Da li smo gojazni ili mršavi, zavisi upravo od ovog procesa. Ako spadate u prvu grupu – izbegavajte rigorozne dijete, izgladnjivanje i preskakanje obroka. Potrebna vam je hrana za ubrzavanje metabolizma, samo ona može dugoročno osigurati dobro zdravlje.
Danas mnogi traže odgovore šta je dobro za probavu, te koje nam to namirnice omogućuju zdravo mršavljenje. One svakako postoje, ali je izuzetno važno njihovo pravilno kombinovanje i doziranje tokom dana.Uz to nikako se ne sme zanemarti kretanje, pijenje optimalnih količina tečnosti i fizička aktivnost.
U nastavku saznajte kako ubrzati metabolizam prirodnim putem, pomoću zdrave hrane i biljnih čajeva. Ostanite uz nas..
Šta je bazalni metabolizam?
U pitanju je proces iskorišćavanja hranljivih materija iz hrane i njihovog pretvaranja u energiju. Svakodnevni rad vitalnih organa u telu održava se putem bazalnog metabolizma. Kod nekih osoba on može biti nizak i tada dolazi do viška telesne mase, i obrnuto.
Na koji će način metabolizam procesuirati hranu, sagoreti kalorije i regulisati telesnu težinu zavisi od više faktora. Krenimo prvo od kvaliteta namirnica koje konzumiramo i našeg ponašanja prilikom obroka. Kakvo je okruženje u kome se obrok uzima. Sve to umnogome zavisi i od nivoa mentalnog i emocionalnog stanja. U velikoj meri određuju ga fizičke aktivnosti i naše genetske sklonosti, kao i rad hormona, posebno štitne žlezde.
Namirnice za ubrzavanje metabolizma i redovno vežbanje mogu pomoći, ali nikada se ne smeju zanemariti navedene činjenice.
Kad govorimo o metabolizmu, to je uvek povezano s telesnom težinom. Ako smo gojazni, gubljenje težine mnogo je više od preporuke „jedite manje i vežbajte više“.
Kad unosimo manje hrane od potreba bazalnog metabolizma (stanje kad telo miruje), najčešće se dešava da osoba dobija u težini umesto da gubi. Naime, držanje dijeta nije pravi put za skidanje viška kilograma. Izgladnjivanje takođe. Preskakanje obroka, izbegavanje konzumiranja masnoća i ugljenih hidrata neće dovesti do smanjenja telesne težine.
Kako ubrzati probavu i smršati prirodnim putem
Iako danas postoje različiti praškovi i čajevi za ubrzavanje metabolizma, njih vam u startu neće preporučiti ni jedan lekar. Pre svega, trebate unositi namirnice koje sadrže dovoljno folne kiseline, gvožđa, mangana, hroma, cinka i kalcijuma.
Pored toga, veoma je bitno pravilno disanje, svakodnevno vežbanje, dovoljno sna i izbegavanje stresa. Za ubrzavanje metabolizma kod dece koja su gojazna, posebno je važna fizička aktivnost. Ona deluje na povećanje hormona rasta (somatotropina – proizvodi ga hipofiza), a on na razlaganje masti.
Alergije na neke vrste hrane mogu za posledicu imati usporen metabolizam. Ponajviše zbog uticaja na pravilnu funkciju štitne žlezde. Izbegavanjem namirnica na koje ste alergični možete i te kako ubrzati probavu.
U ishrani moraju biti zastupljeni i ugljeni hidrati, i masti, i proteini. Pri tom treba obratiti pažnju i na njihovu količinu. Idealno bi bilo da se obrok sadrži oko 40 procenata ugljenih hidrata, 30 posto proteina i oko 30 odsto masti. Taj odnos određuje dobar rad hormona eikosanoida. Oni kontrolišu sve ostale hormone u našem telu i utiču na metaboličke procese.
Postoji li hrana koja ne goji?
Odgovor na ovo pitanje je potvrdan. Pomoću takvih namirnica direktno delujemo na hormone i obrnuto: hormoni deluju na hranu.
Kad je u pitanju hrana za ubrzavanje metabolizma, jako su nam važni enzimi (belančevine). Oni ponajviše utiču na njeno varenje. Dovoljno enzima omogućava dobru probavu. Istovremeno dolazi do pravilnog apsorbovanja hranljivih sastojaka iz tankog creva u krvotok i njihovu dopremu do ćelija.
Dovoljna količina hranljivih sastojaka u samoj ćeliji daće nam dobru energiju. Toksini iz njih biće transportovani u sisteme za eliminaciju otrova iz tela. Za prirodno ubrzavanje metabolizma to je ujedno i najbolji put. Organizam tada radi optimalno i održava se normalna telesna težina , a samim tim i dobro zdravlje.
Namirnice koje ubrzavaju metabolizam
Jedite voće što češče
Voće pripada grupi namirnica koje sadrže kvalitetne organske šećere. U njemu su prisutna dragocena vlakna, voda i veoma važni minerali. Ne manjka mu ni vitamina i fitonutrijenta (lekovite biljne hemikalije – hranljivi sastojci). Lako se vari, sadrži žive enzime i dugoročno doprinosi za ubrzavanje metabolizma.
