Miris klora na bazenima veoma je upečatljiv i mnoge nas podsjeća na ljetovanje te tako u nama izaziva pozitivne emocije, no klor u vodi zapravo bi mogao biti štetan za naše zdravlje.
Dermatologinja iz Clevelanda dr. med. Jennifer Lucas, u razgovoru za The Healthy, tvrdi da klor može utjecati na oštećenja kože i kose. “Klor je odličan za bazen jer ga pomaže dezinficirati, odnosno održava nisku razinu bakterija što čini vodu bistrom i čišćom. Problem je što također jako isušuje kožu”, upozorava dermatologinja.
Upozorava da osim isušivanja kože klor može uzrokovati i niz drugih simptoma. Može se pojaviti dermatitis zbog kojeg koža poprima tamnu, crvenu ili ljubičastu boju. Može doći do oticanja kože i stvaranja malih nakupina prištića ili mjehurića.
Nemojte se češati
Neki plivači mogu osjetiti i žarenje na koži te svrbež. Također vlasište se može početi jače perutati zbog izloženosti kloru u vodi. Dermatologinja svakako preporučuje da, ako primijetite osip od kontaktnog dermatitisa nakon plivanja u bazenu, izbjegavate češanje, jer njim unosite bakterije što može dovesti do infekcije.
Osip možete liječiti lijekovima bez recepta (posavjetujte se s liječnikom ili ljekarnikom za preporuku). Međutim, ako se simptomi pogoršaju ili potraju nekoliko dana, trebali biste se obratiti svom liječniku.
Klor također može ukloniti prirodna ulja iz vaše kose, što stvara osjećaj da je slaba, a može utjecati i na vaše oči i nokte na sličan način. Kako biste se borili protiv ovih problema, dermatologinja ima nekoliko savjeta.
Obavezno se otuširajte
Možete navlažiti kožu i kosu prije ulaska u bazen što će spriječiti upijanje previše klora. Korištenje kreme za sunčanje može pomoći u hidrataciji i stvoriti zaštitnu barijeru od kemikalija u vodi bazena.
Stručnjakinja otkrila koju vodu nikada ne pije: ‘Može uzrokovati nelagodu i velike probleme’
Možete nositi i zaštitnu masku za kosu koja djeluje poput regeneratora koji se ne ispire, a zaštiti će vaše vlasište od isušujućih učinaka klora. Korisni mogu biti i kapa i naočale za plivanje.
Najvažnije je svakako otuširati se nakon kupanja u bazenu. “Sav taj klor je na vama; ne želite da ostane i nastavi uzrokovati iritaciju. Dakle, trebate se istuširati odmah nakon bazena”, rekla je dermatologinja. Dodaje da nakon toga kožu treba hidratizirati za što preporučuje proizvode koji sadrže ceramide ili alfa-hidroksi kiseline kako bi pomogli vašoj koži da se oporavi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.