Kvasci su eukariotski mikroorganizmi iz carstva gljiva, s oko 1500 poznatih vrsta. Dominiraju u gljivičnoj različitosti oceana. Većina ih se razmnožava aseksualno. Uglavnom su jednostanični organizmi. Veličina kvasaca može uvelike varirati, od 3 do čak 40 µm u promjeru.
Pivski (ili pekarski) kvasac (Saccharomyces cerevisiae) jest vrsta kvasca koja se koristi za dizanje tijesta te za vrenje piva i vina. Stanice pivskog kvasca koriste hranu kako bi osigurale energiju za rast. Njihova omiljena hrana je šećer u raznim oblicima: saharoza (šećer dobiven iz šećerne repe ili šećerne trske), fruktoza i glukoza (u medu, melasi, javorovom sirupu i voću) i maltoza (dobivena iz škroba u brašnu).
Alkoholno vrenje (fermentacija) daje korisne krajnje proizvode, etilni alkohol i ugljični dioksid, koje stanice pivskog kvasca ispuštaju u okolnu tekućinu. Tako se proizvode alkoholna pića od brašna koje sadrži škrob. Primjerice, ječmeno brašno koristi se za proizvodnju piva, dok se pšenično, kukuruzno i brašno drugih žitarica koristi za izradu viskija.
Pivski kvasac se koristi i kao prehrambeni dodatak zbog svojih hranjivih svojstava. Bogat je izvor proteina, vitamina B kompleksa i minerala poput željeza, cinka i selena. Osim toga, sadrži i velike količine beta-glukana za koji se vjeruje da ima imunomodulatorna svojstva.
Koristan je za jetru jer sadrži aminokiselinu glutation, važan antioksidans koji pomaže u održavanju zdravlja jetre.
Pivski kvasac možete uzimati barem dva puta godišnje u trajanju od osam tjedana, jer toliko vremena treba da pokaže svoje blagotvorno djelovanje na zdravlje.
Kod posebnih tegoba uzima se dva puta dnevno do izlječenja, savjetuju pristalice narodne medicine koji ga preporučuju kao lijek za mnoge bolesti.
Preporučuje se u svim životnim dobima jer štiti jetru, oči, kožu, pomaže u nestanku akni, ublažava umor, održava ravnotežu crijevne flore, sprječava mučnine, ublažava probavne smetnje i pospješuje mršavljenje. Pomaže i kod bolesti probavnih organa, upale želučane sluznice, čira na želucu, zatvora, bolesti jetre i žučnih putova, šećerne bolesti.
Pravilno doziranje
Organizam ga u potpunosti iskorištava uzimajući ga u suhom obliku, s vodom, uz glavne obroke.
Dnevna doza podijeljena na tri jednaka dijela trebala bi biti od 6 do 10 g.
Ne preporučuje se u svježem stanju, jer se brzo kvari, gorkog je okusa i izaziva nadutost. Osim toga, gljivice kvasci u probavnim organima uzimaju iz hrane vitamine B koji su im potrebni za razmnožavanje. Tako tijelo ostaje uskraćeno za te vitamine i druge hranjive tvari iz hrane. Od korisnih sastojaka, osim vitamina B skupine, sadrži i bjelančevine koje su slične bjelančevinama životinjskog podrijetla, šećer, željezo i elemente u tragovima.
Napomena:
Kao i kod bilo kojeg prehrambenog dodatka, konzultirajte se sa stručnjakom za prehranu prije uzimanja pivskog kvasca, naročito ako imate bilo kakve zdravstvene probleme. Također je važno napomenuti da neke vrste pivskog kvasca mogu sadržavati alkohol, pa je važno odabrati kvalitetan i pouzdan proizvod.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.