Pitomi kesten (Castanea sativa), poznat i kao šumski kesten, jedna je od devet vrsta u rodu Castanea iz porodice bukovki (Fagaceae). Plod pitomog kestena jedna je od prvih namirnica koju je čovjek jeo i za to postoje arheološki dokazi. Kesten najviše raste u južnoj Europi i na Sredozemlju, a povjesničari kažu da se počeo širiti po Europi preko Grčke.
Plod kestena sastoji se od tvrde vanjske ljuske koja okružuje unutarnji jestivi dio. Ima karakterističan okus i teksturu. Može se jesti kuhan ili pečen.
Zanimljivo, orašasti plodovi klasificiraju se kao voće koje ima jednu jestivu sjemenku s tvrdom nejestivom vanjskom ljuskom, a to uključuje i kesten.
Miris pečenog kestenja koji se širi ulicom svima nam je dobro poznat, ali možda ne znate za sve pozitivne učinke koje ti omiljeni jesenski plodovi imaju na vaše zdravlje.
Bogati nutrijentima
Kesteni su hranjivi i bogati vlaknima, vitaminima i mineralima te su prepoznati po svojim zdravstvenim prednostima, kao što su smanjenje kolesterola i poboljšana probava.
Sto grama pečenog kestena ima oko 245 kalorija pa zato se često smatra namirnicom visoke energetske vrijednosti. No činjenica je da se kalorijska vrijednost udvostručuje njegovom termičkom obradom, a s njom raste i količina bjelančevina i ugljikohidrata.
Ono što kesten čini posebnim jest njegova bogata nutritivna vrijednost. Kesten je odličan izvor prehrambenih vlakana koja ne samo da smanjuju razinu lošeg kolesterola u krvi, već i potiču zdravu probavu.
Bogat je kalijem i fosforom, a sadrži i značajne količine nezasićenih masti. Zbog toga se preporučuje osobama koje pate od bolesti srca i kardiovaskularnih problema. Pruža koristi i bubrežnim bolesnicima.
Osim navedenih sastojaka, kesten je bogat vitaminima i mineralima. U njemu ćete pronaći vitamine A, B i C, kao i minerale: mangan, kalcij, klor, željezo i magnezij.
Ipak, posebno je važno napomenuti prisutnost bakra, minerala koji jača kosti, podržava proizvodnju crvenih krvnih stanica, poboljšava funkcioniranje živčanog sustava te jača imunitet.
Zanimljivo je da samo oko 80 g kestenja dnevno može zadovoljiti petinu vaših dnevnih potreba za bakrom, što to orašasto voće čini izvrsnim izborom za održavanje optimalnog zdravlja.
‘Šećer je poput droge’: Zbog ovoga nije nije teško pasti u začarani krug u kojem želite još i još
Pazite što kupujete
Prilikom kupovine kestenja, birajte plodove koji imaju sjajnu površinu i bez vidljivih oštećenja ljuske. Masa kestena trebala bi odgovarati njegovoj veličini. Izbjegavajte kestene koji proizvode šuplji zvuk kada ih protresete.
Kada ih nabavite, čuvajte ih na tamnom i hladnom mjestu kako biste očuvali njihovu svježinu.
Uživanje u pečenim kestenima osim zadovoljstva nepca, može biti i dar vašem tijelu, pružajući mu brojne hranjive sastojke i zdravstvene prednosti koje ne bi smjeli zanemariti u ovoj jesenskoj sezoni.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.