Kako se pravi zdrava pizza za decu

Margarita, kaprićoza, kvatro stađoni, to su samo neke od najpoznatijih vrsta pica, koje su deci uvek među najomiljenijim jelima. Znate li kako se pravi zdrava pizza koja ne goji i da pritom nije ni najmanje štetna po vašu liniju, kao i za zdravlje vaših mališana? U nastavku našeg članka, otkrićemo vam ovu „tajnu“ i podelićemo sa vama jedan odličan recept.

Naučite vašu decu da uživaju u ovom izvanrednom jelu, i to ne kao užini ili predjelu, već kao u kompletnom obroku nakon kojeg treba pojesti voće. Više u nastavku..

Koliko kalorija ima pizza Margarita

Vesela je, ukusna i sočna: teško da će i jedno dete ostati ravnodušno na zov ukusne pizze. Šta više, s nutricionističke tačke gledišta, ona predstavlja kompletnu namirnicu: njeni osnovni sastojci (pšenica, maslinovo ulje, mocarela, paradajz) čine je savršeno odgovarajućom i u skladu s kanonima pravilne „mediteranske ishrane“.

Zdrava pizza margarita obezbeđuje (preko ugljenih hidrata) veliku količinu sporo oslobadajuće energije, kojoj se dodaju proteini životinjskog porekla i kalcijum (sadržani u mocareli), kao i vitamini, dragocena vlakna i mineralne soli paradajza. Ipak, treba imati na umu da je, nasuprot svim ovim pozitivnim stranama, ovo namirnica visoke kalorijske vrednosti:

Prema podacima Instituta za istraživanje namirnica i ishranu, 100 grama pizze margarite u proseku sadrži 271 kaloriju.

Ukoliko se uzme u obzir da je pica normalnih dimenzija namenjena za decu teška otprilike 300 grama, lako je napraviti računicu:  imaće preko 800 kalorija po jednoj porciji, što je max. količina za jedan takav obrok. Zbog toga bi bilo dobro voditi računa o tome da se mališanima prvi put  ponudi manje „nadevena“  tkz. zdrava pizza , kako bi se lakše navikli na uživanje u pojedinačnim sastojcima. Na ovaj način se neće vezati za hiperkalorične recepte na bazi masnih sireva, kobasice, slanine itd.

Kojih se pravila morate pridržavati

Ovo su samo neke od osnovih smernica, o kojima trebate povesti računa, naročito ako pripemate ovo mediteransko jelo vašim mališanima:

  • Zdrava pizza je jedan kompletan obrok, a ne dodatna grickalica: nutritivni sadržaj jedne margarite čini je pravom pravcatom zamenom za glavno jelo. Stoga ne treba jesti picu samo kao užinu ili uveče, nakon bioskopa, kako to obično biva, već je poslužite za ručak.
  • Ukoliko želite nešto drugačije od klasične margarite, bolje bi bilo da se držite jednostavnijih predloga, poput odlične napolitane ili marinare, koje će se sigurno vašoj deci svideti.
  • Pizza s maskarponeom, prženim krompinćima ili ona s bufalo mocarelom, tj. sa salamom koja se pravi od bivoljeg mleka, daleko više goji (ova poslednja vrsta ima čak 150 kcal po porciji umesto 120 kalorija, koliko sadrži pica sa sirom od kravljeg mleka).
  • Ne jedite picu uz slatkaste gazirane napitke, niti uz neku drugu hranu. Dakle, slobodno je pripremite za večeru jedanput-dvaput nedeljno, ali  je konzumirajte isključivo uz običnu ili mineralnu vodu i voćnu salatu posle obroka, kako bi  vam bolje legla.
  • Uvek je bolje pripremiti picu kod kuće, koristeći se zdravim integralnim brašnom (više će vas zasititi) i svežim, sezonskim sastojcima. A ukoliko joj dodate pršutu, nemojte je soliti, jer će biti preslana, što  nikako nije dobro po zdravlje vas i vaših mališana.

Kako se pravi zdrava pizza koja ne goji

Da bi vaša zdrava pizza kalorije sadržala u najmanjoj mogućoj meri, a da pri tom sačuva svoj izvanredan ukus, morate se pridržavati sledećih smernica:

Dozvoljeni dodaci za picu 

Kod kuće, kao i u restoranu, uvek birajte zdravije varijante. Evo nekoliko  „idealnih“ sastojaka za picu koja nije štetna ni po zdravlje ni po dobru liniju. Ukoliko je moguće,  testo za pizzu napravite od integralnog biobrašna, koje zasićuje i ne nadima stomak i nakon koje vas neće mučiti gasovi.

Ovo su idealni sastojci:zdrava pizza recept koji ne goji

zdrava pizza recept koji ne goji

svež paradajz,

sirova pršuta,

goveđa pršuta,

tikvice,

plavi patlidžan ,

zrnevlje,

rukola.

Koje namirnice nisu dozvoljene 

Sve životinjske masti (pogledajte spisak ispod) čine da pizza bude slanija, hiperkalorična i teška za varenje. To prouzrokuje usporavanje metabolizma i povećava osećaj žeđi, koji deca često otklanjaju slatkim i gaziranim napicima.

Ove sastojke izbegavajte u širokom luku:

maskarpone,

pikantne salame,

viršlemasni sirevi,

kobasica,

bufalo mocarela.

Dodatni saveti i napomene:

Ako je naručujete gotovu

Ukoliko se nalazite u restoranu ili planirate poručiti  vegetarijansku pizzu vama ili deci, najbolje je da prethodno pojedete porciju sveže salate, kako biste se zasitili. Na ovaj način zdrava pizza sa povrćem će vam biti još ukusnija i više ćete uživati u njenim slasnim zalogajima, a možda vam i ne bude bila potrebna cela porcija.

Koristite dosta sosa od paradajza

Odličan je izvor dragocenog likopena, vrlo moćnog prirodnog antioksidansa koji može preventivno da deluje kod mnogih hroničnih bolesti..

Nemojte preterivati sa sirom

Zdrava pizza je ona sa malo kalorija, a ako preterate sa sirom upravo činite suprotno. Upravo zbog toga birajte onaj manje mastan ili koristite mozarellu u manjim količinama..

Najbolji recept za pizzu od integralnog brašna

U pitanju je odlična dijetalna pizza od integralnog brašna, čija izrada nije komplikovana, i svakako preporučujemo da je probate..

Sastojci za testo:

400 grama integralnog brašna,

300 ml obične vode,

malo soli,

1 vrećica kvasca,

malo maslinovog ulja.

Sastojci za nadev

Sos od paradajza: pasiran paradajz, malo maslinovog ulja i soli, prstohvat timijana i origana,

veća paprika,

poveća šargarepa,

crni luk,

50 grama škripavog sira,

kuglica mozarelle.

Priprema recepta:

  1. Kada zamesite testo, ostavite ga sa strane da se lepo podigne, trebaće vam otprilike pola sata..
  2. Lagano pomešajte sve navedene sastojke za sos od paradajza.
  3. Praziluk, šargarepu i luk kratko prodinstajte na vatri sa jednom kašičicom maslinovog ulja, sklonite sa šporeta i ostavite da se sastojci prohlade.
  4. Testo za pizzu razvaljajte da dobijete okrugli oblik i stavite na papir za pečenje. Pomenuta količina sastojaka biće vam dovoljna da napravite dve dijetalne pizze.
  5. Razmažite po testu umak od paradajza, preko kojeg pospite sir škripavac, pa dinstani praziluk, luk, šargarepu i papriku koju ste prethodno izrezali na trakice. Na samom kraju dodajte origano.
  6. Zdrava pizza od integralnog brašna treba da se peče petnaestak minuta, na temperaturi od 200 stepeni.
  7. Sada je izvadite, stavite sa vrha mocerelu i zapecite je još pet do deset minuta.

Ovom receptu se može prirodati i pasulj iz konzerve, ukoliko volite, ali tako će vam možda teže pasti na stomak, te smo za vas odabrali ovu „light“ verziju..

Savet plus: testo treba peći na papiru za pečenje, direktno u rerni, na rešetkama, nemojte ga stavljati u tepsije.. Nadamo se da će vam se ovako primpremljena zdrava pizza sa povrćem sigurno svideti, te da će biti makar jednom sedmično na vašem meniju. Prijatno!