Azelainska kiselina sve se češće pominje kao sjajno sredstvo za redukciju raznih nepravilnosti lica. Može li vam pomoći da konačno imate taj savršen ten?
Ljubiteljima kozmetike azelaična kiselina možda nije toliko poznata, ali kozmetičkoj industriji itekako jeste. Ona je sjajan način da se uklone bubuljice, fleke na licu, ožiljci od bubuljica. Kreme sa azelaisnkom kiselinom obično su tretman koji se prepisuje osobama koje imaju problem sa rozaceom. Međutim po svemu sudeći, o ovoj kiselini treba više da se čuje i van ovog kruga ljudi.
Ukoliko vas plaši pomisao stavljanja kiselina na lice zarad lepote, samo ćemo vam reći da to nije ništa strašno, niti nešto posebno novo. Odavno se razne prirodne kiseline koriste za lepotu kao što su glikolna kiselina, hijaluronska kiselina, salicilna , AHA i voćne kiseline …
I sve su one prirodnog porekla.
A azelaičina kiselina?
Da li je i ona takva?
Pa otkrićete ako pročitate sledeće!
Šta je azelainska kiselina i koje je njeno poreklo
Azelainska ili azelaična kiselina kako se još naziva je prirodna kiselina koja potiče iz žitarica –ječma, pšenice i raži.Da budemo precizniji, ona pripada grupi dikarboksilnih kiselina koje još uključuju adipinsku kiselinu, sebacinsku kiselinu i druge. No ostavimo njih po strani.
Azelaičnu kiselinu takođe proizvode i kožni mikrobiomi – mikroorganizmi kao što su gljivice i bakterije koje normalno žive na našoj koži.
No dobro, po čemu je to posebna?
Prednosti azelaične kiseline za lice
Studije su pokazale da azelainska kiselina ima antibakterijska, keratolitička , komedolitička i antioksidantna svojstva.
Šta su zapravo sva ova svojstva koje smo gore nabrojali i kako azelainska kiselina koristi našoj koži.
- Njeno antibakterijsko svojstvo pomaže u eliminaciji bakterija koje uzrokuju akne, kao što je Cutibacterium acnes. Time se smanjuje upala i rizik od novih izbijanja.
- keratolitička svojstva odnose se na sposobnost azelaične kiseline da ljušti i uklanja površinski sloj kože i mrtve ćelije.
- komedolitička svojstva podrazumevaju sposobnost sprečavanja nakupljanja prirodnih ulja pod kožom, stvaranje komedona i ubrzavaju uklanjanje mrtvih ćelija sa kože
- antioksidantna svojstva odnose se na karakteristiku azelaične kiselina da se bori protiv slobodnih radikala.
- antiinflamatorni efekat umiruje iritacije i crvenilo, što je posebno korisno za osobe s rozaceom ili osetljivom kožom
A znate šta je najbolje od svega?
Pa, iako se najčešće korsti protiv rozacee, azelainska kiselina je zapravo vrlo moćno sredstvo protiv akni. A dok su naučnici proučivali kako deluje prtotiv bubuljica ispoljilo se još jedno njeno sjajno svojstvo i pokazala se odličnom i kod fleka i ožiljaka na licu.
Dakle, ako želite da obnovite svoju kožu i ujendačite ten onda ova kiselina može biti vaš spas.
Azelainska kiselina upotreba
Kada govorimo o upotrebi azelaične kiseline, onda govorimo o njenoj površinskoj primeni. Sama kiselina bila bi prejaka, pa se koristi u manjem procentu – 15 i 20% . Obično se radi o kremama i gelovima sa ovom kiselinom. Da bi imala sva ova svojstva, ona mora da ima odgovarajući nivo pH vrednosti da bi radila. Uglavnom je formulisana sa pH vrednošću 4,9.
Preporuka je da se krema sa azelaičnom kiselinom od 20% koristi 2 puta dnevno i pošto je ona zapravo lek, najbolje bi bilo da je i koristite svaki put u isto vreme.
Ovakva krema uglavnom se dobijala na recept i kao preporuka od strane dermatologa, baš kao što se to radi i kada je Roakutan lek protiv bubuljica u pitanju ili neki antibiotici za bubuljice.
Preporučene koncentracije:
- 5% do 10%: Ove niže koncentracije su dostupne u slobodnoj prodaji i pogodne su za početnike ili osobe sa osetljivom kožom. Mogu se koristiti svakodnevno, jednom ili dva puta dnevno, u zavisnosti od tolerancije kože.
