Zabranjena vikendica u Halingdalu Foto: Saša Dimitrijević
Taj glas i danas zvuči isto onako moćno, autentično, zajebantski kao u vreme dok je na sada počivšem Radio Nišu gospodario prepodnevnim programom „Od 8 do 12“. Na moje elektronsko pismo vezano za koronu odgovorio je brzo, a ja ga još brže predajem čitaocima na radost čitanja.
Saša piše sledeće:
Nismo hajali za alarm jer smo bili na sigurnom, u planini, na visini od preko hiljadu metara u Halingdalu. Prvi sused je po legendi bog Tur, po kojem je krajolik nazvan Turšbu. Snega preko jednog metra, a i preko glave gde je navejao. U vikendici smo o svakom ovdašnjem Uskrsu. Ovoga puta smo poranili. Radio slušamo i ne slušamo. Bože, da li smo dobro čuli?
Opštinske vlasti upozoravaju vlasnike vikendica da ne dolaze, a zatim vlada nalaže onima koji su se zatekli da se evakuišu. Nije nam jasno zašto, ali ćemo biti lojalni. Disciplina nacije se podrazumeva, uz malo srpske nediscipline, moram sačekati poziv iz Radio Beograda.
Dozivam najbližu zemljakinju eksperta biomedicne dr Biljanu Stangeland, najbliža je preko dve stotine kilometara daleko, u Oslu, a na telefonski mig takođe iz Osla zemljakinje psihijatrice dr Svetlane Mitić. Zavičajni trougao predaleko od zavičaja bi da pomogne zavičaju. Biljanu zatičem u kućnom karantinu (!) zbog sina koji je doleteo iz Pariza. Uhvatio je poslednji avion. Biljana radi od kuće za kompjuterom i drži na dlanu svet u senci korone. Pandemiju prati u trendovima i iscrtava krivuljama na grafikonima koje objavljuju norveški mediji. U intervjuu koji vodim iz zabrana, doktor nauka iz karantina šalje pouku Srbiji kako su i kojom brzinom izašle ili izlaze iz krize zemlje nadomak epicentra pandemije.
Evakuisali smo se sa planine ekspresno. Nisam stigao da se pozdravim sa komšijom, bogom Turom, usput ne stajemo nigde i nikad brže nismo stigli u Oslo. Samoizolaciju „upažnjavamo“ najstriktnije. Čitamo i pišemo. Izmišljamo novi jelovnik. Mnoštvo je mlađarije u familiji. Najmanje dvanaest puta dnevno, toliko je unučadi, pitaju šta treba da se kupi i donese. Prag ne prekoračuju iz razloga preventive.
Gospođa i ja igramo kuron (couronne), ali da bude nerešeno. Prećutno montiramo rezultat da ne bismo narušili međuljudske odnošaje. Onaj ko gubi ima pravo da se ljuti što bi bio virus plus u zbegu. Napolju sam bio tek toliko da orežem dva čokota iz zavičaja.
Dane samoizolacije odbrojavam pred ogledalom – zagledan u sve dužu bradu koju prvi put ne brijam. Nadam se da su joj dani odbrojani.
Šta je Kuron ?
Kuron je vrsta bilijara, nazivana i „bilijar siromaha“. Pločice se uteruju u otvore u uglovima ploče koja se može staviti na svaki sto. Kuron potiče sa indijskog potkontinenta iz vremena kolonijalnih gospodra.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.