Ne treba da trošite novac na skupe i štetne kozmetičke proizvode prepune hemikalija, napravite prirodni dezodorans kod kuće sasvim jednostavno. Njegov učinak biće daleko bolji od onih koje možete kupiti u prodavnicama, eliminisaćete neugodne mirise, što nam je svima i glavni cilj, a što je najbolje, svaki domaći preparat možete napraviti po svom ukusu i prilagoditi ga svojim potrebama.
U nastavku članka saznajte kako deluju prirodni dezodoransi na naše telo, po čemu se razlikuju od antiperspiranata i zašto ih svi toliko hvale i oberučke preporučuju.
Eliminišite neugodne mirise sodom bikarbonom i lavandom
Napravite rastvor lavande i ruzmarina u maslinovom ulju. Ako nemate te sastojke umesto maslinovog možete koristiti eterično ulje lavande ili čajevca. Bitno je da nađete biljku koja blago dezifinkuje i fino miriše, poput ove dve.
Sastojci:
1 decilitar maslinovog ulja(u ulju se rastvara lavanda i ruzmarin)
3 kašike sode bikarbone
3 kašike gustina
malo prirodnog pčelinjeg voska (5 -10 grama).
Kako napraviti prirodni dezodorans u stiku od lavande?
Uberite lavandine cvetove i dobro ih prosušite, dok ruzmarinove listiće možete upotrebiti sveže. Sve zajedno držite na suncu u malinovom ulju. Dobićete izvrsno mirišljavo ulje (macerat) koje koristite za izradu dezodoransa. Miris je vrlo osvežavajući. Procedite decilitar dobijenog ulja i blago ga zagrejte da biste otopili malu količinu voska.
Nakon njegovog otapanja pridodajte mu sodu bikarbonu i gustin. To je kukuruzni skrob koji kupujemo za zgrušnjavanje variva i umaka. Prespite u dozu i to je to.
Soda bikarbona i lavanda deluju blago dezinfikujuće. Gustin služi za upijanje, maslinovo ulje i vosak neguju kožu, a ruzmarin uz lavandu divno miriše.
Napravite domaći preparat po vašem ukusu
Da bi prirodni dezodorans u potpunosti zasenio štetne kupovne, koristite sodu bikarbonu, kukuruzni skrob, maslinovo ili kokosovo ulje. Iskombinujte od sastojaka po sopstvenom ukusu.
Dodaci koji će povećati efikasnost vašeg preparata iz kućne radinosti su:
- Vitamin E (služi kao konzervas, a najpogodnije je da iscedite kapsulu E vitamina),
- Eterična ulja (neka deluju antimikrobno – bakterije su te koje izazivaju smrad posle znojenja) poput sandalovine, lavande, limuna, ulja cimeta, karanfilića i timjana deluju odlično, ali mogu da izazovu osetljivost.
- Cinkova pasta (može se kupiti u svakoj apoteci, a sadrži 25 procenata cink -oksida, puder i vazelin, ima izuzetno antimikrobno delovanje – pomaže kod akni, osipa i zarastanja rana. Pošto nam svima nedostaje ovog minerala, dobro će doći mali dodatak apsorbovanog dezodoransa.
Jednostavno u glatkoj metalnoj ili keramičkoj posudi pomešajte:
1/4 šolje sode bikarbone bez aluminijuma
1/2 šolje gustina za kuvanje
2 supene kašike maslinovog ili kokosovog ulja
2-3 kapi E vitamina (ulje)
eterična ulja ( čajevac,limun ili nim ulje)
8 kapi lavande
3 kapi sandalovine
do 10 cm cinkove paste
Sve dobro promešajte i pripazite da vam smesa ne ispadne previše retka. Što je gušća to ju je teže razmazati, a upravo je to poželjno za dobar prirodni dezodorans iz kućne radinosti, jer će biti efikasniji.
Pazite da ne dodajete više od par kapi navedenih eteričnih ulja. Ukoliko vam se javi peckanje ispod pazuha ili crvenilo, tada smanjite količinu sode bikarbone – prilagodite razmeru sa skrobom od 1 prema 2 ili čak 1 prema 6.
Ovaj prirodni dezodorans bez aluminijuma vas neće osloboditi znojenja, normalno ćete se znojiti, ali više neće biti neprijatnog mirisa.
Šta je hamamelis i kako se koristi?
Kod izrade prirodnih preaparata protiv znojenja hamamelis se pokazao kao odlično pomoćno sredstvo i svi ga toplo preporučuju. Kako mnogi još uvek ne znaju o čemi se radi, daćemo objašnjenje u narednih par redova teksta.
Hamamelis virginiana je grm koji potiče iz Severne Amerike. Njegovu koru i listove koristili su severnoamerički indijanci još od davnina za obnavljanje kože od raznih oštećenja, jačanje mikrocirkulacije, kod varikoznih vena, hemoroida, muskulaturnog reumatizma i neuralgija, a sve se više upotrebljava i danas.
U Nemačkoj je hamamelis krema odobrena za korišćenje u većem broju preparata za povrede na koži, lokalne upale i mukozne membrane, hemoroide i vene. Deluje umirujuće na kožu, smanjuje crvenilo, učvršćuje je i osvežava.
Da biste napravili stvarno dobar prirodni dezodorans, obavezno koristite ovaj sastojak, on deluje protivupalno, steže tkivo i uspešno zaustavlja krvarenje.
