Kumkvat voće – sve prednosti za zdravlje

    Veoma ukusan, u isto vreme sladak i kiseo, kumkvat je najmanji među agrumima. Na tezgama se može naći od jeseni do proleća. Iako po ukusu podseća na druge vrste južnog voća, poseban je po tome što se jede ceo – da, zajedno sa korom.

    I uprkos svojoj veličini, pun je hranljivih sastojaka. Poreklom iz istog roda biljaka kao i pomorandža, kumkvat voće  je jedan od najboljih izvora vitamina C i vlakana.

    Ako već niste, pravo je vrema da probate  mini pomorandže. A u našem tekstu otkrijte kakvo se blago nutrijenata krije unutar ovog minijaturnog voća.  Za šta je kumkvat dobar, da li ga je moguće uzgajati u našim krajevima. Kao i šta se može praviti od njega. 

    Mala istorija kumkvata (fortunele)

    Kumkvat je poreklom iz vlažnih predela Kine i Malezije. Reč je o citrusnom, zimzelenom drvetu koje može u zemljama porekla dostići visinu do 4 metra.U našem podneblju, se javlja u vidu žbuna, visokog od 60 cm do 1 metra. U Evropu je stigao sredinom 19. veka, najpre u Englesku. Danas se gaji na Mediteranu, najviše na Krfu i Siciliji.

    Plodovi kumkvata su ovalnog (Nagumi), okruglog (Fortunella japonica)ili jajastog (Meiwa)oblika. Njihova boja se u zavisnosti od vrste kreće od žute do  jarko narandžaste.

    Ukus mu takođe varira u zavisnosti od vrste, tako  je “Meiwa” najslađa, dok su “Hong Kong”, “Nagumi” i”Marumi” nešto kiselijeg ukusa. Stepen kiselosti zavisi i od zrelosti. Što su zreliji, to su  plodovi kumvata slađi.

    Njegovo  na kineskom znači zlatna pomorandža. Poznat je još i kao kinkan ili fortunela.

    Kako posaditi kumkvat u saksiji ?

    Kumkvat se na otvorenom  gaji u toplim predelima, na mestima gde inače uspevaju citrusi. Ako živite na takvom mestu, postarajte se da ga posadite uz neki zid, koji će mu biti zaštita. Zimi stavite pepeo u podnožje biljke, to će joj kasnije omogućiti bolje plodove.

    Stablo fortunele raste kompaktno, ima gustu krošnju, sa debelim listovima. Njeni cvetovi su mirisni, bele boje i otvaraju se u maju i u junu. A plodove donosi u kasnu jesen i  zimu.

    kumkvat voće uzgoj u Srbiji

    Kumkvat se može gajiti u kućnim uslovima u većim saksijama, posudama. Uspeva  u plasteniku, u zaštićenom zimskom vrtu. Voli sunčana mesta, neutralno ili malo kiselo zemljište i dobru drenažu. Zimi ga zalivajte umereno i đubrite jednom mesečno. U tom periodu temperatura na kojoj ga trebate čuvati ne bi smela biti niža od 10C.

    U maju, čim prođe opasnost od mrazeva iznesite ga van. U letnjim mesecima ga zalivajte  jednom do dva puta nedeljno. Uvek koristite vodu koja je stajala na sobnoj temperaturi.

    Svake druge nedelje mu dodajte mineralno ili tečno đubrivo.  Presađivanje će mu dobro doći s proleća, svake druge ili treće godine. Orezujte ga u proleće.

    Kumkvat voli da se orošava, pa činite to u vrelim ljetnjim danima, a posebno ako ga držite u prostoriji sa parnim grejanjem, u kojoj je vazduh suv.

    Posebno je zanimljiv, dekorativan  i lep patuljasti kumkvat, nalik na bonsai.

    Razmnožavanje fortunele

    Najbolje je kumkvat kalemiti  na biljku Poncirus trifoliata. Ova biljka je šire poznata kao Poncirus, trolisna pomorandža ili trolisni/sibirski limun i kompatibilna je sa fortunelom. Tako  se dobija vrsta koja je otpornija na bolesti i hladnoću. Kalemljenje treba vršiti u peridu u kome noćne temperature ne idu ispod 20°C.

    Na našem tržištu su sadnice mini pomranže lako dostupne. Iskustva govore da razmnožanvanje fortulele iz semena vrlo često ne daje rezultale.

    Zdravstveni benefiti kumkvata su brojni

    • Bogat antioksidansima,
    • Jača imunitet,
    • Povećava energiju,
    • Topi kilograme,
    • Neguje kožu,
    • Poboljšava rad digestivnog trakta,
    • Smanjuje rizik od nastanka raka.

    Fortunela – izvor antioksidanasa

    Kumkvat se jede sa korom koja je bogata antioksidansima, vlaknima i esencijalnim uljima. Uz to u kori se nalazi i veća koncentacija antioksidanasa nego u pulpi.

    Sveže voće sadrži flavonide i karoten koji pomažu organizmu u borbi sa slobodnim radikalima, odgovornim za propadanjen ćelija. Slobodni radikali mogu prouzrokovati razvoj autoimunuh i srčanih oboljenja. A redovnim uzimanjem mini pomorandži poboljšavate opšte zdravstveno stanje. Ne zaboravimo vitamin C koji pomaže stvaranje kolagena i usporava starenje kože.

    Za jak imunitet jedite mini pomorandže

    Kao i drugi agrumi kumkvat je bogat vitaminom C. 100 g  voćke pokriva 73 odsto dnevnih potreba za ovim vitaminom. Jedna skorašnja studija, sprovedena u Švajcarskoj pokazuje da unošenje dovoljne količine vitamina C  u velikok meri jača imunitet. Čak štaviše doprinosi izlečenju bolesti kao što su dijareja, malarija i upala pluća. Takoreći fortunela skraćuje vreme oporovka posle različitih infekcija.

    Vitamin C je nezamenljiv borac protiv respiratornih infekcija, prehlada i gripa.

    Već pomenuti antioksidansi pojačavaju imuntet i štite organizam od parazita, virusnih  i bakterijskih infekcija.

    Za snagu i energiju tokom celog dana

    Ne bismo očekivali da je fortunela bogata šećerom. Šećeri su dragoceni kada nam je potrebno brzo i jednostavno obnavljanje energije. Ovo minijaturno voće može nam obezbediti tu energetsku eksploziju. Povećan sadržaj riboflavina, ključnog vitamina u proizvodnji energije čini ovaj proces još jednostavnijim.

    Kako se koriste mini pomorandže za mršavljenje

    Kumkvat je bogat vodom, vlaknima, šećerom i nisko je kaloričan. Stoga je saveznik onima koji žele da izgube na težini. Zasitiće vas i smanjiti potrebu da jedete.

    Sadrži vitamin B, koji povoljno utiče na smanjivanje nivoa holesterola i zasićenih masnih kiselina. Omogućava dobar metabolizam proteina i masti. Još ćemo u kumkvatu naći kalijum, magnezijum, gvožđe, seleni cink.

    I ako niste na nekom posebnom režimu ishrane, opredelite se ovo zdravo voće  umesto visokokaloričnih, nezdravih  grickalica.

    Hranljiva vrednost u 100 grama kumkvata

    • Voda – 81.9 g,
    • Šećer – 9.6 g,
    • Masti – 1.18 g,
    • Proteini – 1.57 g,
    • Vlakna – 5.45 g,
    • Vitamin C  – 45 mg,
    • Vitamin B9 – 17 µg,
    • Kalorijska vrednost – 55.3 kcal/ 231.16 kJ.

    Upotreba fortunele za lepu i zdravu kožu

    Kombinacija antioksidanasa i vitamina čini kumkvat voće idealnim za kožu. Štiti je lošeg uticaja sunčevih zraka i slobodnih radikala, koji uzrokuju stvaranje bora, staračkih pega i crvenila.

