Šljive dolaze u čitavoj paleti boja, od gotovo crnih, pa sve do ljubičastih, purpurnih, plavih i zelenih, crvenih, žutih. Postoje i neke sorte koje ostaju zelene čak i kada sazru. Variraju u veličini od veoma malih do onih koje su i po 7.5 cm u prečniku.
Tuce sorti je poznato, ali je samo nekoliko dostupnih za kupovinu. Sveže šljive su dostupne od juna do oktobra, pošto je njihova sezona zrenja u avgustu i septembru.
O šljivama treba misliti kao o manje koncentrovanim suvim šljivama sa mnogo manje kalorija, a zna se da se suve šljive koriste za sprečavanje i lečenje konstipacije jer u njima ima dosta vlakana. Jedna šljiva ima oko 30 kalorija, pa je to čini odličnom grickalicom.
Ako uparite šljivu sa jogurtom i sa pola šake oraha kako biste dobili malo proteina, onda imate odličnu užinu. Ovi proteini će vas učiniti sitim i zadovoljnim.
Šljive su dobar izvor vitamina C jer sadrže oko 10 procenata od preporučenog dnevnog unosa. Vitamin C je važan vitamin rastvorljiv u vodi, koji je odgovoran za obnavljanje ćelija, pojačavanje imuniteta i usporavanje procesa starenja.
Šljive sadrže i rastvorljiva vlakna, za koje je poznato da su kardio-zaštitna i da pomažu u smanjenju lošeg holesterola.
Pored toga, šljive sadrže fitonutritijente, pre svega fenole, koji imaju antioksidansne efekte.
100 g svežih šljiva sadrži 30 kalorija, ukupnih masti 0.2 g, mononezasićenih masti 0.1 g, kalijuma 104 mg ili 3 %, ugljenih hidrata 8 g ili 3 %, hranljivih vlakana 0.9 g ili 4 %, šećera 7 g, a proteina 0.5 g.
Vitamina A ima 4 %, kalcijuma nema, a vitamina C, kao što je rečeno 10 %.
Biranje i čuvanje šljiva. Pre nego što ih konzumirate, šljive morate oprati jer one imaju neku tananu opnu koja liči na prah. Birajte šljive koje nemaju tačke i mrlje. Izbegavajte branje šljiva koje su tvrde. Ove vrste šljiva onda ne mogu potpuno sazreti, a samim tim ne mogu imati bogatu i sočnu strukturu. Umesto toga, birajte šljive koje su normalno mekane. Ako su vaše šljive ipak tvrde, ostavite ih na sobnoj temperaturi u papirnatoj kesi kako bi nastavile da sazrevaju.
Sveže šljive se mogu držati u frižideru oko dva-tri dana. Šljive se mogu zamrznuti u kesicama za zamrzivač i to cele ili prepolovljene. U zamrzivaču se obično drže, ne duže od godinu dana.
Takođe možete skladištiti šljive u zamrzivaču u obliku sosa od šljiva. Skuvajte šljive tako da dobijete gusti sos i zamrznite ga u posudama sa poklopcem.
Suve šljive su dostupne tokom čitave godine. Ako imate dijabetes i rešite da jedete suve šljive, obavezno pogledajte kolika je količina porcije. Suve šljive su koncentrovane i imaju veću količinu šećera. Na primer, tri šljive sadrže oko 75 kalorija i 18 g ugljenih hidrata što je više od jednog parčeta hleba.
Konzumiranje šljiva je odličan način da očuvate više aspekata vašeg zdravlja. Pre svega, šljive su odlične za oslobađanje od zatvora i za digestivne probleme. Pune su dijetalnih vlakana, sorbitola i isatina.
Drugo, šljive štite vaše srce jer jedna zrela šljiva srednje veličine sadrži 113 mg kalijuma koji pomaže u upravljanju visokim krvnim pritiskom i smanjuje rizik od moždanog udara.
Treće, šljive štite od kancera i oštećenja ćelija. Antocijanin, crvenkasto-plavičasti pigment u nekim sortama šljiva čisti štetne slobodne radikale.
Četvrto, šljive štite od dijabetesa jer imaju nizak glikemijski indeks, pa njihova konzumacija pomaže da kontrolišete svoj nivo šećera u krvi, kao i da smanjite rizik od dijabetesa tipa 2.
Peto, šljive poboljšavaju zdravlje vaših kostiju.
Šesto, šljive su dobre za mršavljenje jer jedna mala šljiva sadrži 30 kalorija.
Sedmo, smatra se da ekstrakti u šljivama mogu ubiti agresivne ćelije raka dojke.
Osmo, šljive poboljšavaju vašu memoriju jer su pune antioksidanasa za koje se smatra da usporavaju razvoj Alchajmerove bolesti. Takođe sadrže antocijanine i kvercetin koji su korisni zbog prevencije razlaganja moždanih ćelija.
Zdravi načini pripremanja šljiva. Šljive su odlične kada se jedu sveže, međutim, one zadržavaju veliki broj svojih korisnih nutritijenata i kada se spremaju na zdrav način. Šljive se mogu peći, grilovati, poširati ili biti iskorišćene za pravljenje deserata, kao što su pite, tartovi, itd. Obično se od njih prave džemovi, sosovi, ali i odlični kompoti, za koje se veruje da zapravo čuvaju u potpunosti sve sastojke koje ima i sveža šljiva. Naravno, sve zavisi od metode pripreme.
