Endometrioza je bolest tj. hronični poremećaj sa kojim se suočava preko 90 miliona žena širom sveta, a najčešće se javlja u reproduktivnom periodu, obično između 25. i 35. godine (vrlo se retko se može javiti pre puberteta, a u klimaksu uvek prestaje). Veći rizik od ove bolesti imaju žene s poremećenom funkcijom jajnika, te one koje nikada nisu rađale ili kojima su ciklusi kraći od 27, a menstrualno krvarenje duže od sedam dana. Najčešća je endometrioza jajnika.
Takođe, riziku su izložene i žene u čijoj se porodici neko borio ili se bori sa ovim poremećajem, posebno ako su u pitanju sestre ili majka. Koji su simptomi endometrioze, kako se bolest dijagnostikuje i leči, koja se ishrana preporučuje da bi se ublažile tegobe, saznajte u nastavku..
Šta je endometrioza jajnika i kako nastaje?
Iako još nije tačno utvrđeno zašto endometrioza jajnika nastaje, nekoliko je mogućih uzroka. To su retrogradna menstruacija (krv s delovima endometrijuma vraća se kroz jajovode nazad u matericu), prekomerno lučenje estrogena kao posledica gojaznosti ili menstruacije u ranom životnom dobu (pre jedanaeste-dvanaeste godine), te oslabljen imunološki sistem, koji ne može uništiti endometrijalno tkivo van materične šupljine.
Ako se sluznica materične šupljine (ili endometrijalno tkivo) nađe izvan materice i pritom izaziva hroničnu zapaljensku reakciju – govori se o endometriozi. Endometrijum se u tom slučaju, u formi izraslina, čvorića ili cista različitih boja, veličina i oblika, može javiti na površini ili vezama materice, u jajnicima, jajovodu u mokraćnoj bešici, na trbušnoj maramici uz bočni karlični zid, a ređe na organima van male karlice.
Endometrioza jajnika je deset do dvadeset puta češća kod neplodnih žena – postojanje periadneksalnih priraslica, strukturalnih oštećenja jajovoda i jajnika te izmenjeni anatomski odnosi ometaju ovulaciju, prihvatanje jajnih ćelija i deluju kao mehanički faktor neplodnosti.
Koji su simptomi endometrioze jajnika
Kad se pojave, simptomi endometrioze mogu podsećati na znakove nekih drugih bolesti, poput infekcija bubrega ili urinarnog trakta, celijakije i upale slepog creva. Zbog toga je vrlo bitno uspostaviti tačnu dijagnozu. Najčešči simptom je snažan bol u karlici, a česte su i bolne menstuacije, kao i bol tokom polnog odnosa. Endometrioza jajnika kod pojedinih osoba se manifestuje kao prilično neodređen, ali veoma intenzivan i proširen bol.
Dok kod nekih žena tegobe gotovo potpuno izostaju, kod drugih endimetrijum reaguje na hormonske poremećaje tokom menstruacije, i to na isti način kao kad se nalazi unutar materice – širi se, puca i krvari, što može izazvati snažan bol, najčešće u predelu karlice. Osim toga, česti su i bol prilikom polnog odnosa, poremećaj mesečnog ciklusa, suviše obilno menstrualno krvarenje, ali i krvarenje između dva ciklusa, te bol tokom mokrenja. Mogu se javiti i umor, zatvor ili dijareja, a endometrioza jajnika je nekad uzrok neplodnosti kod žena.
Zavisno od lokalizacije endimetrijuma javljaju se i drugi veoma različiti simptomi ovog oboljenja, te je dobra dijagnostika neophodna. Uzroci bolova koji se javljaju tokom bolesti i dalje nisu potpuno razjašnjeni. Za preciznu dijagnozu ovog poremećaja neophodan je sistematičan i pažljiv pregled iskusnog endoskopiste, koji dobro poznaje različite forme žarišta endometrioze.
Dijagnoza i lečenje bolesti
Lekar prvo može zatražiti ultrazvuk male karlice, ali endometrioza jajnika potvrđuje se samo laparoskopijom – na stomaku se pravi mali rez, da bi se kroz njega ubacila tanka optička cev (laparoskop) sa objektivom na vrhu, što omogućava lekaru precizan uvid u unutrašnjost male karlice. Tako se mogu odrediti broj, veličina i pozicija endometrijalnog tkiva van materice, a ova metoda najefikasnija je i prilikom lečenja endometrioze.
Osim toga, lečenje uključuje iz medikamente protiv bolova, vežbe za opuštanje (najčešće kod žena koje su na pragu menopauze), ali i hormonsku terapiju. Ipak, jedini način da se endometrioza jajnika potpuno otkloni jeste hirurška intervencija (laparoskopija ili histerektomija, to jest uklanjanje materice).
Kakva su iskustva u dijagnostici?
Rasprostranjenost, dubina i lokalizacija žarišta upisuju se u standardni operativni obrazac, koji omogućava klasifikaciju bolesti u četiri stadijuma. Poznavanje stadijuma ima klinički i terapijski značaj, jer grubo korelira s prognozom i terapijom, ali ne i s kliničkim tegobama.
Dijagnoza se previdi kod najmanje deset odsto žena sa ovim poremećajem, a više od pedeset procenata njih ima niži stepen endometrioze zbog previdanja atipičnih žarišta. Tipična žarišta su crni, plavičasti ili smeđi čvorići. Crvene, hemoragične fleke i petehije jesu aktivne forme bolesti. Ultrazvuk i magnetna rezonacija mogu imati ulogu u otkrivanju dubokih infiltrativnih formi endometrioze mokraćnog mehura, rektuma, creva i uretera.
