Da li je sapun za bubuljice fantastičan trik za blistav ten
Autor: Mica Strainovic
Čime perete kožu itekako ima veze sa bubuljicama. Proverite da li je sapun za bubuljice baš ono što vam je potrebno da ih se zauvek rešite.
U svetu dermatologije i kozmetike ali i među nama laicima postoji poprilična debata oko pranja lica sapunom. Dok jedni tvrde da od sapuna nema većeg zla za lice, drugi misle da se jedino sapunom lice može potpuno oprati.
Dakle, ukoliko spadate u ovu drugu grupu, istražujem za vas vezu između pranja lica sapunom i bubuljica.
Da budem iskrena, nekada sam i sama mislla da se lice može temeljno oprati jedino sapunom. Istovremeno imala sam uvek po neku bubuljicu i koža mi je bila suva. Već odavno ne perem lice sapunom. Da li zbog sapuna, protoka godina, a biće da je zato što sam štošta naučila i negu prilagodila stvarnim potrebama svoje kože – tek, lice mi je čisto i bez nepravilnosti i ako sapun ne prilazi mom licu.
Za i protiv sapuna za bubuljice
Upustite li se u temu pranja lica sapunom sigurna sam da ćete naići na više stavova “protiv” nego “za”.
Osnovno polazište je da sapuni isušuju kožu. S druge strane prekomerna proizvodnja sebuma se uzima kao jedan od glavnih krivaca za pojavu bubuljica. I ako se čini da su ove dve tvrdnje u suprotnosti zapravo nisu. Kada se sa kože u potpunosti ukloni sebum (voskasta materija koja kožu štiti od isušivanja i spoljašnjih uticaja), lojnim žlezdama je to signal za pojačanu proizvodnju kako bi održale zdravlje kože. U sledećoj etapi začaranog kruga, višak sebuma pomešan sa mrtvim ćelijama epitela i nečistoćama i bakterijama zapušava pore i vama se javljaju bubuljice.
Ovo je osnovna šema, ali ne mora biti pravilo iz najmanje dva razloga: nisu svi sapuni isti i nisu potrebe svake kože iste.
Usavršavanje kozmetičkih proizvoda nije zaobišlo ni sapune za lice.
Danas ih ima toliko različitih da je bukvalno moguće izabrati po jedan za svaku specifičnu potrebu određenog tipa kože ali i za higijenu pojedinih delova tela.
Gotovo niko više ne koristi one najjeftinije sapune jednostavne formulacije kojima je jedina funkcija uklanjanje nečistoća. Sapunima se danas dodaju hidrirajući efekti, čestice za piling, prirodna ulja, lekovite biljke ili njihove aktivne materije kako bi se koža čistila blago bez dodatnog isušivanja.
Prirodni sapuni za akne ručne izrade
Posebno zanimljivu liniju sapuna danas predstavljaju prirodni ručno pravljeni sapuni za bubuljice.
Zašto su tako posebni?
- Zato što ne sadrže štetne hemikalije.
- Sadrže eterična ulja i druge lekovite sastojke blagotvorne za kožu
- Izgledaju prelepo
- Mirišu prelepo iako ne sadrže veštačke parfeme
- Možete izabrati one namenjene uklanjanju bubuljica
Dakle odgovor na pitanje: „Da ili ne sapun za bubuljice?“ glasi:
Sapun nije obavezno loš za bubuljice, ali pogrešan izbor sapuna može iritirati i isušiti kožu i pogoršati stanje bubuljica.
Priroda zaista ima mnogo toga da ponudi. Nina je takođe našla prirodan način da uništi bubuljice na svom licu. Odlično je sredila sve bubuljice i mitisere i sada je besprekorno čisto. I vi možete probati njen trik, a o čemu se radi,saznaćete na ovom linku: https://minutzamene.com/nasla-sam-resenje-protiv-bubuljica-ovo-je-moj-kec-iz-rukava/
Kada su akne u pitanju, među sapunima se izdvaja ovaj:
Sapun za bubuljice sa kozjim mlekom
Da li vi ili neko vama drag pati od bubuljica? Ako da, znate kako ovaj problem može biti frustrirajući. Dobra vest je da sa su mnogi potvrdili oslobađanje od bubuljica i drugih vrsta akni zahvaljujući sapunu sa kozijim mlekom.