Kompot možete spremati tako da ga odmah pojedete dok je topao, a možete pripremiti i kompot za zimnicu koji će trajati malo duže.
Kupovni kompot od šljiva u konzervi se može čuvati u frižideru još tri dana nakon otvaranja. Energetska vrednost kupovnog kompota iznosi 74 kcal. U njemu ima 18 g ugljenih hidrata, 17 g šećera i 0.5 g proteina.
Kompot od šljiva – recepti
Najbolje je pripremati kompot od šljiva bez šećera. Takav kompot je najzdraviji i najblagotvorniji. Kada spremate kompot vodite računa da tegle budu čiste, kao i poklopci.
Voće koje birate za kompot mora biti celo, bez trulih i gnjilih delova. Za ovaj recept su vam potrebni sledeći sastojci:
- 3 limuna;
- 1 štapić vanile;
- med (po tegli tri kašike);
- 2 do 3 litra vode;
- oko 5 kilograma šljiva.
Pre početka pripreme kompota morate dobro oprati tegle i poklopce, a zatim ćete ih staviti u rernu koju ste zagrejali na 150 stepeni. U rerni će se tegle osušiti i ujedno sterilisati.
Šljive morate dobro oprati, a zatim ćete odvojiti one koje su smekšale jer su bolje one koje su tvrđe, pošto će u kompotu dodatno omekšati.
U dubok veliki lonac stavite platnenu krpu, pa nalijte oko 2.5 l vode i stavite na šporet da se polako zagreva. Dok se voda u loncu zagreva, u svaku teglu stavite šljive. U šerpici prokuvajte vodu sa medom, pa prelijte šljive i zatvorite tegle.
Zatim tegle poređajte po loncu i pustite da se kuvaju oko pola sata na tihoj vatri.
U jedan kraj kuhinje stavite kadicu i u nju stavite ćebe, a zatim ređajte tegle okrenute naopako, pa ih ušuškajte ćebetom. Neka se tegle hlade prirodno.
Sledećeg dana ih poređajte na hladnijem i tamnom mestu.
Domaći kompot od šljiva spremljen u mašini za pranje sudova
Mašina za sudove ne mora da služi samo za pranje prljavog posuđa. Možete je, između ostalog, iskoristiti i za pravljenje kompota od bilo kog voća.
Sve što treba da nabavite su nove tegle kod kojih su hermetički poklopci takođe novi i odgovarajući. U čiste tegle stavite šljive, malo više od pola visine tegle. Pospite šećerom ili medom onoliko koliko smatrate da je potrebno, pa ih nalijte vodom. Tegle dobro zatvorite, a onda ih poređajte po gornjoj polici u mašini za sudove.
U mašinu ne stavljajte prašak niti tablete za pranje sudova, već je samo uključite na 70 stepeni. Kada mašina završi program, dobićete fantastičan kompot bez imalo muke.
Kompot od šljiva sa konzervansom
Potrebni sastojci:
- 4 kilograma šljiva;
- 600 g šećera;
- 2 litra vode;
- 1 kašičica konzervansa.
Za ovaj kompot nabavite zdrave šljive, ne potpuno mekane i sazrele. Dobro ih operite i očistite od peteljki. Koštice se ne vade, ali ako želite možete i to učiniti.
U šerpi skuvajte šećer i vodu. Neka se kuvaju oko 10 minuta. Potom dodajte šljive u šerpu i kuvajte ih svega tri minuta da se ne bi raspale. Na kraju poređajte šljive u tegle, pa ih zalivajte sirupom od šećera i vode. U svaku teglu dodajte po malo konzervansa.
Tegle dobro zatvorite, pa ih umotajte u ćebe. Neka odstoje do kraja dana i celu noć.
Sledećeg dana ih poređajte na polici u špajzu ili podrumu.
Kompot od suvih šljiva i jabuka
Za ovaj recept pripremite:
- 1 limun;
- 1 narandžu;
- 100 g suvih šljiva;
- 5 jabuka;
- 2-3 kesice čaja od jabuka sa cimetom;
- malo mlevenog cimeta;
- malo mlevenog muskatnog oraščića;
- nekoliko karanfilića;
- 1 vanilin šećer;
- 10 kašika kristal šećera;
- 2 l vode.
U veliku šerpu sipajte vodu, vanilin šećer, karanfilić, cimet, limun i narandžu koje ste isekli na šnite, muskatni oraščić i kristal šećer. Neka se sve to kuva dok ne počne da vri.
Zatim u šerpu dodajte jabuke i šljive koje ste dobro oprali, oljuštili i isekli na komade. Kuvajte sve dok ne omekšaju jabuke. Ko želi, može dodati i 2 kesice čaja.
Na kraju prohladite i servirajte sveže.
Začini i voće će delovati podsticajno na vaš digestivni sistem. Ovakav kompot se može skuvati u bilo koje doba, jer su jabuke i suve šljive uvek dostupne. Zahvaljujući ovom kompotu, oslobodićete se od zatvora i olakšaćete probavu.