Da li redovno koristite piling za lice ili preskačete ovaj oblik nege? Naučite kako da napravite domaći piling i zašto je on neophodan za negu lica!
Svaka od nas ima različit pristup čišćenju svog lica. Ima onih koje svoje lice redovno neguju i vode računa o svakom detalju i obavezno koriste piling za lice. Ima onih koje i ne znaju koliko je piling lica koristan. O da, ima i onih koje će bez griže savesti otići u krevet na spavanje sa šminkom.
Ako ste od onih devojaka koje preskaču ovaj vid nege, ovaj tekst je kao stvoren za vas, jer treba raditi piling. Saznajte šta propuštate da uradite i kako da jednostavno napravite domaći piling za lice!
Prednost pilinga za lice
Čemu uopšte to?
Ako želite da imate čisto i blistavo lice bez mana, pravilna higijena lica i kože oko očiju izuzetno je bitna, kao i blaga prirodna nega. Jana se uverila u to i podelila svoje iskustvo sa nama, oduševljena jer se rešila bubuljica u potpunosti kao i masne kože lica. To njeno iskustvo nalazi se na ovom linku: https://minutzamene.com/resenje-protiv-bubuljica-je-konacno-tu-i-brzo-deluje/
Sve prljavštine koje ostanu na koži samo su temelj za razvoj bubuljica i mitisera.
Ukoliko vam je lice masno, dodatno ste izloženi ovim napastima na vašu prirodnu lepotu.
Ako ste ikada potražili savet kako da vam koža lica i oko očiju bude lepa, kako da se rešite bubuljica i akni i kako da pravilno negujete kožu i suzite široke pore, videćete da je redovan piling za lice korak za čišćenje lica koji ne smete preskočiti.
Možda ste od onih koji misle da sitne čestice u ovim tretmanima za lice oštetćuju i grebu kožu i da to nije opcija za osetljivu kožu lica. Istina je da treba da napravite dobar izbor, a onaj prirodni je definitvno najbolji. Mikrogranule koje imaju mnogi kozmetički proizvodi namenjenu čišćenju kože napravljeni su od fine plastike. Ne znamo kako vama zvuči ideja čišćenja lica plastikom, ali nama se baš i ne dopada. Zato glasamo ta to da napravite same prirodni piling za lice.
Zašto je ovo neophodan korak u nezi kože?
Zato što to pomaže njenom bržem oporavku. Nove ćelije kože kreiraju se u unutrašnjem sloju kože koji se naziva dermis. Tom prilikom, stare ćelije kože izbacuju se na površinu – na deo kože poznat kao epidermis i one postepeno opadaju sa lica, ako im dozvolite.
Ako loše negujete lice u odnosu na svoj tip kože, ne čistite ga pravilno ali ga zato redovno ulepite kremom ili šminkom, ove ćelije ne otpadaju sa vašeg lica već pre nalaze svoje mesto u vašim porama. Kada se pore zalepe, nastaju bubuljice i mitiseri.
Sitne čestice u pilingu za lice uklanjaju mrtve ćelije kože, podstiču površinsku cirkulaciju i čine kožu glatkom, zdravijom i super toniranom. I ne samo što je dobar za čišćenje lica, već koža koja je oslobođena mrtvih ćelija bolje upija sve one sastojke koje nanosite kremama ili maskama protiv bora ili bubuljica.
Ako imate suvu kožu koja se peruta, redovan piling pomoći ce da uklonite mrtve ćelije sa kože i da ona opet izgleda glatko.
Piling za lice može ponuditi brojne zdravstvene benefite, uključujući poboljšanje teksture i tonusa kože, kao i pomoć u smanjenju vidljivosti finih linija i bora.
Za osobe sa problematičnom kožom, poput onih sa aknama, piling može pomoći u smanjenju upala i čišćenju začepljenih pora, čime se umanjuje pojava novih akni.
Za one sa suvom kožom, redovni piling može pomoći u uklanjanju suvišnih mrtvih ćelija kože, što omogućava bolje apsorbovanje hidratantnih krema i seruma, čineći kožu mekšom i zdravijom .
