Estragon biljka kao začin i lek

biljka zmijska trava

Estragon biljka koja potiče iz južnih krajeva Rusije i Mongolije, danas se najviše gaji i upotrebljava u Francuskoj slično poput mirođije. U srednjem veku koristila se kao protivotrov u slučaju ujeda zmije, a u arapskim zemljama za lečenje anemije. Njen latinski naziv je Artemisia dracunculus, a u narodu je poznata i po imenima: zmijska trava, zmajeva biljka…

Začin estragon bogat je fitonutrijentima, neophodnim za dobro zdravlje, a pre svega je odličan izvor antioksidansa. Uz to ova začinska biljka sadrži visok procenat eteričnih ulja i gorkih materija koje podstiču apetit, lučenje žuči i probavnih sokova. U nastavku saznajte kako se koristi i upotrebljava u lekovite svrhe..

Kako izgleda estragon začinska biljka

Ova višegodišnja biljka ima bogato razgranatu stabljiku, svetlo-zelene boje, poput grma je i visine od 60 do 120 cm. Estragon ima koren zmijolike forme, listovi su mu zelenkasti, veoma uski. On ispušta ulje na svojoj donjoj stani, Cvetovi su mu žućkasti, okruglih glavica. Cela biljka ima ljutkasto-gorkast ukus i specifičan prodoran miris.

Sadrži znatnu količinu vitamina A, C i B- kompleksa (folate, piridoksin, niacin i riboflavin). Odličan je izvor gvožda, magnezijuma i kalcijuma. Glavni sastojci eteričnog ulja jesu estragol (metil-kavikol), cineol, ocimen, tanini, terpeni, flavonoidi, kumarin i eugenol.

U Francuskoj se ova začinska biljka naročito ceni i koristi u brojnim receptima i specijalitetima. Može se uzgajati u vrtovima i baštama poput drugih mirođijskih biljki. Odgovaraju joj topla i dobro osunčana mesta, dok joj vlaga i hladnoća štete, ovo važi za gotovo sve francuske sorte. Za razliku od njih ruski estragon može da podnese temperature iod – 10 stepeni C.

U kulinarstvu se najviše koriste mladi izdanci i listovi – podjednako sušeni i sveži. Dragoceno eterično ulje veoma je cenjeno u fitoterapiji, a njegova najveća koncentracija je neposredno pred cvetanje, kada se začinska biljka i bere. Napomena:  Esencijalno ulje estragona ne trebalo da koriste deca i trudnice bez prethodne konsultacije s lekarom.

estragon biljka lekovitost

Lekovita svojstva estragona i upotreba

Poboljšava apetit 

Estragon začinska biljka sprečava probavne tegobe te sadrži visok procenat eteričnih ulja i gorkih materija koje podstiču apetit, ublažavaju upalu sluznice želuca i suzbijaju grčeve u stomaku.

Ovaj začin pospešuje lučenje želudačnih sokova, poboljšava varenje, a poznato je i da podstiče rad jetre i lučenje žuči. Ublažava simptome anoreksije i nadimanje, a osim toga u narodnoj medicini koristi se estragon kao lek protiv opstipacije i crevnih parazita.

Štiti od srčanog udara

Njegova antioksidativna svojstva neutrališu delovanje slobodnih radikala. Mnoga istraživanja pokazala su da ulje estragona sprečava stvaranje slobodnih radikala ili smanjuje štetu koju su naneli organizmu.

Ta začinska biljka uspešno snižava nivo lošeg LDL holesterola te sprečava pojavu ateroskleroze i kardiovaskularnih oboljenja. Laboratorijska istraživanja pokazala su da njegov ekstrakt onemogućava formiranje krvnih ugrušaka, pa samim tim prevenira trombozu, koja može biti fatalna.

Estragon biljka doprinosi formiranju hemoglobina te sprečava nedostatak crvenih krvnih zrnaca, odnosno pojavu anemije. Takođe, pomaže u sintezi proteina, čime reguliše stvaranje ćelija.

S obzirom na to daje veoma bogat kalcijumom, ovaj začin jača kosti i održava koštani sistem. Osim toga, pospešuje apsorpciju kreatina te povećava mišićnu masu.

Ublažava bolove i  PMS simptome

Estragon biljka je veoma korisna za zdravlje ženskih reproduktivnih organa. Naučno je dokazano kako reguliše menstrualni ciklus i ublažava simptome PMS-a. Osim toga, uklanja bolove u stomaku, ublažava mučninu i stres, a pomaže i u slučaju reumatoidnog artritisa.

Njegovo eterično učje poboljšava cirkulaciju i doprinosi pravilnoj distribuciji hranljivih materija, kiseonika, hormona i enzima po ćelom telu.  Takode, stimuliše izlučivanje mokraće te sprečava zadržavanje mokraćne kiseline u organizmu.

