Foto: CPN
Osmišljen u okviru projekta TeRRIFFICA, koji se bavi klimatskom akcijom i uključenjem građana u istraživanje klimatskih izazova i osmišljavanje predloga za adaptaciju na klimatske promene, ovaj kalendar pokušava bar delom da predstavi biološku raznovrsnost naše zemlje.
U njemu ćete naći Pančićevu omoriku, divokoze, pčele, medonosne biljke, biljke mesožderke, ali i savete o tome kada i kako hraniti ptice ili kako pomoći insektima.
Zanimljiva su i objašnjenja koja su data uz pojedine ilustracije.
Tako na pitanje zašto je važno očuvati biodiverzitet nalazimo dogovor koji glasi: Srednja globalna temperatura je u protekla dva veka porasla za jedan stepen, čime je izašla iz granica u kojima se kretala od poslednjeg ledenog doba, pre oko 10.000 godina!
Uz efekat staklene bašte, povećavaju se temperatura i kiselost okeana. Ledene kape i glečeri se tope, pa nivo svetskog mora neprekidno raste.
I biodiverzitet se usled svih ovih promena menja: menjaju se staništa vrsta, one čak izumiru na pojedinim lokalitetima; menja se vreme cvetanja i rađanja plodova, fiziologija vrsta, struktura zajednica i funkcionisanje celokupnog ekosistema.
Očuvanje biodiverziteta doprinosi skladištenju ugljenika, regulaciji vodnog režima i sprečavanju ekstremnih klimatskih događaja…
Ukratko rečeno: ukoliko čuvamo raznovrsnost biljnog i životinjskog sveta, svi zajedno usporavamo rast globalne temperature.
Kalendar se može preuzeti na ovom linku.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.