    Kao i mnogi drugi citrusi,on utiče na lep i zdrav izgled kože i doprinosi njenoj mekoći.

    Za dobar rad  organa za varenje 

    Jedna od glavnih prednosti fortunele je veoma visok sadržaj vlakana. Vlakna  doprinose redovnom pražnjenju creva i sprečavaju zatvor stolice. Utiču i na očuvanje zdravlja celokupnog sistema organa za varenje, sprečavju nastajanje čira želuca i zapaljenske procese. Pojedine studije pokazuju kako ishrana bogata vlaknima smanjuje rizik od nastanka raka dvanaestopalačnog creva.

    Dobar protiv malignih bolesti

    Redovna upotreba agruma, koji sadrže visok procenat antioksidanasa smanjuje rizik od nastanka raka. Fortunela, pomorandža, limun, limeta se smatraju dobrim namirnicama koje bi trebalo svakodnevno kozumirati.

    Nedavno je u Koreji objavljena studija, prema kojoj redovno uzimanje agruma smanjuje rizik od nastanka rake dojke za 10 procenata. Druga istraživanja su dala slične rezltate i pokazala kako upotreba ovog voća  utiče na smanjenu pojavu raka pankreasa i želuca.

    Kako se jede kumkvat?

    Najpre kupite zreo kumkvat.

    Zrelost možete oceniti po kori. Sjajna kora, izražajne boje, pokazuje da je plod sazreo. Birajte plodove sa zdravom korom, bez i jedne crne tačke. Ako je voće nezrelo, ostavite ga nek dozri.

    Savet plus: Stavite ga u činiju zajedno sa jabukama. One će uticati na brzinu dozrevanja. Plod kumkvata je dužine od 2 do 5 centimetara.

    Operite i osušite voće

    Dobro ga operite pod mlazom vode, pošto se jede sa korom, potrudite se da uklonite sve tragove prljavštine i pesticida. Osušite ga ubrusom.

    Lagano ga stiskajte / opciono 

    Neki savetuju blago gnječenje voćke, kako bi otpustila citrusni miris iz kore.

    Odstranite koštice takođe opciono.

    Koštice su bezopasne, međutim njihov ukus je veoma gorak. Stoga možete preseći voćku na pola i ukloniti seme. Ako vam gorčina ne smeta, izbacite semenke dok budete jeli plod.

    Degustirajte voćke

    Obratite pažnju na činjenicu da mu je meso slatko, dok mu je koža kisela. Zato ga grickajte polako. Ako volite kiselkasto, uživaćete u ekploziji ukusa, idealnom spoju slatkog i kiselog, svojstvenom kumkvatu. Ako baš i niste ljubitelj kiselog ukusa, onda ga jednostavno iscedite.

    Preporučena dnevna doza kumkvata

    Porcija voća se računa u rasponu od 90 do 150 gr ili 1 velika voćka, 2 srednje veličine i šaka sitnog voća
    Primer:

    • 1 porcija = 1 voćka: jabuka, kruška, banana, pomorandža, breskva, nektarina.
    • 1 pocija  = 2 voćke: kivi, mandarina, šljiva, kajsija.
    • 1 porcija = 1 šaka:  grožđe, crveno voće.

    U skladu sa tim porciju  kumkvata čini 90 grama ili jedna šaka. Odrasla osoba treba uneti 5 porcija voća i povrća dnevno.

     Čuvanje fortunele

    Možete ga čuvati dva dana na sobnoj temperaturi. Zaštitite ga od vlage i toplote. U frižideru, u hermetički zatvorenoj posudi može trajati do dve nedelje.

    • Jedite ga rashlađenog ili posluženog na sobnoj temperaturi, kako vam volja.
    • Fortunela se jede zajedno sa korom jer na taj način čuvamo sva njegova vlakna.

