Foto: Shutterstock
ČUDESNA VOĆKA KOJA UBIJA KAŠALJ I LIJEČI GRIPU: Znanost dokazala da sadrži određene spojeve koji podržavaju naš imunosni sustav
Autor: B.B.
Kumkvat potječe iz istočne Azije, a prvi puta se pojavljuje u kineskoj literaturi iz 12. stoljeća pod imenima chin-chit (zlatna naranča), chin-kan (zlatna mandarina) i chin-tou (zlatni grah).
Zanimljivo je da se u tradicionalnoj kineskoj medicini koristio kod liječenja gripe i kašlja.
Moderna je znanost dokazala da u kumkvatu postoje određeni spojevi koji podržavaju naš imunosni sustav, kako prenosi portal Healthline.com.
Bogat vitaminom C i A, dijetalnim vlaknima, kalcijem i kalijem
Njegov naziv “zlatni” itekako naglašava nutritivno bogatstvo ove male čudesne voćke čiji se uzgoj u 19. stoljeću proširio na područje Amerike i Europe gdje se zbog svoje bogate zelene krošnje uzgajao kao ukrasna vrsta.
Danas se uzgaja u Španjolskoj, Brazilu, Kaliforniji i južnoj Africi, a u Hrvatskoj ga se najčešće može pronaći u Dalmaciji.
Kumkvat – koje vitamine i minerale sadrži?
Kumkvat je bogat: vitaminom C, vitaminom A, dijetalnim vlaknima, kalcijem, kalijem
Plod kumkvata također sadrži flavonoide, eterična ulja i karotenoide. Zahvaljujući takvom kemijskom sastavu, kumkvat ima antimikrobno i antioksidativno djelovanje na naš organizam.
“Maleni plodovi kumkvata su prava riznica vitamina C i prehrambenih vlakana. Osim toga, ističu se sadržajem flavonoida, fitokemikalija sa snažnim antioksidativnim i protuupalnim djelovanjem. Zanimljivost je da se za razliku od ostalog citrusnog voća kumkvat konzumira čitav odnosno zajedno s korom, a upravo su u njegovoj kori flavonoidi najkoncentriraniji. 100 g kumkvata osigurava oko 70 kcal”, rekla je Sandra Krstev Barać, magistrica nutricionizma za Miss Zdrava.
Ova ljekovita voćka najčešće se koristi u pripremi džemova, marmelada i u raznim desertima, a osobito je popularan i ljekovit liker od kumkvata.
Autor:B.B.
ZADNJE VIJESTI
ČUDESNA VOĆKA KOJA UBIJA KAŠALJ I LIJEČI GRIPU: Znanost dokazala da sadrži određene spojeve koji podržavaju naš imunosni sustav
KOLIKO VOĆNOG SOKA SMIJETE DATI DJECI? Nekoliko je razloga zašto ne smijete pretjerivati! Ovo su granice
KLJUČ JE U RAVNOTEŽI: Dobro je smanjiti unos soli, naročito ako imate visok tlak, ali ne pretjerujte
OVO JE HRANA ZA POTENCIJU: Od kiselog kupusa do namirnice koju svi imaju u smočnici, ali su na nju zaboravili
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article