Uz islandski lišaj lakše se diše i bolje iskašljava šlajm. Ovaj provereni biljni lek dokazano eliminiše sve respiratorne tegobe u kratkom roku. Bilo da ga koristite u obliku sirupa, čaja ili pastila. Zahvaljujući svojoj sluzi, koje ima preko 50 odsto u sastavu, pravi je sedativ za disajne puteve.
Sirup od islandskog lišaja za decu mnogo znači, naročito ukoliko su ona sklona čestim prehladama i nazebima. Pomoću njega doćiće do bržeg sazrevanja sekreta i lakše će iskašljavati šlajm. Pri tom on će i umiriti nadražaj, što i te kako znači.
Osim mališana trebaju ga uzimati i odrasle osobe. Osnažiće imunitet i okrepiti organizam posle svake bolesti, naročito je preporučljiv rekonvalescentima.
U nastavku saznajte za šta je sve dobar islandski lišaj, te kako se pravilno dozira i koristi kod pomenutih tegoba.
Kako izgleda i gde raste islandska mahovina?
Islandski lišaj pretežno raste na severnoj polulopti u severnoj Evropi, Sibiru i Severnoj Americi. Opstaje u hladnim krajevima, u ravnicama sa suvim tlom, kao i u nepristupačnim četinarskim šumama. Takođe, može se naći na visinskim pašnjacima i među kamenjem. Naročito je prisutan na velikim otvorenim prostorima koji su često izloženi jakom i snažnom vetru. Za razliku od drugih lišajeva, ova biljka uspeva na tlu i u grupama.
Struktura ove višegodišnje biljke najviše podseća na mahovinu. Spada u grmaste biljke koje rastu do 15 cm u visinu i nije podeljena na koren, stabljiku i listove. Njen talus, vegetativno telo, sastavljen je od žlebastih ogranaka koji su na vrhu prošireni i nepravilno izbrazdani. Strana lišaja koja je više izložena suncu maslinaste je boje, dok je donja strana svetlosiva s belim mrljama.
Islandski lišaj nema cvet. Svezi listovi su kožasto-žilavi, dok su suvi izrazito krti i lomljivi. Ima slab miris, a bljutavog je, gorkog i sluzavog ukusa. Bere se isključivo kad je skroz suvo vreme, bez obzira na doba godine. Nakon branja mora se dobro očistiti od zemlje, iglica četinara i mahovine, a potom sušiti u hladovini i čuvati na suvom mestu.
Kakav mu je sastav?
Ova biljka je u narodu poznata i kao islandska mahovina, plućnik i planinska mahovina. Latinski naziv joj je Cetraria islandica.
Opstaje u čistoj sredini gde nema koncentracije sumpora u vazduhu. Izuzetno je dobar izvor joda i vitamina A, B1 i B12. Osim toga, sadrži lihenin i izolihenin, polisaharide rastvorljive u vodi. Uz njh prisutna je i lihensterinska kiselina, koja deluje kao odličan antibiotik jer uspešno sprečava širenje bakterija.
Lekovito delovanje islandskog lišaja
Prirodni melem za disajne puteve
Islandski lišaj za kašalj je provereno sredstvo i najviše se koristi u lečenju brojnih respiratornih tegoba. Ova biljka odlično opušta bronhije. Zahvaljujući dragocenoj sluzi (ima je preko 50 posto) podstaćiće sazrevanje sekreta te pomoći u iskašljavanju istog.
Visok nivo lihenina deluje protivupalno na sluznicu, što su potvrdila i brojna istraživanja. Stoga se za ovu biljku često kaže da je biljni antibiotik. Preporučuje se u slučaju svih vrsta prehlada, upale pluća i grla, kašlja, bronhitisa, promuklosti, gingivitisa i tuberkuloze.
Osim što oslobađa od teško rastvorljive sluzi, ova lekovita biljka podstiče rad respiratornog trakta. Ona je veoma dobra za lečenje pneumonije.
Pomaže u lečenju čira
Jeste li već čuli da islandski lišaj pomaže kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu? Naime, on blagotvorno deluje na sluzokožu probavnih organa. Delotvoran je u lečenju gastritisa, olakšava varenje, smanjuje nadutost, mučnine i povraćanje. Ova biljka pomaže i u slučaju hronične dijareje.
Osim toga, uspostavlja ravnotežu želudačne kiseline. Takođe, pospešuje stvaranje crvenih i belih krvnih zrnaca, te je korisna usled malokrvnosti. Islandski lišaj veoma je dobar za jačanje organizma nakon bolesti, gubitka krvi usled operacije ili povrede. Uz to pomaže oporavak posle preležanih boginja i teških infekcija.
