Različiti uzroci mogu dovesti do pojave glavobolje – stres, infekcija, napetosti u leđima i očima, pasivno pušenje, izloženost raznim kemikalijama, hormonske neravnoteže, genetski čimbenici itd.
Ipak, jedan od najčešćih okidača jest nagla promjena vremena, čemu svjedočimo ovih dana. Zašto vremenske prilike utječu na pojavu glavobolje i vrtoglavice, često praćene mučninom? Do toga dolazi iz više razloga.
Promjena atmosferskog tlaka
Nagle promjene temperature, vlažnosti zraka i tlaka u okolini, koje često dolaze s vremenskim promjenama, mogu utjecati na tijelo. Te promjene mogu izazvati neravnotežu u tlaku unutar i izvan tijela, uključujući promjene u tlaku u krvnim žilama.
Utjecaj na cirkulaciju krvi
Promjene u atmosferskom tlaku mogu uzrokovati brze promjene tlaka u krvnim žilama i tkivima tijela. Krvne žile se sužavaju i šire kako bi održavale stabilan protok krvi.
Nagle promjene mogu poremetiti ovu ravnotežu i dovesti do smanjenog protoka krvi u određenim dijelovima tijela, uključujući mozak.
Osjetljivost krvnih žila
Osobe koje su kronično izložene stresu ili imaju veću osjetljivost na promjene u vremenu često imaju krvne žile koje su u grču. Hormoni stresa koji se luče tijekom stresnih situacija mogu uzrokovati sužavanje krvnih žila, a ta sužavanja mogu postati intenzivnija tijekom vremenskih promjena.
Promjene u razini kisika
Vremenske promjene mogu utjecati na koncentraciju kisika u zraku.
Smanjenje razine kisika može dovesti do manje dostupnosti kisika u tkivima, uključujući mozgu, što može izazvati simptome poput glavobolje, vrtoglavice i mučnine.
Miris tijela govori mnogo više nego što ste mislili: Mogu li se njime otkriti naša narodnost i rasa?
Promjena u električnom naboju zraka
Neke vremenske promjene mogu utjecati na električni naboj zraka, što može izazvati promjene u neurološkim procesima u tijelu.
To može dodatno utjecati na osjetljive osobe i izazvati simptome poput glavobolje i vrtoglavice.
Kako si pomoći?
Ako patite od glavobolje kod naglih promjena vremena, pomozite si jednim od ovih šest načina, a možete ih primijeniti i sve.
Tuširanje
Izmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom potiče širenje i skupljanje krvnih žila.
Tjelovježba
Uključite intenzivnu tjelesnu aktivnost poput trčanja, brze šetnje ili plivanja u svoju rutinu. To ubrzava rad srca i protok krvi, što dovodi do širenja krvnih žila. Nakon vježbanja, protok krvi se smanjuje, a žile se sužavaju.
Masaža
Ako često sjedite, vjerojatno ćete imati ukočen vrat i bolove u leđima.
Redovita masaža vrata i leđa može ublažiti napetost i poboljšati cirkulaciju krvi prema mozgu.
Boravak na svježem zraku
Pokušajte provoditi više vremena u prirodi. Nakon radnog dana, posjetite park ili vikendom izađite iz grada kako biste udahnuli svjež zrak.
Pravilna prehrana
Osobama koje pate od migrene preporučuje se konzumacija namirnica bogatih magnezijem, poput graha, orašastih plodova, brokule i zelenog povrća, te namirnica koje sadrže vitamine B skupine kao što su pivski kvasac, losos, mlijeko, jaja, sjemenke, kamenice i dagnje.
Odmarajte se
Odmor je ključan za opće zdravlje tijela i uma. Pokušajte ne nositi posao kući i ne raditi vikendom. Vrijeme odmora provedite s voljenima i manje pred televizorom ili mobitelom.
Također, pokušajte ići spavati do 23 sata i spavajte najmanje 7 sati u dobro prozračenoj sobi na optimalnoj temperaturi s zamračenim prozorima.
Održavanje istog rasporeda spavanja svaku večer i jutarnje buđenje u isto vrijeme može vam pomoći da uspostavite zdravu rutinu spavanja koju trebate poštovati.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.