Iako deluje da je svejedno koji koristite, losion za lice je vrlo bitna stavka u nezi . Izaberite najbolji. Sve što treba da znate pre kupovine je pred vama.
Naziv “losion” potiče od latinske reči “lotis” što se prevodi kao pranje tj. oprano. Ipak, losion je danas mnogo više od sredstva sa kojim se možemo umiti. Losioni su univerzalna sredstva za čišćenje kože sa higijenskim svojstvima. On se najčešće pravi od alkohola, vode i raznih dodataka, kao što su neke lekovite biljke.
Losioni ne škode licu i preporučuju se za redovnu upotrebu, kako bi se licu omogućilo da uvek bude temeljno očišćeno i negovano.
Zato ćete upravo sada saznati koji je losion najbolji za vas, kakve se vrste postoje i da li ćete zaista primetiti razliku ukoliko ga redovno koristite.
Šta je losion za lice?
Losion za lice je kozmetički proizvod namenjen za čišćenje lica.
Uloga losiona jeste da ukloni sebum, očisti pore i nečistoće koje se stvaraju na licu.
Koža na licu je vrlo osetljiva. Ona zahteva posebnu negu koja je prilagođena baš njenom tipu. Kao žena, zaista se trudim da brinem o svojoj koži na adekvatan način, ali se takođe desi da pogrešim sa preparatom ili tretmanom. Niko me ne upozori, ne čitam pažljivo, i omašim. Koža lica odmah to oseti i buni se.
Nina je imala isti problem. Lice puno bubuljica, mitisera i koža sjajna i masna . Nikako nije mogla da nađe pravi tretman za sebe i sve što je probala – smetalo joj je. Onda je našla savršen prirodan način nege koji joj je lice potpuno oporavio. Ona sada nema bubuljice, a koža joj je savršeno čista. Podelila je nesebično svoje iskustvo sa nama. Ako imate bubuljice, obavezno pročitajte njenu priču koja je na ovom linku: https://minutzamene.com/nasla-sam-resenje-protiv-bubuljica-ovo-je-moj-kec-iz-rukava/
Svi imamo problem sa nečistoćama na licu.
Nema veze koji je vaš tip kože, jednostavno – nečistoće su normalna pojava. One koje se nagomilavaju u porama izazivaju mitisere i potkožne, bolne bubuljice. Nepravilno pranje i čišćenje lica može veoma oštetiti kožu tako što će je isušiti, a to može da uzrokuje razne iritacije ali i pojavu prvih bora, bez obzira na vaše godine.
Umivanje je osnovna stvar koju su nas naučili još kad smo bili mali. Koža se s godinama menja i voda više nije dovoljna za pravilno čišćenje lica. Ipak, ona je neophodna za prvi korak. Važno je da voda kojom se umivate ne bude ni previse hladna ni previse topla, već mlaka. Preterano topla ili hladna voda učiniće da se vaše lice suši.
Losion za čišćenje lica koristi se posle blagog umivanja mlakom vodom.
Losion za lice namenjen je za dubinsko čišćenje kože, namenjen je za masnu i problematičnu kožu. Redovnom primenom, uklanjaju nečistoće, a samim tim i mitisere. U kombinaciji sa adekvanim kremama protiv bubuljica , oni mogu pomoći da imate savšreno čisto lice bez akni.
Dobar losion za lice vlaži kožu, omekšava je i sprečava njeno isušivanje. Deluje antibakterijski i spečava upale na licu. Štiti kožu od daljih iritacija, upala i alergija. Losion takođe uklanja sve ostatke vodenog kamenca koji se nalazi u vodi i koji ostaje nakon umivanja. Otklanja i ostatke od mleka s kojim se skida šminka.
Jasno k’o dan! Treba ga imati!
Sastojci losiona za lice
1. Hidratantne komponente:
- Glicerin: Privlači vlagu u kožu, čineći je hidriranom. Vrlo je blag i obično ne izaziva iritaciju, što ga čini pogodnim za sve tipove kože.
- Hijaluronska kiselina: Pomlađuje kožu time što održava visok nivo hidratacije. Retko izaziva nuspojave, ali može izazvati iritaciju kod osoba sa vrlo osetljivom kožom.
2. Alkoholi:
Nisu svi alkoholi za lice dobri. U losionima se obično nalaze masni alkoholi.