Naročito je popularna hamamelis krema za hemoroide, sredstvo protiv modrica, otoka, kod manjih povreda, čak u losionima za oči i brojnim kremama za umirenje.
Kako se pravi kvalitetan aromaterapijski preparat
Potrebni su vam sledeći sastojci:
60 ml destilovanog hamamelisa
10 kapi ekstrakta semenki grejpfruta
10 kapi eteričnog ulja čempresa
10 kapi eteričnog ulja lavande
Pomešajte navedene sastojke u maloj bočici sa raspršivačem i dobro promućkajte pre upotrebe. Poprskajte pazuh prema potrebi. Eterična ulja čempresa i lavande s ekstraktom semenki grejpfruta zaustaviće razmnožavanje bakterija, dok hamamelis odlično skuplja tkivo, stoga je ovaj prirodni dezodorans odličan izbor.
Domaći dezodorans bez aluminijuma od grejpfruta i lavande
Sastojci:
60 ml destilovanog hamamelisa
10 kapi ekstrakta grejpfrutovih semenki
10 kapi eteričnog lavandinog ulja
10 kapi eteričnog ulja grejpfruta
Dobro pomešajte sastojke u maloj bočici s raspršivačem i što bolje promućkajte pre upotrebe. Ovaj prirodni dezodorans u spreju koristite po potrebi. Eterična ulja lavande i grejpfruta su lagani i osvežavajući za vašu kožu, dok semenke deluju antibakterijski i eliminišu neprijatan miris.
Domaći puder za telo protiv neugodnih mirisa
Aru prah (koren) i kozmetička glina uspešno će upiti znoj sa kože i toplo se preporučuju. Mešavina žalfije, lavande i eteričnog ulja pačulija neutralizuje bakterije koje izazivaju neprijatan miris, što ovaj puder za telo čini posebnim.
Potrebmo:
50 g aru korena
2 kašike bele gline (kozmetičke)
7 kapi eteričnog ulja lavande
5 kapi eteričnog ulja žalfije
2 kapi eteričnog ulja pačulija
Pomešajte aru koren i kozmetičku belu glinu, dodajte im eterična ulja i to kap po kap u puder mešajući prstima. Držite ga u dobro zatvorenoj posudi nekoliko dana, da ga prožmu mirisi eteričnih ulja. Koristite ga onoliko često koliko želite.
Prirodni dezodorans od lavande i majčine dušice
Evo još jednog odličnog domaćeg preparata, majčina dušica, žalfija, lavanda i limunova kora čine osvežavajući prirodni dezodorans. Jabukovo sirće uništava bakterije, dok za hamamelis već znamo da blago skuplja tkivo.
Potrebni sastojci:
2 kašike sušene majčine dušice
2 kašike sušene žalfije
2 kašike osušene lavande
1 puna kašika naseckane limunove kore
250 ml destilovanog hamamelisa
2 supene kašike jabukovog sirćeta
Postupak pripreme recepta:
Ostavite majčinu dušicu, lavandu, žalfiju sa limunovom korom u destilovanom hamamelisu nedelju dana. Procedite tečnost i uspite je u čistu bočicu sa raspršivačem. Dodajte jabukovo sirće i sve zajedno dobro promućkajte. Slobodno koristite kao prirodni dezodorans u spreju, koliko želite.
Žalfija neutrališe neugodne mirise ispod pazuha
Sastojci:
60 ml destilovanog hamamelisa
30 ml biljnog ekstrakta žalfije(s osnovom alkohola)
10 kapi ekstrakta semenki grejpfruta
10 kapi eteričnog žalfijinog ulja
5 kapi eteričnog ulja pačulija
Biljka žalfija skuplja tkivo i uspešno smanjuje znojenje. Hamamelis hladi i čisti kožu, dok je ekstakt semenki grejpfruta odličan borac protiv bakterija. Pačuli je u kombinaciji sa žalfijom dokazano delotvoran prirodni dezodorans.
Šta su antiperspiranti i da li su štetni?
Za razliku od domaćih dezodoranasa, antiperspiranti deluju na smanjenje znojenja, jer sužavaju pore znojnica i blokiraju određene kanale samih znojnih žlezda. Oni često u sebi sadrže aluminijum, koju ume da uzrokuje iritacije i crvenilo kože u području pazuha.
Sve od kozmetike što nanesemo, a pogotovo kupovni dezodoransi sa aluminijumom koje koristimo svaki dan, apsorbuju se na našu kožu i u krvotok vrlo brzo. Pripazite ako koristite antiperspirant u spreju da ga greškom ne udahnete, jer u većim količinama on može da izazove čak i ozbiljnije oštećenje pluća.
Većina takvih preparata koji se za ovu namenu koriste su antipespiranti i sadrže aluminijum, parabene, SLS (natrijum lauril sulfat) i druge štetne sastojke.
Aluminijum se često povezuje sa Alchajmerovom bolešću i rakom dojke. Stoga, uvek dobro pročitajte deklaracije na svoj kozmetici, i ni u kom slučaju nemojte davati maloj deci da koriste bilo šta od toga, osim ako je prirodno i provereno.
Prirodni dezodorans od sode bikarbone, lavande i kokosovog ulja je daleko bolji i zdraviji izbor, on ne smanjuje znojenje i nije štetan, njegova osnovna namena je neutralisanje neprijatnih mirisa.
Povezani tekstovi: