Još u dalekoj prošlosti pšenica je bila jedna od osnovnih namirnica ljudske ishrane. Smatra se čak da je to najčešće korišćena žitarica na celom svetu. Latinski naziv za pšenicu je Triticum, a smatra se da ova biljka potiče iz delova jugozapadne Azije.
U prošlosti se pšenica smatrala religioznom biljkom i bila je izuzetno cenjena zbog svoje velike hranljive vrednosti. Čak i danas u nekim delovima Kine pšenica se posmatra kao sveta biljka, a u raznim mitologijama postoje čak i božanstva ove biljke, kao na primer u grčkoj, finskoj ili rimskoj mitologiji.
Pšenica je bogata hranljivim materijama koje povoljno utiču na naše celokupno zdravlje. Zrno pšenice obiluje mineralima i vitaminima, a naročito je važan visok nivo B vitamina koji se nalazi u pšenici.
Pšenica se može konzumirati i pripremati na različite načine, a u ovom tekstu ćete imati priliku da saznate nešto više o kalorijama i lekovitosti ove namirnice. Osim toga, daćemo vam i recept kako najlakše i najbrže možete pripremiti kuvanu pšenicu, ali i predloge koje poslastice možete napraviti uz pomoć kuvane pšenice.
Kalorije
Kada su u pitanju kalorije, kuvana pšenica je izuzetno pogodna za sve one osobe koje žele da izgube na kilaži. Dakle, ova žitarica ne sadrži puno kalorija i možete je uključiti u svoj dijetalni režim ishrane.
Naime, oko ½ šoljice kuvane pšenice sadrži 151 kaloriju, ali u pitanju su takozvane dobre kalorije. To znači da će vas ova količina pšenice brzo zasititi i da nećete imati potrebu da posegnete za nezdravim grickalicama i slatkišima. U svakom slučaju, bolje je da kao užinu uzmete pola šoljice kuvane pšenice nego neku grickalicu koja će biti puna nezdravih masti i šećera.
Naime, važno je znati da na ½ šolje pšenice ima samo 1g masti, a holesterola nema uopšte, što je izuzetno dobro za sve one koji pokušavaju zdravo da se hrane.
Osim toga, u toj količini pšenice se nalazi 29 g ugljenih hidrata, 6 g proteina, 4 g vlakana, 2 mg kalijuma i oko 265 mg natrijuma. Sve su ovo jako korisni nutrijenti koji će imati pozitivan uticaj na vaše zdravstveno stanje.
Takođe, važno je istaći i to da se u ovoj količini kuvane pšenice ne nalaze šećeri, što je čini još zdravijom i poželjnijom, naročito u dijetetskoj ishrani.
Lekovitost
Kao što smo već rekli, pšenica sadrži velike količine B vitamina, ali i magnezijuma, kalcijuma, vitamina E, gvožđa, fosfora, kao i beta karotena. Osim toga, u pšenici se nalaze i bakar, mangan, selen i mnogi drugi minerali i vitamini. Poznato je da je B vitamin koji se nalazi u pšenici veoma važan za funkcionisanje nervnog sistema u našem organizmu. Sa druge strane, imamo magnezijum i fosfor koji u kombinaciji pomažu da se reguliše krvni pritisak i da se izgrade jake kosti.
Osim toga, fosfor ima još mnoge druge funkcije u telu. Ovaj mineral utiče i na stvaranje DNK, kao i na aktiviranje određenih proteina u telu. Smatra se da se u pšenici nalazi mnogo više proteina nego u ostalim žitaricama. Spomenućemo i značaj koji mangan ima na naš organizam. On utiče na izgradnju i zdravlje kostiju, tako da one ostaju čvrste čak i u starijoj dobi. Selen je takođe bitan, a njegova uloga se pre svega odnosi na štitnu žlezdu i na jačanje imunog sistema.
Nema sumnje da je kuvana pšenica višestruko korisna za čovekovo zdravlje. Ona pomaže ne samo u lečenju, nego i u sprečavanju raznih bolesti. Pre svega, kuvana pšenica se preporučuje u slučaju opstipacije i hemoroida. Ukoliko imate problema sa probavom, preporučuje se da redovno konzumirate kuvanu pšenicu, bar jednom u toku nedelje. Kuvana pšenica sadrži dosta vlakana i zato može da pomogne kod raznih upala u debelom crevu. Istraživanja su pokazala da kuvana pšenica može da spreči, ali i da leči rak debelog creva.
Osim toga, pšenica može da pomogne u jačanju imuniteta i davanju snage celokupnom organizmu. Dokazano je i da se redovnim konzumiranjem kuvane pšenice može smanjiti rizik od srčanog udara. Zahvaljujući betainu koji sadrži, kuvana pšenica može da ublaži brojne upale u organizmu.
Dokazano je i da kuvana pšenica predstavlja idealnu hranu za dijabetičare. Osim toga, redovna konzumacija kuvane pšenice može u znatnoj meri da spreči dijabetes tipa 2.
Ne samo da je kuvana pšenica dobra za zdravlje nego i za vaš izgled. Ona može pomoći u tome da snizite telesnu težinu i da izgledate onako kako ste oduvek sanjali. Istraživanja su pokazala da je kuvana pšenica naročito efikasna kod žena koje imaju problem sa viškom kilograma. Ukoliko budete svakodnevno konzumirali kuvanu pšenicu, nema sumnje da ćete izgledati i osećati se savršeno. Kuvana pšenica sadrži velike količine dijetetskih vlakana i pomaže u smanjenju nivoa šećera ali i holesterola. Sve u svemu, kuvana pšenica je idealan način da se rešite suvišnih kilograma.