Kako ubrzati metabolizam pomoću povrća
Uz ubrzavanje metabolizma vodom i voćem preporučuje se i povrće (najbolje sezonsko) i to skoro iz istih razloga. Ono sadrži mnogo manje organskih šećera, osim krtolastog povrća. Trebate jesti i mahunarke, različite semenke, kao i zdrave orašaste plodove.
Ne zaboravite integralne žitarice
Odličan su izbor svima koji imaju usporen metabolizam. Jedite sve osim pšenice, raži i ječma, jer su najčešće genetski modifikovani i hibridizovani. Od njih ćete imati više štete nego koristi.
Osim toga, integralne žitarice, a posebno pšenica, sadrže ugljene hidrate (amilopektine). Oni se brzo razlažu u krvotoku angažujući previše insulina, što sve dovodi do usporavanja metabolizma i posledično gojaznosti.
Zašto je važno pravilno kombinovanje namirnica?
Pomenute namirnice za ubrzavanje metabolizma neće vam biti od pomoći ako ih nepravilno kombinujete. Tako npr. mešanje proteina i ugljenih hidrata otežava varenje. To za posledicu ima niz metaboličkih poremećaja, uključujući i metabolički sindrom. U pitanju je kombinacija oboljenja: dijabetes, visok holesterol, arterijski pritisak. U takvim slučajevima telesna težina se enormno povećava za kratko vreme, tada se obavezno obratit se lekaru.
Sokovi za ubrzavanje metabolizma
Sok od cvekle i jabuke
Sastav:
jedna osrednja cvekla,
dve jabuke,
pola kašičice cimeta,
1/2 kašičice đumbira u prahu,
polovina čaše tople vode.
Priprema recepta:
Cveklu i jabuke trebate najpre dobro oprati, iscediti u sokovniku, te dodati cimet, đumbir i vodu. Ispijte što svežije pre jela ili tri sata posle obroka.
Sok sa šargarepom jabukom, cveklom i spanaćem
U pitanju je još jedan izuzetan recept za ubrzavanje metabolizma
Potrebno:
tri jabuke,
cvekla,
dve šargarepe,
šaka spanaća,
kašika svežeg bosiljka ili majčine dušice.
Priprema:
Sve sastojke dobro operite, iscedite ih u sokovniku. Pijte sveže pre jela ili tri časa nakon glavnih obroka.
Jutarnji energetski napitak
Potrebni sastojci:
ceo limun,
dve pomorandže,
kašika domaćeg meda,
puna kašika polena,
10 kapi propolisa.
Priprema napitka:
Sve sastojke pomešajte i ujutru konzumirajte sveže. Najbolje posle popijene čaše tople vode.
Sok za probavu i podizanje energije kod dece
Lenja creva kod dece su sve češći problem sa kojim se pedijatri susreću. Ipak pre davanja bilo kakvog medikamenta napravite vašim mališanima ovaj prirodni sokić.
Potrebno:
- dve velike pomorandže, puna šaka kupina, cela šaka borovnica, velika kašika kvalitetnog meda.
Kako se priprema sok za probavu
Voće najpre iscedite, pa ga zasladite medom. Dobijeni napitak davajte deci pre jela, najbolje ujutru. Sokić se pije lagano z gutljajima, a po potrebi ga razblažite sa toplom vodom.
Kako poboljšati probavu brzo i lako
Za ubrzavanje metabolizma i regulisanje probave od velike pomoći mogu biti i lagane čorbe. Predlažemo vam dva odlična recepta, koja svakako trebate isprobati.
Hladna supa od povrća
Sastav:
šaka spanaća,
2 dl tople vode,
dve šargarepe,
dva čena belog luka,
2 paradajza,
pola kašičice đumbira u prahu,
1/2 kašičice morske soli,
pola kašike maslinovog ulja.
Priprema hladne supe:
Sve sastojke dobro izmešati sirove te izmiksati u blenderu. Ovako napravljena hladna supa izuzetno povoljno deluje na varenje i probavu.
Čorba od povrća i avokada
Za izradu čorbe biće vam potrebno:
šaka brokolija,
šaka sveže koprive,
dve šargarepe,
čen belog luka,
jedna glavica crnog luka,
ceo limun,
polovina avokada,
1/2 kašičice đumbira u prahu,
pola kašičice soli.
Priprema lekovite čorbe:
U vrelu vodu stavite brokoli, šargarepu, luk i koprivu te kuvajte dva-tri minuta. U toplu čorbu kasnije dodajte ostale sastojke.
Pasta od leblebije i avokada
Avokado je idealan za ubrzavanje metabolizma, u kombinaciji sa leblebijama postiže još bolje rezultate. Evo šta vam je potrebno:
100 g leblebije (nauta),
dva limuna,
1-2 čena belog luka,
1/2 avokada,
1/2 kašičice morske soli.
