U današnjem svijetu, svijest o zdravoj prehrani sve više raste među ljudima koji sve pažljivije biraju što stavljaju na svoj tanjur. Prehrana igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja, posebno kada je riječ o zaštiti srca i kardiovaskularnog sustava. Unatoč brojnim preporukama i savjetima, postavlja se pitanje je li meso zdrav izbor.
Rasprave o utjecaju mesa na zdravlje i dalje su prisutne, a različita mišljenja obilježavaju javni diskurs o prehrani i njenom utjecaju na dobrobit organizma. Prehrana igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja srca. Dok neke namirnice mogu podržati zdravlje kardiovaskularnog sustava, druge mogu značajno povećati rizik od srčanih bolesti.
Kardiolozi dr. Michael Ross MacDonald i dr. Leonard Ganz upozoravaju na tri vrste mesa koje su posebno štetne za srce, prenosi portal SheFinds.
Omiljeno meso Hrvata
Slanina, iako mnogima omiljena, spada među najgore izbore za zdravlje srca zbog visokog sadržaja zasićenih masti i natrija. Dr. MacDonald ističe da je crveno meso poput slanine najbolje izbjegavati kako bi se smanjio rizik od srčanih bolesti. Dr. Ganz dodaje da zasićene masti negativno utječu na lipidni profil, a bakterije u crijevima pri razgradnji mesa stvaraju TMAO, metabolit koji povećava rizik od srčanih i bubrežnih bolesti te dijabetesa tipa 2. Prerađeno meso poput slanine i kobasica sadrži nitrate koji povećavaju upalu i natrij, što podiže krvni tlak i može izazvati upale.
Otkriveno je li zdravije piti topliju ili hladnu vodu: Evo koja je temperatura idealna
Prerađeni naresci također su glavni uzročnici srčanih bolesti. Prepuni su aditiva koji mogu negativno utjecati na cjelokupno zdravlje, a osobito na srce. Kardiolozi naglašavaju da prerađeno delikatesno meso značajno povećava rizik od kardiovaskularnih događaja, uključujući srčani i moždani udar. Nemasne opcije poput puretine i piletine predstavljaju zdraviju alternativu.
Hrenovke su popularan izbor, osobito tijekom ljeta i roštiljanja, no predstavljaju loš izbor za srce. Dr. MacDonald ističe da hrenovke sadrže visoke razine zasićenih masti i natrija, što doprinosi razvoju srčanih bolesti. Zasićene masti povećavaju rizik od nakupljanja plaka u arterijama, ograničavajući protok krvi. Natrij, s druge strane, uzrokuje zadržavanje tekućine, što dodatno opterećuje srce i povisuje krvni tlak, povećavajući rizik od kardiovaskularnih komplikacija.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.