Cijeli život pogrešno pripremamo špinat, kelj i blitvu: ‘Na ovaj način su puno zdraviji’

Autor: H.B.

Zeleno povrće je često omiljen izbor za obogaćivanje frapee i salata zbog svojih hranjivih svojstava. Međutim, stručnjaci upozoravaju da konzumacija sirovog zelenog povrća može imati negativne posljedice za zdravlje štitnjače. Prema riječima prof. dr. Vesne Dimitrijević Srećković, endokrinologa, određene vrste zelenog povrća, uključujući kelj, prokulicu, brokulu, cvjetaču, korabicu, blitvu i špinat, mogu izazvati probleme ako se jedu sirove.

Profesorica Dimitrijević Srećković objašnjava da ovo povrće sadrži strumogene tvari koje mogu utjecati na štitnjaču i potaknuti stvaranje čvorova. “Strumogene tvari u sirovom zelenom povrću mogu negativno utjecati na funkciju štitnjače, ali ih je moguće eliminirati kuhanjem. Kuhanje povrća na pari nekoliko minuta obično je dovoljno da se ove tvari uklone,” ističe profesorica u izjavi za Kurir.

Špinat, poznat po bogatstvu nutrijenata poput željeza, magnezija, kalcija i cinka, može smanjiti apsorpciju ovih minerala kada se konzumira sirov zbog prisutnosti oksalne kiseline koja blokira apsorpciju željeza i kalcija. Termička obrada, kao što je kuhanje špinata, razgrađuje oksalnu kiselinu, čime se minerali oslobađaju i postaju dostupniji tijelu. Osim toga, kuhanje na pari čuva visok nivo folata (vitamina B9), koji može smanjiti rizik od određenih vrsta raka.

Foto: Nikola Vilic / CROPIX

Kako s blitvom, keljem, brokulom?

Blitva također pruža bolje hranjive tvari kada se kuha na pari. “Blitva je hranjivija nakon termičke obrade, a kratko kuhanje na pari uklanja strumogene tvari,” naglašava prof. Dimitrijević Srećković. Termički obrađena blitva može osigurati tijelu više hranjivih tvari nego sirova, što je čini prikladnijom za one koji paze na zdravlje štitnjače. Kelj je izuzetno zdrav, ali bi se trebao lagano kuhati na pari kako bi se deaktivirali enzimi koji mogu ometati apsorpciju joda, ključnog za funkciju štitnjače i regulaciju metabolizma.

Korabica se može pripremiti na različite načine, uključujući kuhanje cijele oko 30 minuta, rezanje i kuhanje desetak minuta, kuhanje na pari, pirjanje, poširanje ili pečenje u pećnici. Mladi listovi i stabljike korabice također su jestivi i bogati vitaminima i mineralima, osobito karotenom i fosforom.

Hrvati ovo povrće obožavaju, a stručnjaci upozoravaju: ‘Prepuno je pesticida’

Brokula, cvjetača i prokulica najbolje je pripremiti na pari kako bi se očuvala njihova hranjiva svojstva. Istraživanja pokazuju da kuhanje ovih povrća na pari čuva vitamin C i mirozinazu, enzime koji su korisni u borbi protiv raka. Sjeckanje brokule i ostavljanje na sobnoj temperaturi najmanje 40 minuta prije kuhanja može dodatno aktivirati mirozinazu i povećati zdravstvenu vrijednost povrća.

Iako je zeleno povrće izuzetno korisno za zdravlje, pravilna priprema je ključna za izbjegavanje potencijalnih negativnih učinaka na štitnjaču i za maksimalnu apsorpciju hranjivih tvari. Preporuka stručnjaka je da se povrće poput kelja, blitve, špinata, brokule, cvjetače i prokulica kuha na pari kako bi se smanjio rizik od štetnih učinaka strumogenih tvari i osigurala maksimalna korist za zdravlje.

Autor:H.B.

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More