- 15% do 20%: Ove više koncentracije obično se dobijaju na recept i preporučuju se za teže oblike akni ili rozacee. Upotreba ovih preparata zahteva konsultaciju sa dermatologom i strogo pridržavanje uputstava.
Uputstvo za upotrebu:
- Čišćenje: Temeljno očistite lice blagim sredstvom za čišćenje i osušite kožu čistim peškirom.
- Nanošenje: Nanesite tanki sloj proizvoda sa azelainskom kiselinom na suvu kožu, izbegavajući područje oko očiju i usana.
- Učestalost: Počnite sa jednom primenom dnevno, po mogućstvu uveče. Ako koža dobro toleriše proizvod, možete povećati učestalost na dva puta dnevno (ujutro i uveče).
- Zaštita od sunca: Tokom dana obavezno nanesite kremu sa zaštitnim faktorom (SPF) jer azelainska kiselina može povećati osetljivost kože na sunce
Ono za šta vam ne treba recept jesu prirodni tretmani i jednim takvim se Nina rešila bubuljica na licu. Njeno upaljeno lice puno akni potpuno se preporodilo i sada je savršeno čisto, a na koji način tačno – saznajte sami. Pročitajte njeno lično iskustvo koje se nalazi na ovom linku: https://minutzamene.com/nasla-sam-resenje-protiv-bubuljica-ovo-je-moj-kec-iz-rukava/
Nuspojave i rizici upotrebe azelainske kiseline za lice
Azelainska kiselina je generalno dobro podnošljiva, ali kod nekih osoba mogu se javiti blage nuspojave poput iritacije, crvenila, peckanja ili suvoće kože, posebno na početku upotrebe.
Saveti za minimiziranje nuspojava:
- Postepeno uvođenje: Počnite sa nižim koncentracijama azelainske kiseline (5-10%) i nanosite proizvod jednom dnevno, po mogućnosti uveče. Ako koža dobro reaguje, postepeno povećavajte učestalost na dva puta dnevno.
- Hidratacija: Koristite hidratantne kreme koje pomažu u održavanju kožne barijere i smanjuju rizik od suvoće i iritacije.
- Izbegavanje drugih iritansa: Tokom upotrebe azelainske kiseline, izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol, parfeme ili druge potencijalno iritirajuće sastojke.
- Zaštita od sunca: Iako azelainska kiselina ne povećava fotoosetljivost, preporučuje se svakodnevna upotreba kreme sa SPF-om kako bi se zaštitila koža i podržali efekti tretmana.
- Kombinovanje sa drugim aktivnim sastojcima: Budite oprezni pri kombinovanju azelainske kiseline sa drugim aktivnim sastojcima poput AHA ili BHA kiselina, retinoida ili visokih koncentracija vitamina C, jer to može povećati rizik od iritacije. Ako želite koristiti ove sastojke, razmotrite njihovu primenu u različitim delovima rutine ili u različito doba dana.
Ako se nuspojave nastave ili pogoršaju, prekinite upotrebu i konsultujte se sa dermatologom.
Kombinacije za optimalne rezultate
Azelainska kiselina se odlično kombinuje sa različitim aktivnim sastojcima, čineći je idealnim dodatkom rutini nege kože za postizanje optimalnih rezultata. Njena svestranost omogućava upotrebu uz druge sastojke uz minimalan rizik od iritacije, ali je važno pravilno ih integrisati u rutinu.
- Azelainska kiselina i vitamin C
- Efekat: Kombinacija azelainske kiseline i vitamina C pomaže u smanjenju hiperpigmentacije i ujednačavanju tena. Vitamin C dodatno štiti kožu od slobodnih radikala i poboljšava sintezu kolagena.
- Kako koristiti: Azelainsku kiselinu koristite ujutro, a vitamin C uveče, ili obrnuto, kako biste smanjili rizik od potencijalne iritacije.
- Azelainska kiselina i hijaluronska kiselina
- Efekat: Hijaluronska kiselina hidrira kožu i pomaže u smanjenju suvoće koju azelainska kiselina može izazvati, čineći je idealnim saveznikom za održavanje zdrave i hidrirane kožne barijere.
- Kako koristiti: Nakon nanošenja azelainske kiseline, nanesite serum ili kremu sa hijaluronskom kiselinom kako biste zaključali vlagu i sprečili suvoću.
- Azelainska kiselina i retinol
- Efekat: Retinol poboljšava teksturu kože i stimuliše obnavljanje ćelija, dok azelainska kiselina deluje protiv upale i bakterija. Ova kombinacija je efikasna za tretman akni i prvih znakova starenja.
