Često je u kuhinjama Hrvata, a okidač je za tešku bolest: ‘To se mora regulirati’

Autor: F.F

Liječnici u Velikoj Britaniji upozoravaju da sve više muškaraca obolijeva od rijetke plućne bolesti zbog rada s umjetnim mramorom i granitom. Nedavno su zabilježeni prvi slučajevi silikoze uzrokovane umjetnim kamenom u Ujedinjenom Kraljevstvu, uključujući jedan smrtni slučaj. Prosječna dob pogođenih muškaraca je 34 godine. Ova bolest uzrokuje teške ožiljke na plućima zbog udisanja prašine koja sadrži visok udio silicija.

Medicinski stručnjaci pozivaju na zabranu korištenja kvarcnih površina u kuhinjama i kupaonicama kako bi se spriječila moguća epidemija slična onoj uzrokovanoj azbestom. Pravnici iz Leigh Day primili su zahtjeve za pravnu pomoć od muškaraca u dvadesetim godinama koji su već oboljeli od silikoze.

Prema dr. Johanni Feary, specijalistici za plućne bolesti iz Royal Brompton NHS Trusta u Londonu, pojava ovih slučajeva predstavlja ozbiljnu prijetnju, prenosi The Sun.

Foto: Pixabay

U Australiji zabranjen

Dr. Feary ističe: “U pitanju su mladi muškarci koji su radili s umjetnim kamenom tek nekoliko godina. Ne postoji učinkovito liječenje, a dijagnoza može biti pogubna. Ujedinjeno Kraljevstvo treba učiti iz iskustava drugih zemalja i brzo reagirati kako bi smanjilo broj oboljelih i smrtnih slučajeva u narednom periodu.”

Visoko-silicijski umjetni kamen, također poznat kao projektirani kamen ili kvarc, već je zabranjen u Australiji zbog zdravstvenih rizika. Ovaj materijal je popularan u renoviranju interijera zbog svog izgleda koji oponaša mramor ili granit, ali po znatno nižoj cijeni. Iako su u Velikoj Britaniji postavljeni zakonski limiti za izloženost prašini silicijevog dioksida, njihova provedba je često otežana, upozoravaju istraživači.

Nova studija izvještava o osam slučajeva silikoze kod muškaraca u dobi od 27 do 56 godina. Nažalost, jedan pacijent je preminuo, dok dvoje njih čeka transplantaciju pluća, a troje ima oslabljeni imunološki sustav zbog bolesti. Liječnici napominju da se bolest često pogoršava čak i nakon prestanka izlaganja prašini. Silikoza ima mnogo sličnosti s bolestima uzrokovanim azbestom, poput azbestoze i mezotelioma, koje su desetljećima mučile radnike u raznim industrijama.

Stručnjaci razbili najveći mit o kavi: ‘Tako si zapravo čuvate zube’

Nije bezazleno

Ewan Tant, partner u Leigh Dayu, izjavio je: “Možda smo na pragu značajnog povećanja slučajeva silikoze povezanih s umjetnim kamenom, što će se samo pogoršavati s vremenom.”

Silikoza je ozbiljna plućna bolest koja uzrokuje ožiljke i oticanje dišnih putova zbog redovitog udisanja silicijske prašine kroz godine ili desetljeća. Silicij je mineral sastavljen od silicija i kisika, koji se pojavljuje kao kvarcni kristali, kamenje i pijesak. Koristi se u izradi nakita, građevini, elektronici i keramici. Obrada silicija može stvoriti značajne količine prašine koja, kada se udiše, oštećuje pluća.

Prašina sadrži tvrde silicijske kristale koji oštećuju plućno tkivo, uzrokujući oticanje i ožiljke tijekom vremena. Kako stanje napreduje, uništava plućne alveole koje apsorbiraju kisik, što ozbiljno smanjuje plućnu funkciju. Simptomi se često pojavljuju nakon mnogo godina i uključuju kronični kašalj, otežano disanje, umor i slabost.

Bez obzira na sporo napredovanje simptoma, silikoza značajno povećava rizik od infekcija prsnog koša, visokog krvnog tlaka, srčanog zatajenja, kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) i raka pluća. Iako ne postoji lijek za ovu bolest, liječenje je usmjereno na ublažavanje simptoma i poboljšanje opskrbe kisikom.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More