pa zatim ocedite.

Ovom tečnošću ispirajte oči ili natopite tupfere i držite ih na kapcima 15 minuta.

Fenomenalne bobice borovnice

Ovo blagorodno voće smiruje upale i iritacije, pa je odlično sredstvo za tretiranje koprivnjače.

Sameljite šaku bobica, oblogu nanesite na ugrožena područja i prekrite  sa čistom gazom.

Blagotvorni orah

Tinktura od listova i kore zelenih oraha ublažava alergijski kašalj i olakšava disanje.

  • Po 25 g usitnjenih listova oraha i kore zelenih plodova stavite u teglu. Zalijte decilitrom razblaženog alkohola (40 odsto), pa dobro zatvorite. Ostaviti neka odstoji nedelju dana i povremeno protreste.

Pijte po 25 kapi triput dnevno pre jela rastvoreno u pola čaše vode.

Nezaobilazno jabukovo sirce

Osobe kod kojih je dijagnostikovana alergija na hladnoću na rukama često imaju nesnosan svrab. Kako bi olakšali tegobe trebaju koristiti obloge sa razblaženim jabukovim sirćetom.

Čistu pamučnu tkaninu natopite rastvorom sa jednakim delovima vode i sirćeta pa privite na ugrožena mesta.

Kako eliminisati hladnoću pomoću borovih izdanaka

Ulje od borovih izdanaka ublažiće crvenilo kože i sprećiti stvaranje pukotina na epidermu.

100 g borovih pupoljaka poredajteu staklenu teglu i prelijte sa 100 ml maslinovog ulja, ostaviti nek odstoji na tamnom mestu oko tri meseca i što bolje procedite.

Ako vas muči alergija na hladnoću preparat nežno utrljavajte na  na ugrožena područja na koži.

Limunova trava

Sok ove biljke efikasno je sredstvo za ublažavanje svraba izazvanog alergijom na hladnoću.

Sameljite listove limunove trave, zamotajte ih u gazu i snažno gnječite.

Sokom mažite ugrožena područja na koži.

Med i brusnica

Kašiku listova brusnice prelijte punom šoljom provrele vode, ostaviti nek odstoji tridesetak minuta. Zatim zasladite kašikom meda.Napitak pijte pred spavanje.

Ovaj čaj ublažava respiratorne tegobe izazvane alergijom na hladnoću.

Najefikasnije biljne mešavine 

Kada je alergija na zimu u pitanju, simptomi mogu biti krajnje neprijatni. U njihovom eliminisanju mogu vam pomoći i sledeće čajne mešavine.

Pomešajte po 10 g usitnjenih listova trave ruse, nane. cvetova nevena i korena čička. Potopiti sve u hladnoceđeno suncokretovo ulje,  tako da bude centimetar iznad sastojaka. Ostavite preko noći nek odstoji . Ujutro procedite i nanesite ulje na kožu.

Ovo je izvanredno sredstvo za ublažavanje crvenila i svraba.

Recept broj dva 

Izmešajte jednake količine listova biljke dan i noć, mladih izdanaka oraha i korena čička. Kašiku mešavine preljte dva decilitra tople vode, i pustite nek odstoji 30 minuta pa potom procedite.

Pijte po 60 ml čaja triput dnevno.

Ruska medicina ima rešenje protiv hladnoće

Šilajit(mumio)

Katranasta smola koja nastaje u pukotinama stena i pećina Altaja, Tibeta i srednje Azije u Rusiji smatra se jedinstvenim prirodnim lekom. Kada je u pitanju preosetljivost i alergija na hladnoću upravo ona daje izvanredne rezultate.  U tu svrhu koristi se vodeni rastvor, i to:

1 g mumija na litar ključale vode. Uzima se jednom dnevno, ujutro, po 1 dl ove tečnosti.

Za spoljašnju upotrebu: rastvor se pravi sa

 1 g mumija i 100 ml ključale vode. Tečnost se nanosi na ugrožene delove tela.

Mast od jazavca je izuzetno cenjena

Ovaj preparat jedan je od najpopularnijih narodnih lekova u Rusiji gde je lako dostupan. Može se nabaviti preko interneta, i to u kapsulama. Jazavičja mast bogata je nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima A i C, kao i aktivnim supstancama. One jačaju imunološki sistem i poboljšavaju metabolizam proteina.

Uzima se oralno – kašičica (kapsula) triput dnevno prvih deset dana. Narednih 10 po dve kašičice (kapsule) na dan pre obroka.

Kad se primenjuje spolja, mažu se regije oko nosa, grudi i leđa.

Kopriva i votka u moćnom miksu 

Pedeset grama listova koprive prelijte sa pola litre votke pa ostavite nek  odstoji 10 dana.

Svakog dana tokom dva meseca uzimajte po deset kapi nakon glavnog obroka.

Korisni saveti za prevenciju

Podelićemo sa vama još nekoliko korisnih saveta, naročito dobrih kada alergija na hladnoću još nije uzela maha. Pomoću ovih preventivnih metoda izbećićete sve navedene neprijatne simptome.

  1. Oblačite se slojevito – tako ćete izbeći iznenadne „napade“ hladnoće. Moći ćete se kasnije i raskomotiti ukoliko temperatura vazduha poraste.
  2. U tretmanu osipa na koži od velike pomoći mogu biti tople kupke u koje se dodaje oko 200 g ovsenih pahuljica. Sačekajte nek se pahuljice malo natope vodom pa ležite u kadu. Ovo će smiriti svrab i ublažiti crvenilo u veoma kratkom roku.
  3. Jedan od uzročnika alergije na zimu jeste i stres. Bilo bi  korisno primeniti neku od tehnika relaksacije ili pak aromaterapiju (lavanda, bosiljak, kleka, sandalovina).

Verujemo da ste saznali šta je alergija na hladnoću, te kako se poremećaj manifestuje. Sledite uputstva i savete lekara i sprečićete većinu nelagodnih tegoba, čak i bez uzimanja medikamenata. Mi vam ovom prilikom preporučujemo još jedan odličan tekst – kako prepoznati alergiju na grinje.

Drugima se dopalo, ne propustite: