Korisnici interneta u Srbiji često klikću na reklame, ali ne veruju preterano u njih

Korisnici interneta u Srbiji često klikću na reklame, ali ne veruju preterano u njih 1Foto: Pixabay/JESHOOTS-com

Istraživanje Social Serbia 2020, koje se fokusiralo na navike u online ponašanju stanovnika, pokazalo je da čak tri četvrtine ispitanika ponekad, često ili uvek odlazi na reklame, a zanimljiv je podatak da među onima koji nikad ne klikću na sponzorisane postove ima više muškaraca nego žena.

Kad se reklama pojavi u njihovom newfeed-u, 57 0dst0 ispitanika kaže da ponekad klikne, 27 odsto nikad, 14 odsto često, a samo dva odsto uvek pogleda o čemu je reč.

Na pitanje da li jasno prepoznaju reklamni u odnosu na ostali sadržaja na mrežama, 61 odsto kaže da jasno pravi razliku, 29 odsto misli da ih razlikuje, dok osam odsto nije sigurno.

Samo dva procenta anketiranih kaže da ne razlikuje reklame zbog čega bi brendovi nedvosmisleno trebalo da se usmere na kreiranje kvalitetnijih i manje tradicionalnih oglasnih rešenja.

Korisnici interneta u Srbiji često klikću na reklame, ali ne veruju preterano u njih 2
Foto: Screenshot Pioniri.com

Kad je u pitanju poverenje, ispitanici radije daju šansu onim brendovima koji nastupaju sa pametno skrojenim sadržajem.

Reklamama na društvenim mrežama veruje devet odsto ispitanika. Reklama brendova koje poznaje veruje 29 0dst0, dok 37 odsto veruje, ali samo ako su im relevantne i ako se pronalaze u njima. Sa druge strane, reklama na interenetu ne veruje 25 odsto ljudi.

Korisnici interneta u Srbiji često klikću na reklame, ali ne veruju preterano u njih 3
Foto: Screenshot Pioniri.com

Social Serbia 2020 istraživanje sprovela je po 4. put agencija Pioniri u saradnji sa agencijom Smart Plus Research, a pod pokroviteljstvom kompanije Huawei. Cilj istraživanja je da se upoznaju, implementiraju i isprate navike u online ponašanju stanovnika Srbije.

Ispitivanje je završeno pre uvođenja vanrednog stanja u zemlji, te rezultati predstavljaju validne pokazatelje uobičajenih navika korisnika, na koje nije uticalo privremeno povećanje u konzumaciji interneta.

U svrhu istraživanja ispitan je reprezentativni uzorak od 1.000 ispitanika, sačinjenog od pripadnika online populacije Srbije starosti od 13 do 64 godine, grupisanih na osnovu pola i uzrasta.

Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa

U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.

Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.

Učlani seOriginal Article