Mane pilinga za lice
Međutim, piling takođe nosi određene rizike, posebno ako se ne koristi pravilno.
Preterano često ili preagresivno korišćenje pilinga može dovesti do iritacije, crvenila i oštećenja zaštitne barijere kože.
Takođe je važno izbegavati piling ako na koži postoje otvorene rane, ekcemi ili ako je koža nedavno bila izložena dermatološkim tretmanima kao što su laseri ili hemijski pilinzi. Uvek se preporučuje da se konsultujete sa dermatologom pre početka bilo kakvog režima pilinga, posebno ako imate osetljivu ili problematičnu kožu.
Koristeći piling proizvode odgovorno i birajući one koji su adekvatni za tip i stanje kože, možete uživati u njihovim prednostima bez nepotrebnih rizika.
Kako se pravino koristi piling za lice?
Valja znati koliko često treba koristiti ovaj vid nege i da li ćete preterati ukoliko to radite svaki dan.
Svakodnevni piling za kožu lica je previše . 2-3 puta nedeljno je dovoljno ako imate masnu kožu i jednom nedeljno ako vam je koža suva.
Isto tako, nije svaki piling tretman dobar za svaki tip kože. Zato kada pravite prirodni piling za lice treba izabrati prave sastojke u skladu sa time.
Priprema kože za piling
Kada koristite piling za lice, važno je pratiti detaljne upute kako biste izbegli iritacije i maksimalno iskoristili benefite ovog tretmana. Priprema kože pre primene pilinga ključni je korak koji ne bi trebalo preskočiti. Preporučuje se da kožu temeljno očistite blagim čistačem kako biste uklonili sve nečistoće i šminku, a koža ne mora biti potpuno suva pre nanosa pilinga.
Nakon pilinga, neophodno je kožu dobro hidrirati. Koristite kremu koja odgovara vašem tipu kože da biste joj pružili potrebnu vlažnost i pomogli joj da se regeneriše. Hidratacija je ključna za održavanje zdravlja i elastičnosti kože, posebno nakon tretmana koji uklanja mrtve ćelije sa površine kože.
Prvo razmotrite šta ćete od prirodnih sastojaka koristiti kao abrazivno sredstvo za uklanjanje mrtvih ćelija .
Uglavnom se koriste šećer, kafa, soda bikarbona, so, kukuruzno brašno. So ima prilčno tvrde čestice i može da ošteti kožu pa nije za one sa osetljiviom kožom lica koja je sklona iritacijama, ali je zato puna minerala , posebno ako je u pitanju morska so. Šećer manje grebe, ali vodite računa da ne bude previše krupan. Odličan je jer je prirodan izvor glikolne kiseline koja je fantastična za negu kože.
Nakon toga treba da izaberete bazu za ove abarazivne čestice koja vam najviše prija.
Najčešće su to neka prirodna ulja koja su dobra za lice. Maslinovo ulje , bademovo ulje, kokosovo ulje samo su neka od onih koja možete uporebiti za izradu prirodnog pilinga za lice. Ona nisu teška i jako masna i pomoći će da koža posle tretmana bude hidrirana, mekana i elastična.
Naposletku, izaberite neki sastojak koji će dodati vitamine i minerale i hanraniti vašu kožu.
Drugim rečima, pošto govorimo o prirodnim varijantama, neki biljni dodatak, voće ili povrće, žitarice ili med. Šta ćete dodati zavisi od problema koji tretirate. Jagode su pune vitamina C i posvetljuju kožu, odlične su protiv ožiljaka na licu. Ananas je dobar protiv bubuljica, ovas omekšava kožu.
Piling lica nije za svakoga. Ako imate jako osetljivu kožu i kožne probleme, bradavice, ranice, ekceme herpes i slične promene, ovo nije tretman za vas.
Ovakav tretman nanosite na lice, ali izbegavate predeo oko očiju. Verujte nam na reč, ne samo da je ovaj deo kože tanak i osetljiv, već pojedini sastojci peku kad dođu u kontakt sa očima.
Napravite same piling za lice
Nije teško napraviti prirodni piling za kožu lica, a nije ni previše skupo. Imajte samo na umu da ne pravite prevelike količine, jer prirodni sastojci ne sadrže konzervanse i ovakve miksture se relativno brzo pokvare. Eventualni višak koji vam ostane možete čuvati u frižideru i to najviše tri dana.
Evo nekoliko jednostavnih i brzih recepata koje morate probati:
Piling za lice od meda, zelenog čaja i šećera
Skuvajte zeleni čaj i ostavite da se ohladi. Stavite jednu kašiku čaja u činiju i tome dodajte 1 kašiku šećera i jednu kašiku meda pa promešajte. Taj miks biće redak, ali to zavisi dosta i od gustine meda. Da biste dobili smesu koja je dovoljno gusta kao pasta, dodajete još šećera.
Operite lice pa nanesite ovu masku. Kružnim pokretima uklanjajte mrtve ćelije sa lica.
Zeleni čaj je odličan protiv bubuljica i deluje kao moćan antioksidant. Treba raditi piling jer je dobar protiv bora i za regeneraciju kože. Med deluje protiv bakterija i gljivica, pa na taj način radite prirodnu dezinfekciju kože.
S obzirom da med deluje kao neka vrsta konzervansa, višak ove smese možete čuvati u frižideru nekoliko nedelja.
Piling za lice od meda i cimeta
Med i cimet su moćna kombinacija za mršavljenje, ali isto tako sjajno uklanjanju nečistoće, bakterije i mrtve ćelije sa lica. Ovakav piling za kožu lica je odličan protiv bubuljica. Potrebno je da pomešate jednu kašičicu cimeta i jednu kašiku meda u maloj činiji i tako napravite pastu. Nanesite na lice čisteći ga kružnim pokretima. Cimet se, kao i med , odlično bori sa upalama i bubuljicama i uklanja tamne fleke i ožiljke sa lica i posvetljuje ih.
Pošto je ovo ujedno i maska za lice, nemojte tek tako isprati sastojke. Iskoritite njihove prednosti i ostavite da deluje pola sata pa tek onda isperite.
Piling od kefira i ovsene kaše
Ovsena kaša odlično omekašava lice, a kefir je bogat mlečnom kiselinom i kao takav odličan tretman koji regeneriše ćelije kože. Sitno samlevenu ovsenu kašu pomešajte sa kašikom kefira. Ukoliko nemate kefir, upotrebite jogurt. Uradite piling, ali i ostavite da maska deluje na vašoj koži 15-20 minuta. Neće da škodi ovaj piling na koži lica. Naprotiv, rezultati će vam se dopasti.
Morska so i maslinovo ulje – mediteranski prirodni piling za lice
Morska so je bogata mineralima koji odlično regenerišu kožu, ali vodite računa da ne bude ona krupna. Maslinovo ulje je odlično za negu kože, omekšava je održava njenu elastičnost. Sve što je potrebno za ovaj mediteranski prirodni piling za lice jeste da pomešate ova dva sastojka dok ne napravite pastu. Otprilike na kašiku soli treba da dodate kašiku maslinovog ulja. To je to. Očistite lice i nahranite kožu.
Zubna pasta i so u službi lepšeg tena
Ko kaže da sa zubnom pastom treba da čistite samo zube? Isprobajte je kao tretman za lice. Potrebna vam je jedna kašika paste za zube, ali ne one providne u vidu gela, već one neprovidne, jer ima bolja abrazivna svojstva. Dodajte tome jednu kašiku soli i napravite piling koji ćete kružnim pokretima naneti na lice.
Piling za lice od kafe
Za ovaj tretman potrebna vam je mlevena kafa- jedna kašika.
Da biste ga napravili u formi paste, dodajte joj jednu kašiku vode. Kružnim pokretima nanesite na lice. Pošto je kafa dobra za kožu i podstiče površinsku mikrocirkulaciju, često se koristi i kao tretman protv celulita. Nakon pilinga, primetićete da vam je koža zategnutija i glatkija.