Islandski lišaj za trudnice i dojilje
Tinktura islandskog lišaja veoma je korisna za trudnice jer ublažava mučnine i povraćanje. Slobodno je možete uzimati tokom tog perioda trudnoće, sem ako vam vaš lekar ne kaže suprotno.
Osim toga, preporučuje se i dojiljama pošto povećava proizvodnju mleka. Međutim, dojilje trebaju biti oprezne, u slučaju upaljenih dojki ili bradavica treba izbegavati ovu biljku. Pre svake upotrebe neophodano je konsultovati se s lekarom ili fitoterapeutom.
Važna napomena
Kada je u pitanju islandski lišaj doziranje je jako važno. Naime, ukolko se on konzumira u predviđenim dozama, nikakvih problema nećete imati, čak štaviše učinićete puno za vaše zdravlje. Ipak, neka istraživanja pokazuju da nepravilno korišćenje ove biljke može izazvati trovanje olovom.
Stoga, pre početka terapije obavezno se trebate konsultovati lekarom. Ovo je naročito važno ukoliko sirup islandskog lišaja dajete vašoj deci, ili uzimate neki od njegovih preparata tokom trudnoće. U prekomernim dozama ili primenom tokom dužeg perioda planinska mahovina može uzrokovati stomačne iritacije i poremećen rad jetre.
Kako napraviti čaj od islandskog lišaja
Osim za izradu lekovitog sirupa, islandski lišaj priprema se i kao čaj. Za pravljenje ovog blagotvornog napitka trebaće vam jedna puna kašičica osušene biljke i dva decilitra provrele vode. Nakon što odstoji desetak minuta, procedi se i pije u malim gutljajima.
Čaj od islandskoj lišaja nemojte sladiti, naročito ne sa šećerom. Obavezno ga pijte ako ste prehlađeni ili imate neku respiratornu tegobu.
Moćna mešavina za poboljšanje krvne slike
Pomešajte 30 g piskavice, po 20 g morske trave, različka, hajdučice i vinca, i po 10 g islandskog lišaja i pelena.Uzmite jednu kašiku mešavine pa je prelijte sa 2,5 dl vrele vode. Poklopite i ostaviti neka odstoji dva minuta, a zatim procedite i odmah popijte.
Ovako napravljen čaj od islandskog lišaja u veoma moćnoj biljnoj mešavini, dozirajte najviše dva puta tokom dana.
Protiv bronhitisa i astme
Da je islandski lišaj čaj koji trebaju piti svi koji imaju respiratorne tegobe, uveriće vas naredni recept:
Sastavite po 30 g lista podbela i bokvice, 40 g preslice, po 20 g lipe, plavog kotrljana i islandskog lišaja i po 10 g ljubičice i miloduha. Jednu kašiku smese prelijte sa 2,5 dl vrele vode. Poklopite sa vrha i ostavite nek odstoji dva minuta, a nakog toga dobro procedite i pijte najviše po dve šolje dnevno.
Prirodni lek za iskašljavanje šlajma
Nagomilan sekret u bronhijama ume biti i te kako iritantan, naročito ako se ne može iskašljati. Srećom islandski lišaj dokazano pomaže i kod takvih tegoba. Za pomenute tegobe priprema se sledeći recept:
Izmešajte po 40 g lista i korena gaveza, matičnjaka i preslice, po 30 g bokvice i cveta crvene deteline. Uz njih dodaje se po 20 g belog sleza, divizme, žalfije i jagorčevine i po 10 g majčine dušice i islandskog lišaja. Od celokupne smese uzima se jedna velika supena kašika preliva se sa 2,5 decilitra vrele vode. Nakon toga držite poklopljeno dva-tri minuta i dobro procedite.
Čaj za iskašljavanje od islandskog lišaja pije se do tri šolje dnevno.
Recept za izbacivanje šlajma broj 2
Litrom vode prelitjte 3 velike kašike islandskog lišaja, poklopite i ostavite nek miruje osam sati. Potom kuvajte na tihoj vatri dok ne postane sluzavo.
Dobijeni čaj od islandskog lišaja pijte prohlađen u manjim gutljajima. Dozirajte ga obavezno ujutru i naveče.
Kako se pravi lekovita tinktura?
Islandski lišaj se pored čajeva i sirupa, može koristiti i u obliku tinkture.
Dvadeset grama islandske mahovine prelijte decilitrom 70-postotnog alkohola i ostaviti nekaodstoji deset dana. Potom procedite i uzimajte 15do 20 kapi dnevno, sa sokom ili vodom.
Preporučujemo vam još jedan odličan prirodni lek za respiratorne tegobe – sirup belog sleza, obavezno pročitajte.
Drugima se dopalo, ne propustite: