Reč „salata“ kod svih nas koji smo ikada držali dijetu, ili je fobično zaobilazili u širokom luku, stvara asocijacije na osećaj gladi, bezukusnosti i često, neuspeha. Upravo ta asocijacija je glavna prepreka na putu prema idealnoj težini, jer je ishrana bogata voćem i povrćem baza svake uspešne dijete.
Ne nameravamo vam samo izlistati recepte koji se teško pamte, a još teže izvode, nego nudimo jednostavnost, pouke koje će vam koristiti u izgrađivanju dobrog plana ishrane koja ne vodi gojaznosti, i sve to uz piletinu!
Ako vam ni ovo nije dovoljno jednostavno, onda za vas postoji još jedno rešenje a to je liposukcija ili tretman zatezanja stomaka.
Ipak, hajde da vidimo prvo kakve smo recepte za vas pripremili.
Recept broj jedan: Uspeh je u jednostavnosti.
Najveći problem sa gojaznošću se stvara upravo kada konzumiramo visoko procesuirane proizvode koji u sebi sadrže dodane šećere, prezervative i druge dodatke, ne znajući da svi oni na svoje načine doprinose debljanju. Ostati ćete gladni, ubeđeni da postupate pravilno prema svom zdravlju, a telesna težina će misteriozno rasti!
Umesto toga, predlažemo vam da se u žurbi ili neznanju držite jednostavnosti, gde od svežih namirnica i bez previše komplikacija sami sastavljate salatu.
„Ljuta šargarepica“
Sastojci: šargarepa, beli luk, 200 grama kuvanog belog pilećeg mesa, peršun, crvena paprika
Tanko narendanu šargarepu pomešajte sa usitnjenim belim lukom i 60 ml vode. Stavite u mikrotalasnu dok ne postanu mekani, ocedite i dodajte sok od limuna, sol, kuvano i usitnjeno belo pileće meso, peršun i usitnjenu crvenu papriku po želji.
A kao primer još lakšeg recepta za salatu probajte „Začinjeni paradajz“. Iseckajte kriške paradajza, pospite soli i belim lukom, te pustite da odstoji pola sata.
Recept broj dva: Svaki preliv je potencijalna gomila skrivenih kalorija!
Kupovni prelivi sa dugom listom sastojaka su na prvom mestu, a odmah za njima i svi drugi prelivi koji podrazumevaju liberalnu upotrebu masti, šećera, mlečnih proizvoda, čak i zdravih masti poput avokada, kokosovog ulja, te kikirikijevog putera ili tahinija.
Samim tim su izvor skrivenih kalorija o koim se trebamo obrazovati ako želimo održati kilažu. Naučite sami kreirati svoje prelive, i obratite pažnju na njih. Sam Francuski preliv ima 60 kalorija!
Dobar primer preliva koji je zdrav, koji možemo upotrebiti, ali na čiju količinu moramo paziti je:
„Medeni senf“
Sastojci: senf, maslinovo ulje ili avokado, so, biber
Pomešati 50 ml senfa, meda, maslinovog ulja/avokado ulja, te soli i crnog bibera po želji. Maslinovo ulje i avokado čak možemo izuzeti ako namjeravamo dodavati avokado u komadićima u samu salatu.
Klasična salata sa piletinom je najčešća kombinacija sa ovim prelivom, gde je dobra alternativa sa manje kalorija preliv od limunovog soka ili jogurta.
„Pileća salata“
Sastojci: piletina (količina i odnosi po ukusu), crveni luk, jedan limun, biber, zelena paprika i kuvani slanutak.
Za tu salatu piletinu seckamo na komadiće i kuvamo, te dodajemo iseckani crveni luk, sok od limuna, kašičicu bibera, komadiće iseckane zelene paprike, komadiće kuvanog slanutka i soli po želji.
Alternativno seckanju ovog povrća, uz piletinu možemo kombinovati „kineski mix“ koji dolazi unapred spreman za upotrebu, te lagano dinstati, začiniti i dodati živu piletinu sve dok povrće ne omekša do blage hrskavosti, a piletina nije ružičasta.