Evo još recepata za piling lica kafom!
Piling od sode bikarbone
Soda bikarbona je idelana kao piling zbog svoje blago zrnaste strukture, ali i sposobnosti da omekšava i neguje kožu. Piling za lice od sode bikarbone možete napraviti na nekoliko načina. Najlakši je onaj u kojem mu samo dodajete vodu i napravite pastu kojom istrljate lice. Osim toga, možete je iskombinovati i sa kokosovim ili nekim drugim uljem za lice. Kada je u pitanju kokosovo ulje, na jednu kašiku sode bikarbone, dodajte jednu kašiku kokosovog ulja.
Kokosovo ulje i šećer za lice
Još jedan od pilinga iskombinovanih za borbu portiv bubuljica akni i mitisera je i ovaj koji sadrži kokosovo ulje , šećer i limun. Ulje kokosa deluje protiv bakterija i gljivica, a limun i šećer omekšavaju i neguju kožu i vraćaju joj elastičnost. Sipajte kašiku šećera u činiju i dodajte kašiku limunovog soka. Nakon toga dodajte kokosovog ulja dok ne napravite pastu.
I ova pasta u frižideru može trajati nekoliko nedelja.
Piling za lice od kukuruznog brašna
Kukuruzno brašno jedno je od onih koja u dodiru sa vodom neće da se pretvore u gnjetavo testo, već će ostati zrnaste strukture, a to je ono što nam treba kad pravimo prirodni piling za lice. Osnovni tretman za lice od kukuruznog brašna podrzumeva da napravite pastu sa vodom. Međutim, da biste pojačali dejstvo pilinga, dodajte brašno u med, kokosovo ili maslinovo ulje.
Banana za lice
Iskombinujte bananu i šećer kao piling za lice. Jednostavno, izgnječite jednu bananu i dodajte joj kašiku šećera. Banana za lice lišava kožu slobodnih radikala i ovo je odličan tretman protiv bora i preranog starenja. Da ne pominjemo koliko je bogata vitaminima i mineralima. Ne zaboravite ni da pojedete jednu. U tom slučaju idite na varijantu bez šećera. A onako u poverenju, dijeta sa bananama je naša omiljena.
Aktivni ugalj za lice
Znate one crne maske popularne u borbi protiv mitisera? Napravljene su na bazi aktivnog uglja koji je odličan u borbi protiv toksina. Za lice ga upotrebite tako što ćete kapsulu aktivnog uglja pomešati sa kašikom šećera i kašikom maslinovog ulja. Očistite lice ovim prirodnim pilingom i koža će vam zablistati.
Ulje lavande i šećer pred spavanje
Ako vam treba umirujući piling posle napornog dana koji opušta i ujedno neguje kožu i pomaže da utonete u miran san, ovo je nega koja vam treba. Pomešajte četvrtinu šolje nekog baznog ulja (maslinovo , kokovovo), šolju i po šećera i 5-6 kapi eteričnog ulja lavande. Ne samo da mirisom deluje, već lavanda ima i antiseptička svojstva i ovo će biti odličan umirijući prirodni piling za lice.
Nakon svakog ovakvog tretmana lica, ma koji da ste od gore navedenih recepata odabrali, isperite kožu mlakom vodom, a završite ispiranje sa hladnom kako biste zatvorili pore.
Višak vode pokupite peškirom, tapkajućim pokretima. Nakon toga nanesite hidratantnu kremu.
Mediteranski piling za lice
Osnovna asocijacija na Mediteran su more i masline. U skladu sa tim, osnovu ovog pilinga čine maslinovo ulje i morska so. Pazite samo, morska so može biti previše gruba za lice, pa možda nije loše da je usitnite.
Kako se pravi ovaj piling za lice?
Ovaj i drugi recepti nalaze se u ovom videu:
Kao što smo gore rekli, postoje i pilinzi koje možete kupiti u prodavnicama. Manje više svi oni rade istu stvar – skidaju tanak sloj kože sa lica i granule koje imaju su ključne u tom procesu. Domaći piling za lice koje same napravite podjednako je efikasan u tome i kao što ste videli, može se jednostavno napraviti i znate šta ste stavile u njega. Barem nema plastike!
Pilinzi su samo deo nege za lice i sami za sebe nisu dovoljni, posebno one sklone bubuljicama. Ono što redovno treba nanositi jesu prirodne kreme i gelovi sa aktivnim sastojcima koji još efikasnije adresiraju problem sa aknama.
Alternativa prirodnom pilingu
Možete pronaći neke slične, a podjednako učinkovite načine sa se izborite za uklanjanje mrtvih ćelija sa kože. Znate da smo zagovornici prirodnog, ali možete ponekad posegnuti i za ovim načinima.
Kupovni piling za lice
Zaista ima različitih vrsta, od drugačije granulacije, do gustine i efikasnosti. Ovde treba biti pažljiv i odabrati sredstvo koje nije previše agresivno, naročito ako vam je koža osetljiva. Najbolje je probati neka manja pakovanja, barem u početku, da biste uočili koji vam kupovni piling najviše odgovara.
Evo nekih traženih brendova:
- Balea
- Ziaja
- Avene
- Nivea
- Bioten
- Eucerin
Mehanički piling
Ovaj vid pilinga koristi fizičke abrazive poput šećera, soli ili sitnih zrnaca da ukloni mrtve ćelije sa površine kože. Ovaj tip pilinga je odličan za one koji žele trenutne rezultate i imaju relativno otpornu kožu, ali može biti previše grub za osetljive tipove kože.
Hemijski piling
Ovo je tretman u salonima lepote i nazivaju ga piling bez pilinga . Radi se uz pomoć hidrogen peroksida i trihlorsirćetne kiseline. Iako spada u najblaže formulacije i tretmane koji bi trebalo da osveže ten, ne i da proljušte kožu, treba biti pažljiv sa hemijskim pilingom.
On se radi nekoliko puta godišnje, ali pre toga proverite da li je vaš tip kože pogodan za ovaj tretman.
Enzimski piling
Ovaj tretman koristi prirodne enzime, često iz voća poput papaje ili ananasa, koji „jedu“ mrtve ćelije kože. Ovaj tip pilinga je blag i ne uzrokuje mehaničko trenje, čineći ga idealnim za osetljivu ili oštećenu kožu. Enzimski pilinzi su efikasni u smirivanju kože i poboljšanju njene teksture bez iritacija
Krema za lice za eksfolijaciju
Eksfolijacija podrazumeva jednu agresivniju metodu koja se mora obavljati planski, ne tako često tokom godine. Ona podrazumeva ljuštenje površinskog dela kože i najučinkovitija je kod hiperpigmentacija.
Nešto blaža varijanta je krema za eksfolijaciju, ali pošto i ona ima tendenciju da oljušti površinski sloj kože, obratite pažnju koliko je često mažete.
Maske za lice
Veoma korisne, maske za lice ponekad mogu imati i efekat blagog pilinga, zavisi od vrste maske. Uglavnom služe da omekšaju i ishidriraju kožu. Treba voditi računa ako se odlučite za neku masku koja je malo agresivnija, da li će vas iziritirati.
Zato su prirodni sastojci sigurica, nema opsanosti od bilo kakvih kobnih posledica po lice kada koristite prirodni piling na licu.
Ukoliko ste do sada izbegavale ovaj tretman, savetujemo da odmah probate jedan. Ako volite slatkiše, sigurno smo da šećer imate u kući, a uz njega iskombinujte još neki prirodni sastojak da napravite pastu. Videćete, koža će vam biti mekana i glatka, a vi više nikad nećete zapostaviti ovaj vid nege. Redovnom primenom, jednom dva puta nedeljno, uz odgovarajući tretman, vaši problemi sa bubuljicama, ako ih imate, mogu postati prošlost.