U narodnoj medicini biljka dragoljub se svrstava u omiljeno lekovito bilje. Poznato je njegovo dejstvo za lakše iskašljavanje šlajma i izbacivanje viška vode iz tela. Jeste li znali da on regeneriše oštećenu kožu i da se primenjuje dosta u kozmetici?
Dragoljub potiče s teritorija južnoameričkog kontinenta. U 16. veku donet je na evropsko tlo, gde je danas široko rasprostranjena sorta.
Nazivaju ga raznim drugim imenima dragomilje, latinče, latifa, penjalica, ljubidrag i dr. Latinski naziv mu je Tropaeolum majus, englezi ga nazivaju Nasturtium, dok je u Nemačkoj u upotrebi Kapuzinerkresse.
Kako se priprema u ishrani i na koje sve načine možete koristiti Dragoljub kao lek pročitajte u nastavku…
Kako izgleda dragoljub biljka
Reč je o jednogodišnjoj zeljastoj biljci razgranatog korena. Raste u formi guste prizemne puzavice ili penjačice, koja dostiže visinu do dve metra.
- Stabljika dragoljuba je svetlozelene boje, mesnata i glatka.
- Listovi su naizmemčno postavljeni na dugim drškama. Okruglog su oblika i izražene nervature.
- Cvetovi su krupni, žute ili narandžaste boje. a poneki imaju i crvene pruge.
- Plod je trodelan, a svaka komora sadrži jedno seme.
Biljka dragoljub uzgoj
Ova lekovita biljka raste samoniklo pored obala reka, vodotoka, močvara, puteva, ali i u šumama. Dragoljubu pogoduje blago kiselo i suvo zemljište. Može se uzgajati i u povrtnjacima. saksijama, cvetnim lejama. Omiljeno je balkonsko cveće i često ga vidimo na terasama. Njegova izdržljivost je jako dobra, odlično podnosi duge sunčane i sušne periode, pa nije neophodno često zalivanje.
Kada se bere?
U lekovite svrhe najviše se upotrebljavaju cvet i list. Upotrebljavaju se u svežem ili sušenom obliku, koristi se i seme dragoljuba. Listovi se mogu ubirati bilo kad, a cvetovi u letnjim mesecima – u julu i avgustu. Najbolje ih je brati u ranim jutarnjim satima. Seme se sakuplja u jesen, čim sazri. Ne treba čekati, jer prezreli plod može biti gorkog ukusa.
U čemu se ogleda lekovitost ove biljke
Uglavnom je dragoljub poznat kao dekorativna biljka, ali je i veoma lekovit. Naime, on je prava riznica vitamina C, B1, B2, B3, a sadrži i obilje minerala gvožđa, fosfora, mangana, kalcijuma. Združeno dejstvo ovih vitamina i minerala pomaže u borbi s različitim organskim tegobama.
Dragoljub se može koristiti kao začin i upotrebljava se u ishrani, svi delovi biljke su lekoviti. Služe i za izradu lekovitih čajeva i tinktura, a mogu se koristiti i u pripremi preparata za spoljašnju upotrebu.
Osim što deluje pozitivno na zdravlje, dragoljub je od velike koristi i baštovanima. Naime, čaj od dragoljuba deluje kao repelent, te odbija insekte i biljne vaši, čuvajući tako povrtarske kulture od oštećenja.
Kako se koristi dragoljub u ishrani
Osim što se od njega priprema lekoviti čaj, dragoljub se isto tako može koristiti u redovnoj ishrani. Njegovi cvetovi, pupoljci i listovi imaju nešto oštriji ukus i miris, ali se u manjim količinama mogu dodavati kao začini. Daju finu aromu supama, varivima i salatama. Slobodno ih jedite u formi salate ili dinstano. Od listova se dobija sok.
- Kada sitno iseckate cvetove slobodno ih pomešajte sa mekanim mladim sirom, dobićete jako kvalitetan namaz. Mnogi koriste dragoljub začin u omletu ili kajgani. Cvetovi su puno više od dekoracije, jestivi su i lepo se slažu uz pirinač, sve što treba jeste da ih sitno iseckate, mnogi ih koriste kao preliv za salatu zajedno sa maslinovim uljem.
- Njegove samlevene semenke imaju ljutkast – pikantan ukus. Mogu se koristiti kao zamena za biber, jer su blago paprenog ukusa, a i nutritivno su bogate.
- Plodovi i pupoljci se mogu stavljati u sirće.
Kako se koristi dragoljub kao lek
Čuva bešiku i mokraćne kanale
Dragoljub kao lek je neprikosnoven i kad je reč o prevenciji, ali i ublažavanju tegoba povezanih s urinarnim traktom. Najbolje se pokazao za lečenje upale mokraćne bešike.
Čaj od listova dragoljuba deluje i diuretićno, te odstranjuje iz tela višak vode. Suvišna tečnost može uzrokovati otoke, ali i druge tegobe, poput hipertenzije i artritisa. Često nastaju usled zadržavanja soli i mokraćne kiseline u organizmu.
