Žene su mnogo češće pogođene problemima u radu štitne žlijezde nego muškarci. Dva najčešća poremećaja su hipotireoza i hipertireoza tj. ubrzan i usporen rad štitne žlijezde. .
Prije pola vijeka američki endikrinolog Dr Barnes je našao povezanost između jutarnje tjelesne temperature i rada štitne žlijezde.
Za ovaj jednostavni test potreban vam je samo obični živin toplomjer! Test morate uraditi kada ste potpuno zdravi, i ne smijete imati menstruaciju jer rezultati neće biti relevantni i pouzdani.
Slijedi način na koji se ovaj test radi, stvarno je vrlo jednostavan.
1. Prije nego ste legli da spavate, uzmite toplomjer otresite ga da temperatura bude na 35.
2. Toplomjer sputite u blizini jer će vam trebati ujutru čim se probudite.
3. Ujutru kada ste se probudili, uzmite toplomjer i izmjerite sebi temperaturu, držite toplomjer don nekih 10 minuta.
4. Kada ste izmjerili temperaturu, uzmite list papira i zapišite vrijednost jer ćete ponoviti sve ovo još par puta.
Rezultati testiranja
1. Normalno je da imate temperaturu u rasponu od 36 sa 5 do 36 sa 8.
2. Ukoliko se na toplomjeru pokazuje temperatura manja od 36,5, vjerovatno je da imate usporen rad štitne žlijezde ili hipotireozu koja se manifestaju tako što imate epizode depresije, česte upale, glavobolje, smanjena energija, umor, nedostatk memorije.
3. Ako imate temperaturu veću od 36,8 vjerovatno imate ubrzan rad ili hipertireozu ili možda neko infektivno žarište.. Karakteristike hipertireoze su nervoza, nepravilan rad srca, valunzi…
Test treba raditi 3 dana uzastopno kako bi bio što pouzdaniji. Ukoliko imate temperaturu koja ukazuje na neki od problema, javite se ljekaru da vas pregleda, da biste otklonili sumnje.