Foto: Pixabay/Pexels
Uobičajeno pitanje koje nosioci kontaktnih sočiva imaju je da li je spavanje s njima preko noći u redu.
Da li je u redu spavati sa kontaktnim sočivima?
Kratak odgovor je da i nije baš. Iako većina ljudi to praktikuje bez konkretnih posledica, ipak postoji veliki broj rizika, a mogući negativni ishodi nisu mali. Takvo ponašanje može uzrokovati ozbiljne i dugoročne zdravstvene probleme.
Šta je sa noćnim sočivima?
Uprava za hranu i lekove prvi put je odobrila određena kontaktna sočiva za nošenje preko noći 1981. godine. Ta sočiva su odobrena za do dve nedelje nošenja bez uklanjanja.
Kako je vreme prolazilo, istraživači su otkrili da je učestalost infekcija oka bila veća među ljudima koji su spavali sa kontaktnim sočivima, tako da je Uprava za hranu i lekove smanjila maksimalni produženi period nošenja na sedam dana.
Koji su rizici?
Mnogi stručnjaci za negu oka i dalje ističu da je nošenje sočiva preko noći previše rizično. Centralni čir na rožnjači može da napreduje prilično brzo tokom 24 sata i može da ima potencijalno razarajuće posledice na vid osobe, piše Citymagazine.
Virusni tip organizama koji napadaju rožnjaču napreduju u tamnoj, vlažnoj okolini sa niskim pritiskom kiseonika. To su upravo stanja koja se javljaju na površini oka kada spavamo. Objektiv može omogućiti mikroorganizmima da prianjaju na sočivo, čime se povećava verovatnoća infekcije.
Nacionalna fondacija za san upozorava da nedostatak kiseonika koji dopire do vaše rožnjače za taj 24-satni raspon takođe može imati štetne rizike koji vas mogu sprečiti da ponovo budete u stanju da nosite sočiva.
Fondacija takođe naglašava kako vam spavanje sa sočivima može dati efekat crvenih očiju, prouzrokovati rast na kapcima i izazvati druge infekcije.