Da li svaka smokva ima mrtvu osu u sebi?

Da li svaka smokva ima mrtvu osu u sebi? 1Foto: Pixabay/ulleo

Obična, pitoma smokva (Ficus carica) je veliki listopadni žbun ili malo drvo poreklom iz zapadne Azije i Mediterana. Gaji se od davnina i jedno je od najstarijih kultivisanih voćaka. Najstarija smokva za koju se zna da je posađena od strane ljudi je 2.300 godina stara sveta smokva (Ficus religiosa) pronađena u Šri Lanki.

U Hrvatskoj postoji dvadesetak različitih sorti koje se pojavljuju pod različitim nazivima od južne Dalmacije do sjeverne Istre. Među najpoznatijim lokalnim sortama su Zamorčica-sušioka, Petrovača bela i crna, Bjelica, Termenjača, Crnica, Bružetka bela i crna, Vodenjača, Fico della Madona, Rezavica, Šaraguja i Zimica.

Inače, najstarija smokva u Hrvatskoj stara je oko 300 godina, a nalazi se u Istri na Velikom Brijunu.

Iako je berba smokava trenutno u toku, malo je verovatno da bismo ovom voću posvetili ceo tekst da nismo primetili kako se društvenim mrežama pomalo nekontrolisano širi priča o tome kako se u svakoj smokvi nalazi bar jedna mrtva osa. novinski portali.

Prema nekim objavama, mrtve ose su odgovorne za hrskavu strukturu koju nalazimo u središtu ove voćke, dok drugi navode da se osa unutar zrele smokve već potpuno raspala.

Šta kaže stručnjak?

Vođeni radoznalošću, a nezadovoljni nepotpunim i neproverenim informacijama koje smo uspeli da pronađemo na ovu temu pretražujući internet, odlučili smo da potražimo stručnjaka koji bi nam dao adekvatan naučni odgovor na pitanje – da li zaista postoji bar jedan mrtva osa u svakoj smokvi?

Agronom, dr. Željko Prgomet je prvi u Hrvatskoj koji je doktorirao na temu smokve, a na svojoj plantaži u Istri kod Medulina već više od 25 godina uzgaja 20 sorti ove drevne voćke.

Dr. sc. Prgomet je rado pristao na razgovor sa nama i odmah je izrazio zadovoljstvo što smo ga kontaktirali baš po ovom pitanju. Veliki je protivnik onoga što on naziva kontraznanjem, a upravo je tako opisao spise i tekstove na koje je nailazio na ovu temu.

Za šta su sve dobre smokve?

Odakle ose i da li ih jedemo u smokvama?

Kako nam je objasnila sagovornica, proces oplodnje smokava u kome učestvuju veoma male ose iz roda Blastophaga grossorum naziva se kaprifikacijom. Cvetove oprašuju vrlo male ose koje ulaze u plod smokve u potrazi za pogodnim mestom za polaganje jaja. U obliku jaja prezimljuju u sitnim plodovima divljih smokava, a aktiviraju se u proleće kada ženke osa izađu i vrše službu oprašivanja. U plodu ostaju mužjaci osa, koji se u naredna tri meseca, koliko plod treba da dostigne zrelost, potpuno razgrađuje.

Bez ove usluge oprašivanja, divlje smokve ne bi mogle da se razmnožavaju semenom, a zauzvrat bi obezbedile sigurno utočište i hranu za sledeću generaciju osa, piše Index.hr.

Ovde je najvažnije da se ovaj proces odnosi na samonikle sorte smokava koje imaju tri berbe godišnje, ali ne i na one sorte smokava koje smo navikli da jedemo i koje rađaju samo dva puta godišnje.

Bezbedni smo, uprkos panici na internetu

Obična pitoma smokva (Ficus carica) i njene brojne sorte ne zahtevaju oprašivanje osa ili polenom drugog drveta i dr sc. Prgomet nas uverava da se smokve koje smo navikli da jedemo ne oprašuju uz pomoć osa.

Recept nedelje: Slatko od zrelih smokava

Smokva je jedna od retkih voćarskih kultura koja se retko ili gotovo nikada ne tretira pesticidima, pa je svakako jedno od najmanje tretiranih voća koje koristimo u ishrani, a po nutritivnim vrednostima je u vrhu voćarske kulture. Osim što nisu tretirane pesticidima, sada možemo biti sigurni da su smokve pogodne i za vegansku ishranu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Original Article