Tinktura od dragoljuba za iskašljavanje
- Pronađite odgovarajuću staklenu bocu. pa je dobro properite i prosudite.
- Pripremite po dve šolje belog luka, sušenog ruzmarina i listova i cvetova dragoljuba.
- Oljuštite i ispasirajte luk, pa ga sjedinite s ostalim sastojcima. Sve prespite u teglu, pa prelijte do vrha rakijom. Bocu dobro zatvorite, tako da ne propusta vazduh.
- Ostavite nek odstoji na suvom i tamnom mestu otprilike dve nedelje. Svakodnevno promućkajte.
- Kad bude gotovo, preparat procedite, odstranite čvrstu materiju, pa čistu tečnost prespite u drugu posudu i koristite.
Doziranje:
Razblažite 15 do 20 kapi u šolji vode ili čaju -i pijte to dva puta dnevno do poboljšanja.
Kako to dragoljub čisti pluća
Zahvaljujući visokim dozama vitamina C, dragoljub jača organizam i pomaže mu da se izbori s različitim bolestima. Naročito je efikasan kad je reč o suzbijanju tegoba povezanih s disajnim organima. Ima jako dobro dejstvo na naše respiratorne organe.
On deluje kao ekspektorans, što znači da razlaže nataloženu sluz u plućima i olakšava njeno izbacivanje. Zbog toga se čaj ili tinktura od dragoljuba posebno preporučuju u slučaju bakterijskih i virusnih infekcija. Jer upravo one uzrokuju bronhitis, astmu, grip i bolno grlo, a ovi lekoviti pripravci sve pomenute simptome ublažavaju.
Prirodni lek za jačanje imuniteta
- Pripremite nekoliko listova dragoljuba, dobro ih operite i usitnite.
- Premestite ih u pliću činiju i posolite prstohvatom morske soli, te sačekajte da se sastojci povežu.
- Za to vreme iscedite sok od jednog limuna i sjedinite ga sa zelenišem.
Konzumirajte pripravak dva-tri puta nedeljno da biste ojačali organizam. Ovo primenjujte čim osetite da vas hvata giip ili prehlada.
Ublažava kožne tegobe
Sakupite dvadesetak cvetova dragoljuba, a zatim ih potopite u litar ključale vode. Ostavite to nek odstoji dok se tečnost ne prohladi. Zatim procedite i koristite za ispiranje rana ili posekotina, kao i za umivanje lica sklonog pojavi akni.
Pasta protiv atletskog stopala
Možete skuvati i dvadesetak listova, pa ih koristiti za pripremu paste protiv atletskog stopala. Usitnite ih dok su još topli, a onda ih izgnječite i stavite na gazu ili pamučnu tkaninu. Nju ćete zatim obmotati oko mesta na stopalu što vas svrbi. Sačekajte da preparat deluje 20 minuta. Ponavljajte postupak dva-tri puta dnevno, do poboljšanja.
Dragoljub u kozmetici – upotreba
Listovi i cvetovi dragoljuba deluju snažno antiseptično i antibakterijski, pa su pogodni za topikalnu upotrebu. Naročito su efikasni kad se spravljaju u vidu obloga za suzbijanju rana, osipa, posekotina ali i akni na licu. Redovna upotreba ublažiće nepravilnosti, a koža će delovati oporavljeno, regenerisano i tonirano.
Takođe, sveža pasta od listova dragoljuba može se koristiti i za tretiranje tegoba poput atletskog stopala. Ova pasta deluje snažno antifungalno.
Oporavlja kosu i podstiče rast novih vlasi
Odlične rezultate daje i tonik od listova dragoljuba za kosu. Kada se utrlja u teme, podstiče cirkulaciju, kao i razmenu nutrijenata i kiseonika, pa vlas postaje jača, a kosa lepša i svilenkastija.
Recept protiv opadanja kose
Istopite salo na stomaku
uz ovaj jednostavan trik
- U litar ključale vode sipajte po 10 svežih i prethodno opranih listova koprive i dragoljuba.
- Ostavite sastojke nek odstoje u vodi 20 minuta.
- Zatim procedite pa koristite to za ispiranje vlasi nakon redovnog pranja kose.
Savet plus
Dobijenu tečnost možete presuti i u fajtalicu, pa njome dobro naprskati kosu od temena do vrhova. Umotajte kosu u topli peškir i ostavite sredstvo neka deluje desetak minuta.
Kome se biljka dragoljub ne preporučuje
Upotreba preparata od dragoljuba ne preporučuje se trudnicama ni dojiljama, kao ni deci. Uzdržavanje se savetuje i hroničnim bubrežnim blesnicima. Naime, ova biljka sadrži visok nivo oksalne kiseline, koja može dovesti do formiranja kamena u bubregu.
Pre upotrebe lekovitih pripravaka treba se posavetovati s lekarom, kako bi se izbegao rizik od neželjenih efekata.