Ray-Ban sunčane naočale najpoznatije su sunčane naočale na svijetu. Njihovi su modeli bezvremenski i svi ih volimo i nosimo. Upravo zbog te popularnosti, lažni modeli i imitacije Ray-Banica su preplavili tržište. Donosimo vam mali vodič o tome kako prepoznati lažne Ray-Ban sunčane naočale!
Ray-Ban sunčane naočale bile su zaštita za pilote
Piloti američkog zrakoplovstva su se 20-ih godina prošlog stoljeća žalili na odsjaj sunca, zatraženo je od Bausch&Lomba, inače proizvođača medicinske opreme, da naprave sunčane naočale za pilote.
Oni su 1936. isporučili naočale sa zelenim lećama i plastičnim okvirima, zvale su se Anti-Glare. Prvi rezultati su bili odlični te je plastični okvir zamijenjen metalnim. Ime je promijenjeno u Ray-Ban Aviator. Krajem 90-ih godina prošlog stoljeća brand je prodan kompaniji Luxottica.
Najprodavaniji model Ray-Ban sunčanih naočala
Ne, najprodavaniji model Ray-Ban sunčanih naočala nije Aviator, već Wayfarer. Proslavili su ih James Dean i film Blues Brothers.
Kako prepoznati imitaciju ili lažne Ray-Ban sunčane naočale?
Vidjeli ste Ray-Ban sunčane naočale na Njuškalu za samo 200 kn? Razmislite još jednom. Ukoliko je cijena predobra da bi bila istinita, najvjerojatnije su to onda lažne Ray-Ban sunčane naočale.
Kvaliteta Ray-Ban sunčanih naočala
Uzmite naočale u ruku i dobro ih pogledajte. Jesu li prelagane? Jesu li čvrste? Sve Ray-Ban naočale proizvedene su od materijala visoke kvalitete, izdržljive su i napravljene od jednog komada acetata. Ray-Ban sunčane naočale imaju staklene leće, osim nekih novijih modela.
Podrijetlo Ray-Ban sunčanih naočala
Luxoticca, proizvođač Ray-Bana ima tvornice u Kini i Italiji. Većina proizvodnje nalazi se u Italiji, a nekoliko modela proizvodi se u Kini. Ukoliko na vašim Ray-Ban naočalama piše USA – vaše su naočale ili vrlo stare ili lažne.
Postoji još načina kako prepoznati lažne Ray-Ban sunčane naočale, a među njima su i ovi:
Oznake na Ray-Ban sunčanim naočalama
Na mostu je s donje strane ugraviran Ray-Ban te veličina stakala i mosta u milimetrima. Na krilima (ručkicama) ugraviran je naziv i šifra modela, šifra boje i veličina. Gravura na originalnim Ray-Ban lećama nije u potpunosti pravilnih rubova, a kopije imaju natpis (ne gravuru) pravilnih rubova.
Svaki model također ima naljepnicu – na originalnim Ray-Ban sunčanim naočalama piše Polarized. Na kopijama obično piše 100% UV protection.
Originalne Ray-Ban sunčane naočale dolaze s knjižicom The Icons.
Kako prepoznati imitaciju ili lažne Ray-Ban sunčane naočale po držačima za nos:
Ray-Ban obično ima gumene držače za nos, koji vas ne žuljaju i naočale su udobne za nositi. Čak i na tome ima ugravirano RB.
Lažne Ray-Ban sunčane naočale obično imaju plastične držače ili vrlo neudobne.
Kako prepoznati imitaciju ili lažne Ray-Ban sunčane naočale po broju modela:
Broj modela je jedinstven, pa jesu li vam naočale original možete provjeriti i na stranicama proizvođača.
Nemojte kupovati lažne sunčane naočale, ne nude zaštitu vašim očima i napravljene su od nekvalitetnih materijala.