- Kako koristiti: Koristite retinol i azelainsku kiselinu u različite dane ili različito doba dana kako biste smanjili rizik od iritacije. Na primer, azelainsku kiselinu ujutro, a retinol uveče.
- Azelainska kiselina i niacinamid
- Efekat: Niacinamid umiruje iritacije i pomaže u smanjenju crvenila, dok azelainska kiselina tretira nepravilnosti i posvetljuje ten. Ovo je blaga kombinacija pogodna za sve tipove kože, uključujući osetljivu.
- Kako koristiti: Oba sastojka se mogu koristiti u istoj rutini, prvo niacinamid, a zatim azelainska kiselina.
Pravilnim kombinovanjem azelainske kiseline sa drugim sastojcima možete maksimizirati benefite i prilagoditi negu specifičnim potrebama svoje kože
E sad kada znamo kako se koristi , hajde da vidimo i zašto bismo to uopšte radili.
Protiv čega se to azelainska kiselina bori?
Azelaična kiselina protiv bubuljica
Na koji način deluje?
Dermatolozi tvrde da ona sprečava razvoj bakterija koje izazivaju akne (Propionibacterium acnes). Takođe, deluje na ćelije koje stvaraju folikule menjajući način na koji oni sazrevaju i obnavljaju se. Na taj način ona smanjuje začepljenje pora i sprečava nastanak mitisera ali i gnojnih bubuljica.
U suštini, azelaična kiselina pomaže da se reguliše proizvodnja keranocita, odnosno ćelija kože, pa se one ne nagomilavaju i ne začepljuju pore. Takođe, smanjuje komedone i masnoće koje se nakupljaju pod kožom.
Poznato je da se bubuljice leče raznim tretmanima kojima azelaična kiselina može biti odlična alternativa ukoliko ih ne podnosite kako treba:
- Salicilna kiselina koja razlaže sebum i prljavštine
- Benzoil-peroksid koji uklanja višak sebima i uništava bakterije procesom oksigenacije
- Glikolna kiselina koje je efikasna je za čišćenje pora
- Retinol koji ima slična keratolitička dejstva kao azelaična kiselina
- Sumpor koji smanjuje upale i veličinu akni izvlačeći iz njih višak masnoće
A koja je njena prednost?
U odnosu na benzoil-peroksid koji se često prepisuje kao tretman za akne, azelainska kiselina ima svoje prednosti jer je manje iritantna i manje agresivna za lice. U jednoj studiji od 580 ljudi, pokazalo se da je čak i efikasnija od Klindamicina.
E sad, svako od nas ima različit tip kože lica i ovo se ne može uzeti kao pravilo. Primera radi, ako imate baš osetljivo lice, onda će vam svi ovi tretmani možda biti prejaki. Srećom, ima i blagih prirodnih tretmana protiv akni!
Azelainska kiselina ne menja način na koji vaša koža i lojne žlezde stvaraju sebum. Ona smanjuje sadržaj slobodnih masnih kiselina na koži i čini na taj način kožu manje „gostoljubivom“ za rast i razvoj bakterija i gljivica.
Bolja alternativa od azelainske kiseline za akne
Azelainska kiselina je poznata po svojoj efikasnosti u tretmanu akni, ali Aknolin set pruža sveobuhvatniji pristup u borbi protiv bubuljica i mitisera.
Prednosti Aknolin seta:
- Prirodni sastojci: Aknolin set je baziran na biljnim ekstraktima poput tamarinda, hrastove kore, ulja čajevog drveta i aloe vere, koji zajedno deluju umirujuće i regenerativno na kožu.
- Dvofazni tretman: Set se sastoji od losiona i gela. Losion dubinski čisti pore, uklanja višak sebuma i nečistoće, dok gel umiruje kožu, smanjuje upale i pospešuje regeneraciju.
- Efikasnost bez isušivanja: Za razliku od nekih tretmana koji mogu isušiti kožu, Aknolin set održava prirodnu hidrataciju, čineći kožu mekom i elastičnom.
- Jednostavna upotreba: Primena Aknolin seta je brza i jednostavna, što ga čini pogodnim za svakodnevnu rutinu nege kože.
Mnogi korisnici su podelili pozitivna iskustva sa Aknolin setom, ističući značajno poboljšanje stanja kože nakon redovne upotrebe.