Recept broj tri: Naučite fermentirati.
Fermentirani proizvodi koji su dobri sastojci u brojnim salatama i nisu samo izvor sitosti sa niskim brojem kalorija, nego i neprocenjivo ulaganje u zdavlje. Uprkos našem fokusu na sam gubitak kilograma, tajna dugotrajnog odražavanja telesne težine leži u čuvanju zdravog tela, a ne samom brojanju kalorija. Fermentirana hrana je jako je bogat izvor korisnih mikronutrijenata i podržava zdravu crevnu mikrofloru koja je pokretna mašinerija za rad celog tela. Kao bonus ona će ubrzati vaš metabolizam i topiti kilograme.
„Osvježavajuća salata od kiselog kupusa“
Sastojci: kiseli kupus, kajmak, avokado, šargarepa, kukuruz, crveni luk, biber i crvena paprika
Narendani kiseli kupus sa laganim prelivom od avokada i kajmaka, pomešati sa narendanom šargarepom (alla julienne), kukuruzom i iseckanim komadićima crvenog luka. Dodajemo biber i usitnjenu crvenu papriku po želji.
Sam kiseli kupus uvek predstavlja osvežavajući balans jelima sa masnijim sadržajem od jaja, ribe i piletine, do crvenih mesa i brojnih drugih.
Recept broj četiri: Pripremajte seckano povrće ili cele salate UNAPRED.
Najveća prepreka održavanju telesne težine je manjak vremena za kuvanje, pogotovo s povrćem gde je pranje, seckanje, guljenje i ostala obrada često dugotrajan posao. Pripremajte povrće unapred, u većim količinama. Slobodnim danima ovaj čin možete pretvoriti u mali ritual i uz njega uključiti zabavnu muziku, podcaste, mirisne sveće i sve ono što vas čini srećnim i na taj način ovaj naporni zadatak pretvoriti u ugodan ritual koji nećete hteti izbegavati, a vaša linija će to da odrazi!
Spremljeno provrće možete pomešati s drugim sastojcima kasnije, ili odmah, ovisno o receptu.
„4 salate“
Sastojci: 2 pileća prsa, pesto sos, hlebne mrvice (prezla), zelena salata, 150g čeri paradajza, 90g iseckane cvekle i 70g iseckanog krastavca, 2 iseckana poriluka, 25g crnih maslina(bez košpe) i 30g zelenih maslina (bez košpe)
Za samo 4 obroka trebate 2 pileća prsa koja ćete premazati pesto namazom i posuti hlebnim mrvicama. Pečete je u unapred zagrijanoj rerni, dok sa strane pripremate salatu.
U većoj posudi pomešajte listiće zelene salate, čeri paradajz, cveklu i krastavac, iseckani poriluk te crne i zelene masline. Začinite po želji.
Kada je piletina spremna, isečete je na kriške, te zajedno sa salatom ravnomerno rasporedite u 4 jednake posude sa poklopcima.
Recept broj pet: Izbirljivi… Rizikujte!
Ukoliko ste gurman koji voli kuvati, ili samo teško pronalazite jela koja odgovaraju vašem nepcu, toplo vam preporučujemo da ne zazirete od reči „veganski“ i „vegeterijanski“ u potrazi za receptima i idejama za stvaranje salata. Čak i ako redovno konzumirate životinjske proizvode, ovi recepti su jako koristan izvor kombinacija koje vam daju dobru bazu znanja s kojom kasnije lako možete biti kreativni, i koji će vas inspirisati da probate sastojke koje prije niste voleli, znali kako spremati, možda ni primetili u prodavnici.
„Veganska brokula i jagoda“
Sastojci: 450g kuvane brokule, 100 jagoda, 100g malina, pola avokada, indijski oraščići, sol i sok od limuna.
U posudi pomešajte kuvanu brokulu, jagode i maline. U mikseru pomešajte šaku jagoda i indijskih oraščića. Dobivenu smesu koristite kao preliv. Na kraju umešajte komade avokada, te dodajte so i sok od limuna po želji. Za ne-vegansku verziju, komade avokada možete zameniti komadima belog pilećeg mesa.
Prijatno!