Stigle su velike vrućine, pa je važno paziti na svoje zdravlje, posebno starijim osobama. Visoke temperature mogu biti opasne, stoga je važno ostati hidriran, izbjegavati izlaganje suncu u najtoplijem dijelu dana te koristiti lagodu i prozračnu odjeću. Osigurajte da imate pristup hladu i provjetravanju prostorija kako biste se zaštitili od toplinskog udara i drugih zdravstvenih problema povezanih s visokim temperaturama.
Znojenje je prirodan način na koji tijelo regulira svoju temperaturu, lučeći znoj kroz žlijezde smještene u koži. Iako je znoj pretežno sastavljen od vode, sadrži i soli, šećer te određene kemikalije. Kad se znojimo, naše tijelo se hladi.
Znojenje tijekom fizičke aktivnosti je normalno, no prekomjerno znojenje može biti neugodno i iznenadno. Srećom, postoje načini kako ga kontrolirati, piše b92.
Evo kako si pomoći
Antiperspiranti blokiraju rad znojnih žlijezda koristeći metale poput cinka i aluminija, sprječavajući izlučivanje znoja kroz pore. Za razliku od dezodoransa, koji samo prikriva miris, antiperspirant sprječava samo znojenje. Iako su antiperspiranti sigurni za upotrebu, mogu iritirati kožu te izazvati osip ili prištiće. Mogu se lako pronaći u ljekarnama i često se kombiniraju s dezodoransima. Dr. Tsippora Shainhouse, dermatologinja, napominje da su jači oblici antiperspiranta dostupni na recept.
Da bi antiperspiranti bili učinkoviti, potrebno ih je nanijeti prije znojenja. Također, održavanje kože suhom omogućava mineralima u antiperspirantu da blokiraju znoj. Brijanje pazuha može pojačati zaštitni učinak antiperspiranta i smanjiti neugodne mirise. Također, izbjegavajte začinjenu, slanu i masnu hranu, jer ona može povećati tjelesnu temperaturu i izazvati znojenje.
Začinjena hrana: Tijelo procesira začinjenu hranu povećanjem otkucaja srca, što podiže tjelesnu temperaturu i izaziva znojenje.
Masna, prerađena hrana: Procesiranje masne hrane zahtijeva više energije, što povećava tjelesnu temperaturu.
Slana hrana: Smanjenjem unosa soli tijelo bolje regulira temperaturu, smanjujući znojenje. Sezonsko voće i povrće, koje sadrži puno vode, može pomoći u hlađenju tijela.
Ako vidite ove promjene na vašim očima, posjetite liječnika: To može biti znak neugodnih stanja
Pijte dovoljno tekućine
Voda pomaže u hlađenju tijela i sprječava prekomjerno znojenje. Preporučeni dnevni unos tekućine je 3,0 litre za muškarce i 2,2 litre za žene, a tijekom povećane fizičke aktivnosti, vrućih dana ili u vlažnim klimama potrebno je unositi dodatne količine vode. Također, trudnice, dojilje i osobe s određenim zdravstvenim stanjima trebaju povećati unos tekućine. Najbolje je piti vodu sobne temperature jer je tijelo tako najbolje apsorbira, za razliku od hladne vode iz hladnjaka. Ovo je česta pogreška koju mnogi ljudi čine. Hladne tekućine teže se šire tijelom te im treba dulje da ga hidratiziraju. Također, voda je bolji izbor od soka jer učinkovitije gasi žeđ, dodaje b92.
Počnite dan čašom vode: Jutarnja čaša vode potiče probavu i pomaže kod jutarnjeg pražnjenja crijeva.
Pijte vodu redovito: Čak i kada niste žedni, pijte vodu kako biste spriječili dehidraciju.
Izbjegavajte kofein i alkohol: Ove tvari mogu povisiti tjelesnu temperaturu i izazvati znojenje.
Nosite prozračnu odjeću
Pazite na izbor odjeće kako biste smanjili znojenje. Najbolje je birati prozračne tkanine poput pamuka, dok sintetička vlakna i svila mogu povećati znojenje. Tamne boje odjeće također mogu zadržavati više topline, pa se preporučuje nošenje svjetlijih nijansi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.