Pospešuje rast kose 

Povoljno deluje na zdravlje kose, pospešuje njen rast i sprečava opadanje. Osim toga, ta začinska biljka blagotvorno deluje i na kožu – antibakterijska svojstva ubrzavaju zarastanje rana i posekotina.

Između ostalog, estragon biljka ima antiseptička i anestetička svojstva, te se koristi u lečenju zubobolje. Takode, dokazano ublažava bolove u desnima, koji se često javljaju zajedno sa zuboboljom.

Najbolji recepti sa estragonom

Pripremili smo vam tri odlična recepta u kojima je estragon biljka prosto nezamenljiva. Ukoliko volite gledati kulinarske kanale preko kablovske TV, verovatno ste primetili kako je ovaj začin često zastupljen u brojnim specijalitetima. Rado ga koristi i popularni Džejmi Oliver.

Piletina s estragonom recept

Potrebni sastojci:

1 celo pile
2 kašike sušenog estragona
2 kašičice belog luka u granulama
100 g maslaca
sok od jednog limuna
so
biber
500 g mladog krompira
1 paradajz
5-6 čenova belog luka
maslinovo ulje

Priprema recepta:

U manjoj posudi sjediniti maslac, estragon začin i beli luk u granulama. Pile dobro posoliti i pobiberiti, pa
nožem napraviti desetak rezova na koži. Potom pripremljenom mešavinom napuniti rezove, a ostatkom
premazati pile i posuti ga sokom od limuna. Zatim ga trebate staviti u pekač tako da mu leđa budu okrenuta nagore i peći u rerni na 200°C oko sat vremena (dok ne porumeni).

Izvaditi ga iz rerne, u posudu dodati krompir, paradajz i čenove belog luka, posoliti i okrenuti pile grudima nagore. Preliti s malo maslinovog ulja i peći još sat vremena na 200°C.

Ovo ukusno jelo priprema se oko 2 sata i spada u srednje zahtevno.

Sauce Bearnaise za dve osobe

Sastojci:

2 pileća filea od po 200 g,
isečena uzduž na 4 šnicle
so
biber
2 kašike maslinovog ulja

Za sos:

3 žumanceta
50 g putera iseckanog na kockice
1 šaka svežeg estragona +1 kašika sitno seckane biljke
5 kašika belog vinskog
sirćeta
5 kašika belog vina
petnaestak zrna bibera
l glavica crnog luka
so
biber

Priprema:

U šerpu staviti sitno iscekan crni luk, vinsko sirce, belo vino, so, biber u zrnu i estragon začin. Kad provri, ostaviti da se redukuje na otprilike dve kašike tečnosti. Procediti i sipati tečnost u manju šerpu. Umutiti jaja i kuvati ih na pari, a potom dodavati jednu po jednu kockicu maslaca uz neprestano mućenje.

Na kraju posoliti, pobiberiti i ubaciti kašiku sitno iseckanog estragona. Pileći file zaseći uzduž, posoliti, pobiberiti i posuti maslinovim uljem, pa ga ispeći na grilu. Služiti uz pripremljen sos.

Sauce Bearnaise spada u zahtevnija jela i za njegovu pripremu trebaće vam oko 45 minuta.

Kijevska piletina sa estragonom (Chicken Kiev)

Sastojci (za 4 osobe)

4 pileća filea
120 g maslaca
2 kašike sušenog estragona
2 kašike sitno seckanog svežeg peršuna
so i biber l jaje
brašno
prezla

Za dodatak:

2 kisela krastavčića
pola glavice crnog luka
par čenova belog luka
100 g majoneza
2 kašike sanfa
2 kašike limunovog soka
so
biber

Kako se pravi:

Maslac izgnječiti i sjediniti ga s estragonom i peršunom. Smesu podeliti na 4 dela, od svakog napraviti valjke veličine prosečnog ćevapa, pa ih staviti u zamrzivač na sat vremena. Filete zaseći uzduž, otvoriti kao knjigu, prekriti ih providnom folijom i istanjiti kuhinjskim čekićem. Nožem ih oblikovati tako da budu približno pravougaonog oblika, posoliti i pobiberiti. Izvaditi ćevape od maslaca iz zamrzivača, staviti na svaki file po jedan i uviti ih u rolne. Rolne uvaljati u brašno, pa u umućeno jaje i na kraju u prezlu.

Pržiti ih u dubokom ulju u tiganju ili fritezi. Kisele krastavčiće, pola glavice crnog luka i nekoliko čenova belog luka sitno izrendati, pa pomešati s majonezom, senfom i 2 kašike limunovog soka. Posoliti, pobiberiti i dobro promešati, pa služiti uz rolnice.

Kijevska piletina spada u zahtevnija jela i za pripremu će vam trebati oko 2 sata.

Nadamo se da ste kako se koristi estragon biljka u brojnim specijalitetima, te da će ista naći mesta i na vašm trpezama.