Endometrioza i trudnoća
Ukoliko je endometrioza jajnika dijagnostikovana, značajno su smanjenje šanse da zatrudnite. Naime, tada su reproduktivne sposobnosti niže, te žene koje su se odlučile na potomstvo imaju velik problem da to i ostvare. Kod 35 odsto žena koje imaju problem sa neplodnošću, upravo je ona glavi uzročnik problema. Spontane trudnoće nastaju kod pet odsto žena s četvrtim, a kod 25 odsto slučajeva s trećim stadijumom bolesti.
Operacija endometrioze
Bolest se može eliminisati iz organizma jedino hirurškim lečenjem. Nakon hirurške rekonstrukcije normalnih anatomskih odnosa, uklanjanja priraslica i endometriotičnih žarišta, uspostavlja se plodnost kod 40 do 80 odsto osoba.
Kakva se ishrana kod endometrioze preporučuje
Jedite namirnice bez masti i pšenice
Nekoliko istraživanja pokazalo je da masna hrana pogoduje endometriozi, posebno trans masti, koje mogu izazvati i srčane probleme, te povećati nivo šećera u krvi. Stoga izbegavajte prženu i pohovanu hranu, dok u omiljene poslastice nemojte stavljati stoni margarin, a trudite se da u što manjim količinama konzumirate crveno meso, kao i punomasno mleko i mlečne proizvode (najbolje je koristiti kokosovo ili bademovo mleko).
Takođe, mnoge žene kod kojih je dijagnostikovana endometrioza jajnika primetile su poboljšanje kada su prestale da jedu citruse koji mogu poremetiti lučenje estrogena. Takođe ovo važi i za pšenični hleb, s tim što je potrebno još ispitivanja da bi se otkrilo da li gluten iz ove žitarice pogoršava simptome endometrioze.
Trudite se da vam ishrana bude šarenolika
Stručnjaci pretpostavljaju da postoji veza između oksidativnog stresa i entometrioze. To znači da bi jelovnik trebalo da obogatite namirnicama koje obiluju antioksidansima, naročito selenom i vitaminima A, C i ishrana treba da vam bude šarenolika i da se temelji na svežim namirnicama organskog porekla – industrijski prerađenu hranu punu aditiva izbegavajte!
Generalno, na dnevnom nivou trebalo bi uneti u organizam bar 75 grama kvalitetnih proteina iz belanaca, nemasnih mlečnih proizvoda i ribe, koja je bogata i omega-3 masnoćama (za razliku od transmasti, koje pogoršavaju simptome endometrioze, masne kiseline ih ublažavaju). Na trpezi su obavezni orašasti plodovi, legumi, crveno bobičasto voće i zeleno lisnato povrće.
Obavezno jedite vlaknastu hranu
Endometrioza jajnika uzrokuje brojne prateće tegobe, jedna od njih je i opstipacija. Da biste sprečili zatvor, koji može pogoršati postojeće simptome, jedite hranu bogatu vlaknima (dnevno bar 30 grama vlakana) – sveže voće i povrće, legume i integralne žitarice. Tečnost je takode vrlo bitna – preporučuje se da dnevno pijete bar osam časa vode a da izbegavate gazirane sokove, kafu i alkohol.
Ukoliko pušite, trebalo bi da ostavite cigarete. Hrana bogata magnezijumom i vitaminima B – kompleksa takođe se preporučuje, posebno povrće iz porodice krstašica. S druge strane, pošto endometrioza jajnika može izazvati obilna krvarenja, treba uzimati dovoljno gvožda – najbolji izvori su jetra, ostrige, legumi, žitarice, semenke bundeve i zeleno lisnato povrće.
Za sam kraj pripremili smo vam četiri odlična recepta:
Palačinke s voćem
- Za dve srednje palačinke – dobro izmiksajte pola šolje ovsenih pahuljica, četiri belanceta, tri jezgra oraha i kašičicu cimeta. Pecite na maslinovom ulju, a služite sa organskim medom i crvenim bobičastim voćem.
Salata od kelja i spanaća
Bilo da je u pitanju endometrioza jajnika ili ne, ova izvanredna salata svakako treba da se napravi i proba, veoma je aromatična.
- U veliku posudu stavite 250 g kelja, dodajte mu malo košer soli, kašiku crnog bibera, dve kašike hladno-ceđenog maslinovog ulja, usitnjen čen belog luka, kašiku narendanog svežeg đumbira i pola kašičice kurkume. Dobro izmešajte, a potom dodajte dve veze mladog spanaća, 200 g klica mungo pasulja i dve kašike godži bobica. Sve dobro izmešajte i poslužite.
Ovseni kolačići
- Pomešajte solju integralnog brašna, tri šolje ovsenih pahuljica, solju smeđeg šećera i kašičicu praška za pecivo. Sjedinite smesu s prethodno umućena dva jajeta i 150 g mekog putera. Kad se sve dobro sjedini, oblikujte kolačiće i pecite ih na 200 stepeni C dok ne porumene.
Šejk od ananasa i papaje
- U blenderu izmiksajte solju svežeg ustinjenog ananasa, šolju usitnjene papaje, solju svežih listova spanaća, kašiku čija semenki, dve kašike svežeg đumbirovog korena i solju kokosovog mleka. Popijte odmah, ili nakon što malo odstoji u frižideru.
Nadamo se da ste saznali šta je endometrioza jajnika i na koji način se ova bolest leči, ako smatrate da je naš članak koristan i vredan pažnje, preporučite ga i vašim prijateljima.
Pročitajte slične tekstove :