Svačija koža je različita zato isprobajte različite sapune sa kozjim mlekom kako bi ste otkrili koji vam zaista pomaže.
Ne odbacujte ovu opciju pre no što ste isprobali bar tri ova proizvoda.
Dajte mu vremena da pokaže svoju moć. Vaše bubuljice neće nestati za tri dana. Dajte svom sapunu bar nedelju dana i pratite kako vam koža reaguje.
O razlici između kozjeg i kravljeg mleka moglo bi se naširoko pričati. Ovde nam nije zanimljiva ta strana priče. Ono što, međutim, jeste važno je to da kozje mleko sadrži esencijalne vitamine i minerale i više kalijuma, gvožđa i vitamina A.
Priča o lekovitosti kozjeg mleka za lice nije samo mit. Čak su ga i dermatolozi prihvatili kao superhranu za negu kože.
Pored već pomenutih nutritijenata, kozje mleko je puno masnih molekula koji hidriraju kožu, smanjuju crvenilo, zatim tu su alfahidroksi kiseline koje deluju kao blagi piling. Njegovi minerali i vitamini snaže kožu ali na tako nežan način da su zapravo lek za sve probleme sa kožom od ekcema do bubuljica.
Bez obzira da li vam je koža zdrava ili patite od bubuljica i drugi nepravilnosti sigurna sam da će vam sapun sa kozijim mlekom za bubuljice biti od koristi.
Za kožu sklonu bubuljicama, a pri tom vrlo osetljivu, birajte čist kozji sapun bez dodataka jer je vrlo nežan. Ovakav jedan sapun može vam biti osnova od koje ćete krenuti u poronalaženje onog koji vašoj koži najbolje godi.
Za bubuljice takođe birajte sapun koji sadrži ulje čajnog drveta zbog njegovih antibakterijskih I antifungalnih svojstava. Ovde smo pisali o benefitima čajevca za kožu.
Drugi koristan sastojak u kozjem sapunu je ulje geranijuma.
Neki potrošači tvrde da im odlično rešava problem kozji sapun sa aktivnim ugljem. Ukoliko prvi put koristite proizvod sa aktivnim ugljem uradite prvo test . Naime, veoma mali broj osoba je alergičan na aktivni ugalj.
Kozji sapun sa cvetovima nevena je takođe dobar izbor. Otkrijte sve o fantastičnim benefitima nevena za kožu.
Paleta sastojaka je zaista vrlo široka. Dobro je da kozji sapun za bubuljice sadrži i med, ovsene pahuljice, lavandu, maslinovo i ricinusovo ulje.
Savet plus: Kupite za početak manji komad sapuna. Tek kada ste sigurni da vam neki sapun odgovara kupite veliki komad.
Ovde se detaljno informišite o svim prednostima kozjeg sapuna za lice.
Sapun za bubuljice sa magarećim mlekom
Kleopatra je obožavala kupanje u magarećem mleku a ona je baš imala lepi kožu. Priča se da je kud god bi pošla sa sobom vodila 700 magaraca kao ne bi morala da se odrekne svoje lekovite kupke.
Danas ponovo postajemo svesni blakotvornog dejstva magarećeg mleka na zdravlje kože. Tu i tamo niču farme magaraca čiji kompletan prinos mleka odlazi za potrebe kozmetičke industrije.
Poznato je da magareće mleko redukuje upale na koži i umiruje suvu i oštećenu kožu.
Sapun na bazi magarećeg mleka smanjuje bore i odlaže pojavu drugih znakova starenja. On štiti kožu od bakterija izazivača bubuljica ali i od hemikalija kojima je izložena. Magareće mleko je bogato važnim nutritijentima i vitaminima za kožu.
Magareće mleko hidrira kožu i sadrži 4 puta više vitamina C od kravljeg mleka. Brojni vitamini, proteini, minerali i esencijalne masne kiseline čine ovaj sastojak sapuna tako lekovitim za kožu. Sapun sa magarećim mlekom hidrira i posvetljuje kožu. Veruje se da pomaže u lečenju ekcema, psorijaze i akni.