Efikasan tretman protiv rozacee
Verovatno je ova kiselina najpoznatija osobama koje pate od rozacee – hroničnog poremećaja na koži koji je karakterističan po mreži proširenih kapilara koji se šire po licu i daju mu crven izgled. Azelainska kiselina je primarni tretman protiv ove pojave i studije su pokazale da površinski tretmani sa 15% ove kiseline daju fantastične rezultate za 6 meseci. U kombinaciji sa nekim antibioticama, efikasnost je povećana. Jače tretmane od 15% prepisuje dermatolog.
Azelainska kiselina protiv fleka na licu
Na koji način deluje?
U slučaju hiperpigmentacije, ispostavilo se da ova kiselina selektivno cilja hiperaktivne melanocite odnosno ćelije koje proizvode tamni pigment. Sa druge strane, ćelije koje nisu hiperaktivne ostavlja gotovo netaknutim. Zato je vrlo čest izbor kada se traži tretman za izbeljivanje lica.
Za fleke na licu i melazmu često se koristi hidorhinon kao aktivni sastojak i kao standardni tretman koji smanjuje proizvodnju melanina. Međutim, ovo organsko jedinjenje se povezuje sa nekim sporednim nemilim efektima i u mnogim zemljama je zabranjeno njegovo korišćenje. Dobra vest je da je azelaična kiselina za fleke na licu u jednoj studiji pokazala apsolutno iste efekte kao i hidrohinon.
Koje su prednosti azelainske kiseline protiv hiperpigmentacije i fleka na licu:
- bezbednija je za upotrebu od hirohinona
- deluje antibakterijski i antiupalno
- bezbedna je za sve tonove kože , pa i za one sa tamnijom kožom lica
- cilja samo problematične ćelije, dok delove kože bez fleka ostavlja netaknutim
Ima i svoje mane po ovom pitanju:
- nije efiksana protiv normalne pigmentacije i staračkih pega. Dobra krema protiv bora trebalo bi da bude alternativa koja pokriva i ove znakove starenja kože.
- može posvetliti kožu samo za dva tona. Za neke bolje rezultate mora se koristiti u kombinaciji sa drugim sredstvina za izbeljivanje lica kao što je alfa-hidorkisilna kiselina ili retinoidi.
Azelainska kiselina za rast kose
Na koji način deluje?
Kombinacija cink sulfata i azelaične kiseline blokira DHT (dihidrotestosteron) receptore, a to je čini efikasnom protiv opadanja kose, kako kod žena, tako i kod muškaraca. Ipak, ovo je nešto što tek treba da nađe svoju primenu u kozmetičkim proizvodima kako bi bilo jednostavno za upotrebu i deluje samo onda kada je ovaj hormon uzrok problema.Do tada možete probati da potražite kreme za kožu skalpa sa azelainskom kiselinom, ali je najbolje da se držite provereno dobrih šampona protiv opadanja kose.
Azelainska kiselina protiv oštećenja na koži
Naposletku, azelainska kiselina pomaže da oporavite kožu od generalnih oštećenja jer ima antioksidantna svojstva. Kreme sa niskim sadržajem ove kiseline mogu da budu onda odličan izbor, kao i druge kreme sa antioksidantima za kožu kao što su vitamin C ili vitamin E za lice. Adekvatnom negom i brigom, smanjićete propadanje kolagena i usporiti starenje lica.
Uticaj azelainske kiseline na različite tipove kože
Ovaj svestran sastojak pruža benefite za sve tipove kože, ali način upotrebe može se prilagoditi specifičnim potrebama masne, suve i osetljive kože.
Masna koža
- Kako deluje: Azelainska kiselina pomaže u smanjenju proizvodnje sebuma, otčepljivanju pora i sprečavanju nastanka akni. Njena antibakterijska svojstva ciljaju bakterije koje doprinose upalama, dok istovremeno deluje na postupalne mrlje.
- Saveti za upotrebu: Koristite gel ili lagani serum sa azelainskom kiselinom (10%-15%) ujutro i/ili uveče. Izbegavajte teške hidratantne kreme i kombinujte sa nemasnim proizvodima za dodatnu hidrataciju.
Suva koža
- Kako deluje: Azelainska kiselina blago eksfolira, uklanja mrtve ćelije sa površine kože i posvetljuje ten, ali može izazvati blagu suvoću kod već suve kože.
- Saveti za upotrebu: Birajte proizvode sa nižim koncentracijama (5%-10%) i uvek ih koristite u kombinaciji sa bogatim hidratantnim kremama ili uljima za lice kako biste sprečili dodatnu suvoću. Ograničite upotrebu na jednom dnevno, po mogućstvu uveče.