- Cetil alkohol: Masni alkohol koji se koristi kao emolijens i stabilizator. Iako je generalno bezbedan, može izazvati iritaciju ili zapušavanje pora kod nekih ljudi.
- Denaturirani alkohol: Može se koristiti za brzo sušenje, ali dugoročno može isušiti kožu i iritirati je, posebno kod osoba sa suvom ili osetljivom kožom.
3. Kiseline:
- Salicilna kiselina (BHA): Pomaže u eksfolijaciji kože i čišćenju pora. Može izazvati suvoću i iritaciju, posebno u višim koncentracijama.
- Glikolna kiselina (AHA): Stimuliše obnavljanje kože i poboljšava teksturu. Može povećati osetljivost na sunce i izazvati iritaciju.
4. Antiseptici i antibakterijski sastojci:
- Benzalkonijum hlorid: Snažan antibakterijski sastojak koji može iritirati kožu i izazvati alergijske reakcije.
- Triclosan: Ima antibakterijska svojstva, ali je povezan sa otpornošću bakterija i mogućim hormonskim poremećajima.
5. Prirodni ekstrakti:
- Aloe Vera: Smiruje kožu i pomaže u lečenju iritacija. Veoma je blag i retko izaziva neželjene reakcije.
- Čajno drvo: Ima antibakterijska i protivupalna svojstva, ali može izazvati alergijske reakcije kod osetljivih osoba.
6. Ulja i maslaci:
- Kokosovo ulje: Hrani kožu i ima antimikrobna svojstva. Može izazvati akne kod osoba sa masnom kožom zbog svoje komedogene prirode.
- Shea maslac: Intenzivno hidratizuje i omekšava kožu, ali može izazvati probleme ako je koža alergična na sastojke orašastih plodova.
7. Konzervansi:
- Parabeni: Pomažu u sprečavanju rasta bakterija i produžuju rok trajanja proizvoda. Postoji zabrinutost da mogu delovati kao endokrini disruptori.
- Fenoksietanol: Alternativa parabenima, generalno bezbedan, ali u visokim koncentracijama može izazvati iritaciju.
8. Sunčani filteri:
- Cinkov oksid: Fizički blokator sunca koji štiti od UVA i UVB zraka. Vrlo je blag i obično dobro podnošen.
- Avobenzon: Hemijski filter koji može pružiti širok spektar zaštite, ali ponekad izaziva alergijske reakcije.
Prilikom izbora losiona za lice, važno je razmotriti sastojke i njihove potencijalne prednosti i rizike. Uvek je preporučljivo izvršiti patch test pre upotrebe novog proizvoda, naročito ako ste skloni alergijama ili imate osetljivu kožu. Idealno je da birate losion koji je na biljnoj bazi, bez parabena i veštačkih štetnih sastojaka u kozemtici.
Kako se koristi losion za lice?
Losion za lice koristi se ujutru i uveče, odnosno dva puta dnevno.
- Ujutru se losion za lice koristi kako bi se koža probudila i kako bi se skinulo sve ono što je noću izašlo iz pora. Nakon umivanja nanosi se losion na celo lice, blagim tuferom. Posle ovog koraka, stavlja se hidratantna krema ili serum, zavisi šta je potrebno koži.
- Uveče je potrebno očistiti šminku sredstvom za uklanjanje šminke ili mlekom za lice. Bez obzira da li je tokom dana šminka bila prisutna na licu ili ne, važno je da se pridržavamo ovih pravila, jer se koža tokom dana nakupila svakakvih nečistoća. Zatim se umijte i stavite losion za lice. Sačekajte koji minut da koža sve to lepo upije, a zatim stavite kremu koju inače koristite.
Siguno se pitate da li je losion za lice neophodan u nezi kože i da li vam je potreban još jedan proizvod u kolekciji kako biste imale lepu i zdravu kožu?
Da, neophodan je.
Losion za lice je ona zlatna nit koja čini da nega i čišćenje lica budu potpuni i da se svi proizvodi spoje kako biste dobili one rezultate koje želite, a to je negovana koža koja odiše zdravljem, svežinom i blistavošću.
Smatra se da pravilnom negom možete potpuno da zadovoljite potrebe lica i da uživate u lepoti koju zaslužujete.
A koji je najbolji losion za lice.
