Ljudi diljem svijeta masovno počeli vezati traku oko brade: Stručnjak otkrio ima li to smisla

Autor: F.F

Korisnici TikToka, razni influenceri i youtuberi postaju sve važniji izvor savjeta o zdravlju – od stručnjaka za spavanje koji nude strategije za bolji san do nutricionista koji dijele preporuke za zdravu prehranu i dobar trening. Ovaj platforma također obiluje neobičnim beauty trikovima, a najnoviji hit je nošenje trake za bradu u krevetu, koja se reklamira kao kombinacija estetskog i zdravstveno korisnog rješenja.

Zastupnici ove trake tvrde da može “oblikovati” liniju čeljusti dok spavate, pružajući jeftinu opciju za facelift. Također, tvrdi se da traka pomaže protiv hrkanja, škripanja zubima i apneje za vrijeme spavanja. Međutim, plastični kirurg dr. Daniel Barrett nedavno je nazvao ovaj trend besmislenim.

“Dugotrajno nošenje ove trake vjerojatno neće imati nikakav učinak na vaš izgled. Nema znanstvenih dokaza koji bi potvrdili njegovu učinkovitost”, upozorio je Barrett na TikToku, prenosi New York Post.

Valja paziti sa savjetima

Umjesto toga, Barrett preporučuje plastičnu kirurgiju ili mršavljenje kao pouzdane metode za oblikovanje čeljusti. Ipak, Generacija Z pokazuje sve veći interes za kozmetičke zahvate poput liposukcije i liftinga kako bi postigli željeni izgled čeljusti i vrata.

Dakle, traka za bradu možda neće transformirati vaš izgled, ali može li vam pomoći da bolje spavate? Neki utjecajni korisnici društvenih medija tvrde da traka može ublažiti simptome apneje za vrijeme spavanja, ozbiljnog poremećaja koji pogađa milijune Amerikanaca.

Apneja za vrijeme spavanja nastaje kada gornji dišni putovi postanu blokirani, što uzrokuje prekide u disanju i može dovesti do naglog buđenja i hrkanja. Međutim, stručnjakinja za spavanje Wendy Troxel iz RAND Corporation objašnjava da traka za bradu nije preporučeni tretman za apneju.

Otkriveno je li zdravije piti topliju ili hladnu vodu: Evo koja je temperatura idealna

‘Nema dokaza’

“Nema znanstvenih dokaza koji bi podržali njegovu učinkovitost kao samostalnog tretmana za apneju za vrijeme spavanja; CPAP je prva linija obrane”, naglasila je Troxel.

Također, Troxel ističe da traka neće pomoći ni kod hrkanja ni kod škripanja zubima, što su još dvije tvrdnje koje se mogu naći na internetu. Stoga je najbolje povjeriti se dokazanim i znanstveno utemeljenim tretmanima za ove zdravstvene probleme.

“Osobe koje pate od apneje za vrijeme spavanja ili redovito hrču trebale bi potražiti pomoć stručnjaka”, savjetuje Troxel.

Ona također upozorava da je oslanjanje na savjete s interneta, osobito kada nisu podržani znanstvenim dokazima, može biti rizično ili čak opasno: “TikTok trendovi koji nisu zasnovani na znanstvenim dokazima ili preporukama medicinskih stručnjaka mogu uzrokovati stvarnu štetu”, zaključuje Troxel.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More