Sada kada znate koliko je pšenica korisna za zdravlje čoveka, predstavićemo vam i recept koji će vam biti od koristi ukoliko želite da skuvate pšenicu i da uživate u njenim zdravstvenim blagodetima.
Recept
Kuvana pšenica za slavu je naročito omiljena u narodu. Ranije je postojalo verovanje da zrna pšenice uvek treba potopiti u vodu i ostaviti ih da odstoje u toku noći. Međutim, situacija je sasvim drugačija. Dovoljno je samo kuvati zrna pšenice negde oko sat vremena kako bi postala mekša. Nemojte ih kuvati previše dugo, kako pšenica ne bi izgubila svoj specifičan ukus i teksturu. Dakle, da biste spremili kuvanu pšenicu potrebno vam je 2 šolje zrna pšenice, 7 čaša hladne vode i 1 kašičica soli.
Najpre je potrebno da sortirate pšenična zrna i da uklonite sva ona zrna koja ne valjaju. Zatim isperite pšenicu hladnom vodom i stavite je u šerpu u kojoj ćete je kuvati. Dodajte so i vodu i počnite sa kuvanjem. Kada pšenica provri, onda umanjite temperaturu na šporetu i pustite da se sve i dalje kuva na laganoj vatri. Neka se kuva oko sat vremena ali ne zaboravite da povremeno promešate smesu. Kada pšenica bude skuvana, onda procedite vodu i dobro isperite zrna pšenice. Ukoliko hoćete da jedete toplu pšenicu, onda je najbolje da je jedete kada je tek skuvana. Ukoliko želite kasnije da je jedete i da od nje pravite ukusne poslastice, onda ćemo vam dati neke zanimljive recepte u nastavku.
Kuvana pšenica sa medom i orasima. Ako ne biste da jedete kuvanu pšenicu samu, onda je najbolje da napravite ukusan obrok od pšenice, meda i oraha. Naime, potrebno je da pripremite oko 100 g pšenice koju ste prethodno skuvali, 2 ili 3 kašičice meda, kao i 2 kašičice iseckanih oraha. Po želji možete dodati i malo suvog grožđa, kako bi ukus bio još bolji. Potrebno je ove sastojke dobro izmešati, a onda ih preliti medom.
Kuvana pšenica sa mlekom i orasima. Ovo je još jedna ukusna i zdrava poslastica koju možete napraviti uz pomoć kuvane pšenice. Naime, od sastojaka je potrebno da imate pšenicu koju ste skuvali, iseckane orahe, med i mleko. Najpre je potrebno pšenicu potopiti da odstoji u toku noći, a sutradan je procediti. Zatim, nalijte vodu i kuvajte pšenicu na umerenoj temperaturi na šporetu. Nakon što voda provri, potrebno je da smanjite temperaturu i da ostavite da se pšenica i dalje kuva. Naime, potrebno je da zrna pšenice u toku kuvanja omekšaju. Nakon toga, potrebno je da pšenicu procedite, a zatim da dodate seckane orahe i med. Sve dobro izmešajte a onda nalijte mleko. Još jednom promešajte i dobićete idealnu domaću poslasticu koja vas sigurno neće učiniti ravnodušnim.
Ovo su neki od recepata koji će vam pomoći da za kratko vreme spremite ukusnu i zdravu poslasticu. Ako ste za neke jednostavnije varijante, preporučujemo vam da na kuvanu pšenicu dodate malo šećera u prahu ili šlaga, a možete dodati i cimet ako volite. Postoje i oni ljudi koji kuvanu pšenicu jedu u kombinaciji sa slanim jelim. Preporučujemo vam da kuvanu pšenicu dodate u supu ili u pasulj.
Na taj način ćete dati svom obroku novi ukus, a ujedno ćete povećati i količinu proteina u njemu. Kuvana pšenica može da se jede i za doručak, ukoliko je dodate u omlet sa jajima i pečurkama.
Mnogi preferiraju da jedu za doručak kuvanu pšenicu sa cimetom, medom i toplim mlekom. Ovaj obrok će vas zasititi i dati vam sve potrebne hranljive sastojke, a nećete uneti puno kalorija u sebe.
Kao što možete da vidite, kuvana pšenica može da se jede u kombinaciji kako sa slatkim, tako i sa slanim jelima. Sve zavisi od vas koje ukuse volite, ali nema sumnje da ćete sebi priuštiti ukusan i zdrav obrok, bez obzira za koju se varijantu opredelite.
Neželjeni efekti kuvane pšenice
Iako je kuvana pšenica veoma zdrava i korisna, kao što ste mogli da vidite, postoje i određeni neželjeni efekti koje ova namirnica može da izazove. Naime, usled preterane konzumacije kuvane pšenice, mogu se javiti alergijske reakcije jer se u pšenici nalazi dosta glutena, tako da osobe koje su alergične na gluten ne bi trebalo da koriste ovu namirnicu.
Osim toga, poznato je da se u kuvanoj pšenici nalaze i oksalati, a oni mogu da izazovu kamen u bubregu, naročito ako se jede u velikim količinama i duži vremenski period. Upravo iz tog razloga preporučuje se da kuvanu pšenicu konzumirate umereno, odnosno dva ili tri puta u toku nedelje. Na taj način poboljšaćete svoje celokupno zdravlje.