    Najbolji recepti sa kumkvatom

    Marmelada od kumkvata

    Vrlo jednostavno se pravi:

    1. 1kg kumkvata usitniti  u multipraktiku dok se ne dobije kaša.
    2. Dodajte 500 gr šećera i kuvajte oko 60 minuta na tihoj vatri, uz stalno mešanje.
    3. Sipajte u vruće tegle, ostavite preko noći nek se ohladi, a sutradan zatvorite i odložite na suvo i prohladno mesto.

    Kandirani kumkvat

    Postupak pripreme:

    • 300 g kumkvata iseći na četvrtine i izvaditi  koštice.
    • Nalijte vodom da ogrezne .Ostavite nek provri.
    • Procedite i ponovo nalijte vodom i vratite na šporet da provri.
    • Ponovite postupak 5, 6 puta.
    • Kad završite sa kuvanjem, procedite i izmerite skuvano voće.
    • Stavite  istu količinu šećera i vode i  kuvajte. Pošto provri, kuvajte 10- ak minuta .
    • Dodajte voće i kuvajte dok ne dobijete sirup gustine kao za slatko.
    • Začinite po želji vanilom, cimetom.
    • Sipajte u teglu i ohladite.

    Mohito sa kumkvatom

    Sastojci za jednu čašu :

    6 listića nane,

    5 kašičica sirupa ( mešavina 1 na prema 1 šećera i vode, ukuvane kao za slatko i ohlađene). Dodajte 1 po jednu , 1 skuvani kumkvat, 4 kašičice limunovog soka, 1 kašičica soka od limete, 7 dlruma. Trebaće vam i 1 supena kašika soka od ananasa, kriška limuna i malo kisele vode.

    Priprema mohita:

    U velikoj čaši pomešajte nanu i 2 kašičice sirupa od šećera, dodajte  kumkvat i pomešajte. U šejkeru, pomešajte limunov sok, sok od limete i ostatak sirupa, rum i sok od ananasa. Promućkajte, sipajte u čašu, dodajte krišku limuna i gaziranu vodu.

    Fortunelu možete staviti u voćnu salatu. Idealno se slaže sa slanim jelima, dajući im gorko slatkast ukus.

    I na kraju jedna prava delicija.

    Zamrznite koru kumkvata, zatim je napunite čime god hoćete. To može biti pašteta od tune, guščja pašteta, krem od lososa, neki fini namaz od sira. A vi pustite mašti na volju.

    Iskustva korisnika sa mini pomorandžama

    Na forumima se mogu pronaći pitanja koja se tiču uzgoja i sadnje mini pomorandži. Ljubitelji ove biljke razmenjuju savete o tome kako se neguje , gde se drži, kako se kalemi itd.

    Kad je reč o ukusu, neki su iznenađeni mešavinom slatkog i kiselog,  kao i činjenicom što se jede ceo plod zajedno sa korom. Svedočenja o neželjenim dejstvima i nuspojavama nismo pronašli.

    Nutricionisti savetuju da ipak ne preterujete sa unosom vitamina C. Uglavnom fortunela je potpuno bezbedna za konzumaciju, iskustva ljudi su više nego dobra.

    Gde kupiti kumkvat u Srbiji

    Kumkvat je dostupan u većim prodavnicama, na pijacama. Pošto se u poslednje vreme  odomaćio na našem tržištu i više nije tako nepoznat. Cena mu je veća nego kod ostalog južnog voća. Za kilogram treba izdvojiti oko 500 dinara. Međutim kupci se  obično odlučuju za kupovinu od 300 do 500 gr. U tu količinu stane dosta plodova, s obzirom na to da su sitni.

    Verujemo da vam je naš tekst bio inspirativan, te kako će fortunela voće postati uobičajeno na vašoj trpezi.

    Ukoliko stei  sami maštoviti, sigurno ćete isprobati i neke nove recepte sa kumkvatom.


    Možete potpuno da izlečite
    kolena i kičmu za 3 dana ako

    Voleli bismo da nova iskustva podelite sa nama.