Dunja sprječava jesenje viroze i liječi mnoge bolesti!

Dunja potiče iz jugozapadne Azije, a samoniklu je nalazimo i u srednjoj Evropi. Poznata je i pod imenom”sidonijska kruška”. Drvo dunje može narasti i do 7 metara. Plod je oblika jabuke ili kruške, zlatnožute do crvene boje, te pokriven dlačicama. Ugodnog je mirisa, a sirovo meso je tvrdo.

Dunja koju mi poznajemo razlikuje se od dunje iz zapadne Azije. U područjima hladnije klime ovo voće je privlačnog oblika, i imamalo težak miris.

Dunje nisu dostupne u trgovinama. Možete ih naći u vrtovima ili voćnjacima. Odaberite dunje koje nisu premekane i imaju zlatnožutu boju.

Dunje čuvajte u zatvorenoj, plastičnoj vrećici do dva mjeseca.

Dunje se ne mogu konzumirati sirove. Zbog velike količine pektina, dunje se kuhaju i koriste za pripremu kompota. Inače, riječ “marmelada” potiče od portugalske riječi marmelo.

U Španjolskoj se dunja kuha sa šećerom kako bi se dobila voćna poslastica, membrillo, koja se hladi i reže na ploške te poslužuje kao slastica uz sireve. Inačica ove poslastice postoji u Francuskoj.

Related imageIstražujući informacije o dunjama, naišli sam na vrlo interesantne činjenice. Na primjer, naziv marmelada potiče od portugalske riječi za dunju – marmeleiro, što dovodi do zaključka da se marmelada u početku pravila od dunja.

Sezona branja dunja kreće u septembru, ali iz iskustva vam govorimo da ne pokušavate da je jedete svježu, jer je izrazito trpkog okusa. Svježa se navodno jede samo u toplijim krajevima gdje u potpunosti sazrije. Osim što obiluje vlaknima, vitaminom C i E, vitaminima skupine B (riboflavin, tiamin i piridoksin), mineralima poput  bakra, selena, kalija, cinka, fosfora, kalcija, željeza i magnezija, 100 grama dunje sadrži samo 57 kalorija. Idealna namirnica za mršavljenje, zar ne?

Iako to još uvijek nije znanstveno dokazano, stručnjaci vjeruju da dunja ima odlična antialergijska i protuupalna svojstva. Ekstrakt sjemenki dunje može se koristiti za liječenje i ublažavane atopijskog dermatitisa, a stručnjaci vrlo često preporučuju dunju osobama koje su sklone alergijskim reakcijama na hranu.

Dunja se jako rijetko jede sirova jer je njezin okus previše intenzivan, a tekstura gruba. Kuhanjem dunje se dobiva željena tekstura i okus, a istovremeno se zadržavaju spojevi koji potiču zdravlje cjelokupnog organizma.

Related image

Dunja ima odlična protuupalna svojstva

Zahvaljujući visokom udjelu vitamina C, dunja može pomoći u prevenciji kronične upale i ublažiti simptome kroničnih bolesti. Plod i sjemenke se vrlo često koriste za liječenje atopijskog dermatitisa.

Potiče mršavljenje

S obzirom na nisku kalorijsku vrijednost, dunja može pomoći u postizanju i održavanju zdrave tjelesne težine. Sadrži malo masti, soli i kolesterola.

Ublažava probavne smetnje

Dunja je vrlo učinkovita u ublažavanju jutarnjih mučnina. Kada se pomiješa s medom, može pomoći u liječenju proljeva, zatvora i ublažavanju simptoma hemoroida.

Dunja ima odlična antioksidacijska svojstva

Zahvaljujući visokom udjelu polifenola, dunja će smanjiti razinu slobodnih radikala, štetnih spojeva koji povećavaju rizik od nastanka niza bolesti i ubrzavaju proces starenja.

Dunja ima odlična antivirusna svojstva

Istraživanja su pokazala da dunja može smanjiti rizik od nastanka gripe i prehlade. Ako pojedete dunju već kod prvih simptoma gripe i prehlade, možete dramatično smanjiti trajanje bolesti i ubrzati oporavak.

Dunja ima odlična antikancerogena svojstva

Antioksidanti u dunji smanjuju razinu slobodnih radikala i uništavaju kancerogene ćelije. Zrnasti okus dunje je posljedica tanina, spojeva koji štite staničnu membranu od toksina i štetnih hemijskih spojeva.

Iako neprivlačnog izgleda (liči na dlakavu i izobličenu krušku) dunja je izrazito ljekovita i možemo je iskoristiti na razne načine:

  • Iako se uglavnom njezin plod jede, njezino cvijeće je također jestivo.
  • Dunju možemo peći i kuhati, pripremati kompote, džemove, marmelade, želee i pudinge.

Image result for dunja

  • Od sjemenki i lišća možemo napraviti ukusne i ljekovite čajeve.
  • Kuhana dunja je popularna u izradi slastica.
  • U Španjolskoj jedu žele od dunja sa sirom i poslužuju ga kao delikatesu.
  • Može se koristiti u proizvodnji sokova, likera, rakija ili u sušenom obliku.
  • Radi intenzivnog okusa i mirisa, koristi se i u pripremi pite od jabuka.
  • U Velikoj Britaniji u 19. stoljeću je korištena za liječenje astme.

Dunje se odavno koriste u kulinarstvu, npr. kompot od dunja i, sir od dunja, razni džemovi i mermelade itd..

Saznali smo da dunja potiče mršavljenje, pomlađuje kožu, učinkovito djeluje u borbi protiv akni, anemije, bolesti jetre i očnih bolesti, smanjuje stres i nesanicu, štiti od raznih vrsta raka, preporučujemo da je uvrstite u jelovnik barem jednom sedmično.

 

Jedan od najbržih načina je da uzmete nešto što smanjuje upalu, i nadraženost pa grlo manje boli. U slučaju da nemate, kupit ćete bez recepta.

Čim osjetite peckanje, uzmite mlake vode s soli pa grgljajte. To možete učiniti nekoliko puta na dan. Prpeoručuje se slaganje otopine od čaše vode i pola kašičice soli. Nakon grgljanja ispljunite.

Razne pastile  odmah će olakšati bol. U apoteki ćete odabrati razne vrste. Takođe mogu pomoći i sprejevi.

Ako ste počeli i kašljucati kupite sirup jer ćete spriječiti razbolijevanje te izdržati radni dan.

Bitno je da pijete čaj ili vodu. Tekućina će ispirati bolno grlo. Dobro će doći i domaća čorbica.

Birajte biljne čajeve koji će ojačati imunitet, ali pripazite da ne bude vrelo.

Topla čorba će pomoći pa je jedite. Ako se pitate zašto , odgovor je – natrijum u čorbi djeluje protuupalno. Osim toga, grlo može biti gore kada gutate hranu.

Iako ovo nije brz način, jako je važan. Tako ćete lakše izboriti bitku s infekcijom. Većina upala izazvana je virusom.

Ako je jaka grlobolja, otiđite ljekaru jer je moguće da imate bakteriju. No nemojte poduzimati prije nego što napravite bris grla.

Hrana je bitna stavka, pa izbjegavajte nezdravo. Možete piti i limunadu s malo meda.

grlo-grlobolja