Osetljiva koža
- Kako deluje: Azelainska kiselina ima antiinflamatorna svojstva, zbog čega je idealna za smanjenje crvenila i iritacija kod osetljive kože, uključujući kožu sklonu rozacei. Njeno delovanje je dovoljno blago da se koristi bez izazivanja značajne iritacije.
- Saveti za upotrebu: Počnite sa proizvodima sa niskom koncentracijom (5%) i koristite ih svaki drugi dan kako biste pratili reakciju kože. Uključite umirujuće proizvode sa niacinamidom ili hijaluronskom kiselinom u rutinu kako biste dodatno podržali kožnu barijeru
Proizvodi sa azelainskom kiselinom za lice
Evo i nekoliko konkretnih proizvoda sa ovim sastojkom.
Balea beauty expert azelain booster serum
Ovaj serum sadrži 3% azelainske kiseline i 1% pantenola, namenjen za smanjenje hiperpigmentacije i crvenila. Pruža blistav ten i poboljšava izgled kože. Dostupan je u dm drogerijama.
Q+A Azelaic Acid Serum
Serum sa azelainskom kiselinom prirodnog porekla, pomaže u sužavanju pora i posvetljavanju tena. Pogodan za svakodnevnu upotrebu, nanosi se na čisto lice ujutro i uveče. Takođe dostupan u dm drogerijama.
Geek & Gorgeous aPad Serum
Serum lagane teksture koji sadrži derivat azelainske kiseline (Potassium Azeloyl Diglycinate). Deluje protiv akni, hiperpigmentacija i crvenila, uz seboregulaciju i ujednačavanje tena. Može se koristiti na osetljivoj koži sklonoj crvenilu. Dostupan u specijalizovanim prodavnicama kozmetike.
Skinoren
Koristi se za lečenje akni (acne vulgaris). Deluje antibakterijski protiv Propionibacterium acnes, bakterije odgovorne za nastanak akni, i smanjuje rast grubih i otvrdlih ćelija kože koje zatvaraju pore, čime sprečava formiranje mitesera i bubuljica.
Metroruboril A.Z
Namenjena za tretman umerene i intenzivne eritro-rozacee, rozacee i papulo-pustularne rozacee (stadijumi 3 i 4). Efikasno smanjuje intenzivno crvenilo i nesavršenosti kože, umiruje kožu i štiti je od spoljašnjih uticaja.
Iskustva sa azelainskom kiselinom i cena
Iako efekti na lice mogu biti zaista očaravajući, iskustva sa azelaičnom kiselinom govore da ona ima i svoje mane i da može u nekim slučajevima da bude previše agresivna za lice. Neželjeni efekti javljaju se uglavnom u vidu peckanja, suvoće, svraba, bockanja, trnjenja. Teži oblici nuspojava mogu uključivati simptome alergije kao što su oticanje lica, usana, očiju, jezika, teškoće sa disanjem i gutanjem, promuklost, osip . U tom slučaju je neophodno da se javite lekaru i prekinite sa upotrebom azelainske kiseline.
Neki korisnici nisu zadovoljni kremema sa azelaičnom kiselinom protiv hiperpigmentacije jer nisu dale gotovo nikakve efekte. Tada se kao tretman protiv fleka preporučuju druge kreme , a opet, one ne prirodnoj bazi su naš favorit.
Rezultati primene azelaične kiseline mogu se videti već nakon nedelju dana, ali nakon mesec dana videćete pravi pomak.
Gde nabaviti azelainsku kiselinu?
Kozmetički prozvodi i kreme koj sadrže do 15% azelainske kiseline mogu se naći u drogerijama, uglavnim kao kreme za posvetljivanje lica i protiv hiperpigmentacije. Pošto nije jedini moćan sastojak na tom polju, posvetujte se sa stručnim licem ili dobro čitajte etikete.
Jače doze, od 20% prepisuju se mahom za lečenje rozacee. One se ne mogu naći u slobodnoj prodaji već ih morate kupiti na recept.
Azelainska kiselina ima mnogo prednosti u odnosu na druge tremane za kožu koji se uobičajeno koriste, posebno kada govorimo o aknama. Čini se da na tom polju, tek treba da zablista i dostigne svojih pet minuta. I sigurni smo da će o njoj i njenim efektima tek da se priča.
The post Azelainska kiselina i njena moć da usavrši vašu kožu lica appeared first on Minut za mene.