Plastika je postala sveprisutna u našim životima, a sada znanstvenici otkrivaju da mikroskopski fragmenti plastike prodiru u ključne organe u ljudskom tijelu, uključujući čak i posteljicu. S obzirom na to koliko se lako te sitne čestice infiltriraju u naša tkiva, ključno je razumjeti potencijalne zdravstvene rizike koje one mogu predstavljati.
Istraživači se već neko vrijeme bave proučavanjem kako mikroplastika utječe na ljudsko tijelo koristeći mini-replike organa i laboratorijske miševe. Iako ove studije pružaju vrijedne uvide, koncentracije plastike korištene u laboratorijima možda ne predstavljaju stvarne razine kojima su ljudi izloženi u svakodnevnom životu. Osim toga, dosadašnji eksperimenti koji uključuju ljudske subjekte su rijetki.
U ožujku, mala studija provedena u Italiji otkrila je prisutnost mikroplastike u masnim naslagama kod pacijenata koji su prošli kroz operacije na začepljenim arterijama. Istraživanje je također pratilo zdravstvene ishode tih pacijenata gotovo tri godine kasnije, piše Science Alert.
Neugodno saznanje
Kirurškim postupkom zvanim karotidna endarterektomija, liječnici uklanjaju masne naslage iz arterija kako bi smanjili rizik od moždanog udara. No, talijanski tim, predvođen dr. Raffaeleom Marfellaom s Sveučilišta Campania u Napulju, želio je istražiti kako prisutnost mikroplastike u plakovima arterija može utjecati na rizik od moždanog udara, srčanog udara i smrtnosti.
Tijekom 34-mjesečnog razdoblja, istraživači su pratili 257 pacijenata i otkrili da je gotovo 60% ispitanika imalo polietilen unutar plaka izvađenih iz suženih arterija, dok je 12% imalo polivinil klorid (PVC). Ovi materijali, često korišteni u izradi plastičnih vrećica, boca, te građevinskih materijala, našli su put do ljudskih arterija, potičući zabrinutost zbog njihovog utjecaja na zdravlje.
Prisutnost mikroplastike u krvotoku nije nova vijest, ali njeno otkrivanje u masnim naslagama arterija otvara nova pitanja. Istraživanja u laboratorijima pokazuju da mikroplastika može uzrokovati upalu, oksidativni stres i potencijalno oštetiti rad srca, što se posebno uočava u studijama na životinjama poput miševa.
Liječnik upozorava na čestu naviku kod Hrvata: ‘Ona značajno skraćuje naše živote’
Veći rizik od moždanog
Podaci iz profesionalnih studija izloženosti sugeriraju da postoji veći rizik od kardiovaskularnih bolesti kod osoba koje su izložene onečišćenju plastikom u usporedbi s općom populacijom. To posebno vrijedi za one koji su izloženi PVC-u, pišu Marfella i njegovi suradnici.
Rezultati su pokazali da pacijenti s mikroplastikom u plakovima arterija imaju čak 4,5 puta veći rizik od moždanog udara, srčanog udara ili smrti u usporedbi s pacijentima čiji plakovi nisu sadržavali mikroplastiku. Istraživači su koristili sofisticirane metode poput piroliza–plinske kromatografije–spektrometrije mase kako bi identificirali i izmjerili prisutnost mikroplastike. Također, korištenjem analize stabilnih izotopa, mogli su razlikovati izvor ugljika – je li došao iz ljudskog tkiva ili plastičnih materijala.
Pod snažnim mikroskopima, istraživači su promatrali mikroplastične čestice s nazubljenim rubovima unutar imunoloških stanica, što je dodatno potvrdilo njihovu prisutnost u masnim naslagama. Uz to, otkriveni su povišeni upalni markeri kod pacijenata s mikroplastikom u plakovima.
Mnogi obožavaju ovaj dio piletine, stručnjaci upozoravaju: ‘Ni slučajno to ne jedite’
Treba dodatno istražiti
Iako ova opservacijska studija ne može sa sigurnošću tvrditi da mikroplastika izravno uzrokuje negativne učinke na srce, otkrića jasno ukazuju na povezanost. Međutim, nisu uzeti u obzir drugi potencijalni čimbenici rizika poput pušenja, tjelesne neaktivnosti i zagađenja zraka.
Iako još uvijek nije jasno u kojoj mjeri izloženost mikroplastici doprinosi kardiovaskularnim bolestima, otkriće mikroplastike u plakovima je značajno i pokreće važna pitanja o smanjenju izloženosti, napominje dr. Philip J. Landrigan iz Bostonskog koledža. Dok proizvodnja plastike nastavlja rasti, stopa kardiovaskularnih bolesti se smanjuje u nekim dijelovima svijeta. Kako bismo razumjeli ovu kontradikciju, potrebno je provesti daljnja istraživanja o povezanosti između plastike i zdravlja srca.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.