Sapun za bubuljice na leđima
Bubuljice se mogu javiti na bilo kom delu kože gde postoje pore. Dakle, jedino ih ne možete imati na usnama, stopalima i tabanima. Bubuljice na leđima su čest problem posebno kod muškaraca koji se mnogo znoje. Zanemarivanje higijene usled nemogućnosti da se ovaj deo kože dobro izriba ili neadekvatna nega kože nakon teretane i sportskih aktivnosti mogu biti okidač za bubuljice na leđima.
Uglavnom možete koristiti iste sapune protiv bubuljica i za lice i za telo.
Pojedini sapuni za bubuljice su, međutim, malo prejaki za lice dok su sasvim prihvatljivi za telo.
Recimo neki proizvođači kozjeg sapuna protiv bubuljica imaju odvojen sapun za žene i za muškarce.
Glicerinski sapun za bubuljice
Glicerinski sapun čisti kožu koja je nakon pranja mekana i elastična. Uklanja višak sebuma i otpušava pore. Ovaj sapun deluje hidrirajuće na kožu jer privlači vlagu
Prirodni glicerin je nusprodukt nastanka sapuna i potpuno je bezbedan za kožu. Glicerinski sapuni su prijatniji za kožu od običnih.
Mnogi anti akne tretmani imaju za cilj da uklone sebum sa kože. Glicerinski sapun koži donosi ekstra hidrataciju i tako smanjuje potrebu lojnih žlezda za povećanom proizvodnjom sebuma. Manje sebuma, manje zapušenih pora što znači i manje prilike za nastanak bubuljica.
Da, glicerinski sapun može pomoći da se količina bubuljica smanji i da one vremenom skroz nestanu.
Sumporni sapun za bubuljice
Sumpor je prirodni nemetal koji se najčešće nalazi u toplim izvorima i vulkanskim kraterima. Vekovima su ljude privlačili topli sumporni izvori baš zbog njihovog blagotvornog dejstva na kožu.
Sapuni na bazi 10% sumpora deluju antifungalno, antibakterijski i keratolitički.
Pored toga što posvetljuju ten oni pomažu koži da odbaci mrtve ćelije koje blokiraju pore izazivajući bubuljice u kombinaciji sa sebumom i nečistoćama.
Na žalost sumporni sapuni znaju da budu prejaki i ukoliko vam je koža osetljiva bolje je da potražite neku blažu varijantu sapuna.
Ovde smo pisali o sumporu za akne.
Antibakterijski sapun za akne
Već smo naučili da su za bubuljice krive bakterije. Na tržištu postoje brojni antibakterijski sapuni namenjeni osobama koje imaju ovu vrstu problema. Većina sapuna za bubuljice je deklarisana kao antibakterijski. Vama ostaje da isprobate koji vam najviše odgovara.
Kako se koristi sapun za bubuljice?
Isto kao i bilo koji drugi, jednom do dva puta dnevno se njime opere regija zahvaćena bubuljicama. Koža se obriše tapkanjem čistim mekanim frotirom, nikako trljanjem. Nakon toga spremni ste da primenite ostale preparate za negu kože sklone bubuljicama.
Najbolji sapun za bubuljice
U nastavku saznajte koji su najbolji sapuni za bubuljice.
Sebamed sapun za akne
Poznati brend ima sapun na bazi vitamina, lecitina i aminokiselina. Kožu održava hidriranom, uklanja nečistoće i višak masnoće smanjujući mogućnost pojave akni.
Safeguard sapun protiv bubuljica
Deklarisan je kao sapun koji ubija 99% bakterija na koži. Antibakterijski sapun deluje i kao dezodorans. Preporučuje se za normalnu kožu. Hidrirajući sastojci pomažu u borbi protiv suve kože.