Priprema paste:
Leblebiju kuvajte pola sata. Posle toga izmiksajte je u mikseru s ostalim sastojcima. Može se koristiti kao namaz na hlebu od heljde ili kukuruza i dodati u neke čorbe ili supe.
Voćne salate podstiču ubrzanje metabolizma
Salate sa voćem u velikoj meri doprinose za ubrzavanje metabolizma i mršavljenje, ali samo ako se pravilno doziraju. Podelićemo sa vama tri super recepta.
Salata od žutog, zelenog i crvenog voća
Sastav:
pomorandža,
veća breskva,
3 kajsije,
dve šake jagoda,
polovina avokada,
četvrtina ananasa,
1/2 kašičice cimeta,
pola kašičice maslinovog ulja.
Priprema salate:
Voće dobro operite, isecite ga na što veće komade, pa mu pridodajte cimet i ulje. Ovako pripremljena voćna salata, pokrenuće usporen metabolizam. Jedite je pre glavnog jela.
Salata sa mešanim voćem
Potrebno:
kašika brusnica,
2 kašike aronije,
dve kašike kupina,
jedan kivi,
kisela jabuka,
šaka jagoda,
1/2 kašičice cimeta,
pola šake oraha.
Kako se priprema mešana salata
Nad jačim mlazom vode dobro operite voće, pa ga isecite na što krupnije komade. Sve dobro pomešajte, te mu dodajte cimet i orahe.
Ova kombinacija je podjednako dobra za energiju i ubrzavanje metabolizma.
Salata sa semenkama i orašastim plodovima
Šta vam je potrebno:
dve pune kašike bundevinih semenki,
supena kašika domaćih oraha,
kašika indijskog oraha,
kašika badema,
veći limun.
Priprema:
Sve sastojke, sem limuna, potopiteu vodu tri-četiri sata pre jela. Nakon toga je prosupite, namirnice iseckajte, dodajte limunov sok i jedite kao obrok.
Kako ubrzati metabolizam hranom
Piletina sa salatom od svežeg kupusa
Potrebno:
200 g organske piletine,
1/2 glavice svežeg kupusa,
so, ulje, začini po želji.
Priprema:
Piletinu ispecite ili obarite, kupus iseckajte, dodati začine. Konzumirajte za večeru, dva sata pre spavanja, a može i za doručak i ručak.
Skuša s blitvom
Sastav:
skuša,
krastavac,
šaka spanaća ili blitve,
nekoliko rotkvica,
limun,
1/2 glavice zelene salate,
peršun,
so,
maslinovo ulje.
Spremanje skuše:
Ispecite skušu bez ulja, na vodi ili na roštilju. Od povrća napravite i pastu ili ga, jednostavno isecite na komade. Pridodajte začine. Jedite za doručak ili ručak, nikad za večeru, pošto je plava riba teška za varenje.
Pasulj sa žitaricama
Sastav:
300 g pasulja,
100 g mladog kukuruza u zrnu,
glavica crnog luka,
dva čena belog luka,
so,
maslinovo ulje.
Pripremanje:
Potopite pasulj prethodno veće u vodu i isperite pre kuvanja. Kuvajte sve dok se zrna ne raspadnu, a 10 minuta pre završetka ubacite mladi kukuruz i crni luk. Na kraju dodajte beli luk i začine. Jedite ga za doručak, ali za ubrzavanje metabolizma najbolje za ručak. Nikad za večeru!
Hrana koja se lako vari – recepti
Izuzetno je važno za ubrzavanje metabolizma, unositi namirnice koje se lako vare. One će nam obezbediti preko potrebnu energiju, ali neće uticati na kilažu. Isprobajte par narednih recepata.
Pita od heljdinih kora s bundevom
Potrebno za izradu:
jedno pakovanje heljdinih kora,
1/4 bundeve,
puna kašičica cimeta,
jedna kašika rogača u prahu,
poveći limun,
pola kašike maslinovog ulja.
Kako napraviti pitu sa bundevom
Za početak izrendajte bundevu, pomešajte je s ostalim sastojcima i stavite na već gotove kore. Pecite u rerni narednih pola sata, dok blago ne porumeni. Kad se pita ohladi, pospite je sa malo cimeta i limunom. Konzumirajte je pola sata-sat pre jela.
Zdrava pica s povrćem
Zdrave navike su presudne za dobru probavu. Kako ne biste tražili tablete za ubrzavanje metabolizma, praškove ili čajeve, veću pažnju posvetite samoj ishrani.
Za izradu pice trebaće vam:
2-3 heljdine kore,
crvena paprika,
5-6 crnih maslina,
glavica crvenog luka,
šargarepa,
so,
maslinovo ulje,
začini.
Priprema pizze:
Iseckajte povrće, začinite ga i stavite preko heljdinih kora. Pecite u rerni petnaestak minuta, dok lepo ne porumeni. Pica sa povrćem može se jesti za doručak, ručak i večeru.
Nadamo se da ste saznali šta je dobro za ubrzavanje metabolizma, preporučujemo vam i članak o vlaknastoj hrani.
Drugima se dopalo, ne propustite: