Svi znamo da su kolači, čokolada, keksovi puni kalorija. Ali ako želite da se dovedete u top formu i skinete koji kilogram treba da pripazite i na drugu omiljenu hranu koja je izvor prikrivenih masnoća i dodaje puno kalorija vašim svakodnevnim obrocima.
Smanjite unos ovih deset namirnica koje su bogat izvor masti i skrivenih kalorija:
1.Majonez
– Sadrži 79 g masnoća na 100 g majoneza.
Pokušajte da izbegnete majonez čineći sendviče ukusnijim dodavanjem začina, paradajza i paprike. Ukoliko volite da u salate dodajete majonez zamenite ga jogurtom sa sniženim procentom masnoća, narendanim sirom koji sadrži malo masnoća ili dodavši malo soja sosa.
2. Koštunjavo voće
– 100g oraha sadrži 77 g masnoća
Orasi, lešnici, bademi mogu da budu sastavni deo dobro izbalansirane diete iako sadrže poprilično masnoće. Ove masnoće ne doprinose povećanju koncentracije lošeg holesterola u krvi i sadrže esencijalne masne kiseline. Ipak treba smanjiti unos ovg voća makar na jednom nedeljno ukoliko želite da smanjite težinu.
3. Šlag
– 50 g masnoće na 100 g šlaga
Pokušajte da ne pijete kafu sa šlagom, izbegavajte ga na kolačima i voćnim salatama, u kafu bolje stavljajte mleko sa smanjenom količinom masnoća.
4. Kikiriki puter
– 100 g putera od kikirikija sadrži 50 g masnoća.
Ako volite da jedete kikiriki puter ograničite njegov unos na jednu kafenu kašičicu nedeljno.
5. Grickalice od krompira
– 100 g čipsa sadrži 35 g masnoća
Ako već kupujete grickalice obratite pažnju na oznaku o broju kalorija koje sadrži svaka kesica, ova količina kalorija varira od proizvoda do proizvoda ali je skoro uvek veoma visoka. Kokice su bolja i zdravija zamena za kesicu čipsa.
6. Sir
– 100 g punomasnog sira sadrži 33 g masnoća
Kupujte sireva koje sadrže manje masnoća umesto vrsta kao što su Gauda, Parmezan, smanjite i hranu u koju se stavlja dosta sira ili kačkavalja kao što je pica, špagete, čizburger.
7. Crvena mesa
– 100g kuvane ili pečene govedine sadrži 31 g manoća
U poređenju sa drugim vrstama namirnica crvena mesa ne sadrže tako visok sadržaj masnoča, problem je u tome što ga jedemo u većim količinama nego druge namirnice kao npr. sir, tokom obroka.
Kupujte mesa sa manje masnoća kao što je govedina, prilikom pripreme skinite sve vidljive masnoće sa mesa i pecite ih ili kuvajte bez dodavanja masnoća. U svakodnevnu ishranu uključite češće ribu ili piletinu. Izbegavajte kobasice, salamu, uopšte suhomesnate proizvode.
8. Pite i peciva
– 100 g pite od mesa sadrži 23 g masnoće
Iako na izgled nemaju tako mnogo masnoća treba uzeti u obzir da su porcije pite veće nego porcija majoneze koju pojedete u jednom obroku. Kroasane, kifle i druge pekarske proizvode zamenite kiflama od neglaziziranih žitarica ili raži.
9. Delikatesi prženi u puno ulja
– 100 g krofni sadrži 22 g masnoća
Prženje hrane u dubokom ulju nikako nije dobar način pripremanja hrane. Uvek pokušajte da pripremite hranu na roštilju ili je kuvate.
10 Avokado
– 100 g avokada sadrži 17 g masnoće
Avokado se veoma retko jede kod nas, ali ako ga ikada i kupite imajte na umu da sadrži dosta zasićenih masnoća i da ga ne treba jesti sa majonezom nego eventualni sa sokom od limuna.