Dr. Bronner’s sapun za akne
Ovaj sapun je napravljen od saponifikovanih biljnih ulja, ne sadrži sintetičke tenzide koji iritiraju i isušuju kožu. Uz to on je snažan čistač koji će temeljno osloboditi pore od nakupljenog keratina i ostataka šminke, znoja i slično. Posebno je dobar za uklanja je viška sebuma. Ima ih više vrsta, predlog je da prvo isprobate baby kastilja sapun jer je najblaži i bez mirisa. Kasnije možete izabrati i neki drugi mirišljavi.
Eucerin
Ovaj brend ima pH neutralni nealkalni sapun za lice i ruke. Pogodan za negu osetljive kože jer sadrži blage tenzide. Štiti kožu od isušivanja i ne narušava njenu prirodnu barijru.
Dove sapun za bubuljice
Poznato je da su Dove sapuni blagi i nežni za kožu. U Dove-u ne tvrde da će njihov sapun jednim potezom ukloniti bubuljice ali tvrde da će na nežan način ukloniti sve nečistoće sa lica a da pri tom ne naruši prirodnu zaštitu kože.
Puzzle anti akne sapun
Sigurna sam da ste svi u tinejdžerskom dobu imali celu Puzzle kolekciju u vlasništvu. Ovaj brend je bio naš saveznik u borbi protiv pubertetskih muka sa licem. Sapun puzzle namenjen je adolescentnoj koži sklonoj bubuljicama. Dubinski čisti kožu. Upotrebljava se dva puta dnevno.
Da li sapun izaziva akne?
Glavno sa pranjem lica ali i ostatka kože sapunom je da ne preterate. Ne želite da vam se koža isuši. Pravilo sa sapunom glasi:
Oprali ste se i koža vam neprijatno zateže, ne možete da dočekate da se obilno naćapkate kremom ili mlekom za telo. Ma koliko da ste ga platili taj sapun, on ne odgovara potrebama vaše kože i može vas preteranim isušivanjem odvesti do bubuljica i drugih nepravilnosti kože.
Sapuni nisu lek za bubuljice ali odgovarajući sapun temeljno uklanja uzročnike bubuljica sa lica.
Održavanje čiste kože a da se pri tom ne naruši njena prirodna ravnoteža je važan uslov za kožu bez bubuljica.
Iskustva sa sapunima za akne
Tragajući za potvrdom veze između sapuna i lica bez bubuljica, iznenadila sam se da sapun kao sredstvo za pranje lica i tela još nije otišao u istoriju. Mnogi vole sapune. Posebno su aktuelni ručno pravljeni prirodni sapuni od kozjeg i magarećeg mleka sa dodatkom lekovitih esencijalnih ulja ili delova biljaka.
Cene sapuna protiv bubuljica su više od običnih sapuna otprilike za duplo. Izuzetak je sapun od magarećeg mleka koji košta od 250,00-500,00 dinara. Međutim ovi sapuni dugo traju. Koristite ih samo vi za svoje potrebe a ne cela porodica.
Nega kože koja će ukloniti bubuljice je mnogo više od samog pranja. Sredstvo kojim to radite nije nevažno i može biti jedna jaka kockica u slagalici. Ipak, za blistav ten izaberite negu prirodnim preparatima i razmislite gde u vašem ponašanju dolazi do greške na koju koža odgovara bubuljicama.
Ocena čitalaca
5/5
POVEZANI ČLANCI
Farbanje kose bebi sapunom i hidrogenom! Plavuše znaju zašto!
Autor: Ivana Stojanovic
Hidrogen za bubuljice? Pomaže, ali oprezno sa njim!
Autor: Zorana Grujin
Strategija za lečenje akni! E ovako se to radi!
Autor: Ivana Stojanovic
Akne od cigareta – mnogi ih imaju, a i ne znaju!
Autor: Biljana Jovanović
Magnezijumovo mleko za akne ekonomično i sjajno!
Autor: Ivana Stojanovic
Jod za lice, čudesno sredstvo protiv bubuljica!
Autor: Biljana Jovanović
Koža sklona aknama i njena nega
Autor: Ivana Stojanovic
Najbolji tretmani lica za bubuljice
Autor: Zorana Grujin
Melem za akne, upotreba i recepti!
Autor: Ivana Stojanovic
Pravilna nega kože nakon treninga izgleda ovako!
Autor: Mica StrainovicOriginal Article