Pa, ima ih raznih vrsta i ja ću vam ih sada nabrojati.
Prirodni losion za lice
U zavisnosti od tipa kože, možete pripremiti prirodni losion za čišćenje lica i kod kuće. Osnovno delovanje koje treba losion da ima jeste dezinfekcija lica, čišćenje i uklanjanje viška masnoća i nečistoća koje su se nataložile u toku dana.
Hajde da vidimo šta nam je sve potrebno da bismo napravile losion za lice u kućnoj varijanti.
Važno je napomenuti da losioni pravljeni kod kuće od prirodnih sastojaka nemaju dugačak rok trajanja. Ukoliko se prave bez alkohola, oni traju samo dva dana, a ukoliko ipak sadrže alkohol mogu trajati i do dve nedelje.
Čuvajte ih u frižideru i koristite redovno, odnosno, po pravilu, dva puta dnevno.
Losioni za masnu kožu
Losioni za masnu kožu mogu se praviti od čajeva ili biljaka, a kao alkohol dodaje se rakija za lice.
Recept 1
U šolju ohlađenog zelenog čaja dodati dve kašičice isceđenog limunovog soka ili čašicu rakije. Promešati sastojke i ostaviti da se ohladi u frižideru bar sat vremena. Ovu tečnost možete da stavite u odgovarajuću flašicu kako bi vam bilo lakše da nanosite na vatu. Ova mešavina uklanja masnoću sa lica i ten dobija svežinu.
Recept 2
Limun je divan za kožu. Ima dejstvo koje dubinski čisti pore. Limun pomešan sa medom i mlekom može biti izvrstan blagi losion za čišćenje. Zagrejte mleko, i dok je vruće ubacite kašičicu meda. Med sadrži brojne antioksidanse koji sprečavaju nastanak bora i starenje kože. Mešajte da se stvori sjedinjena masa. Zatim isceđeni limun dodajte i nastavite da mešate. Ohlađeni losion od limuna možete nanositi na lice. Prijaće vam, osetićete kako vam je lice čisto i meko. Isprobala sam ovaj recept i oduševljena sam kako se brzo oseti razlika. Morate to isprobati!
Losioni za suvu kožu
Ukoliko imate suvu kožu, znate koliko je važno da ona bude hidrirana, kako ne bi dolazilo do grubosti i pucanja.
Recept 1
Jogurt i med su dobitna kombinacija kada je u pitanju nega suve kože. Domaći losion za suvu kožu koji se vrlo jednostavno pravi sastoji se od što gušćeg jogurta i dve kašičice meda. Med prethodno otopite u posudi sa toplom vodom, a zatim to pomešajte sa jogurtom. Jogurt je odličan za hidrataciju, čišćenje i omogućuje koži da bude mekana i baršunasta. Kada očistite lice ovom smesom, a zatim isperete, osetićete blagotvornost ovih sastojaka.
Recept 2
Kokosovo ulje kožu čini mekanom, sprečava nastanak bora i staračkih pega, jer na nežan i mirišljav način hrani kožu.
Još jedan isproban recept jeste kokosovo ulje pomešano sa kašikom maslinovog ulja. Dodajte dve kapljice vode. Pre nego što pomešate kokosovo ulje i maslinovo ulje, ukoliko je kokosovo ulje u čvrstom stanju, otopite ga, kako bi sjedinjena smesa bila glatka i kako biste je lako zamešali. Ovaj losion za lice omekšaće suvu kožu i daće joj vlažnost.
Losion za lice od krastavca
Upravo ste saznali za neke prirodne losione za lice, koje možete napraviti kod kuće. Evo jednog, takoreći univerzalnog, koji će biti od velike koristi za lice jer prija svim tipovima kože. Namenjen je prvenstveno problematičnoj koži, ali ako se razblaži, mogu ga koristiti i oni sa normalnim tipom.
Za ovaj losion nam je potrebno:
- krastavac
- alkohol 70% ili domaća rakija
Najbolje je da krastavac bude domaći. U tom slučaju znate kako ste ga gajili, a važno je da ne bude prskan. Rakija takođe treba da bude domaća, bez veštačkih dodataka, ako se za nju opredelite.
Krastavac lepo operite i izrendajte. Nađite neku staklenu činiju, najbolje teglu i sipajte rendani krastavac i alkohol u razmeri 1:1. To znači, ako bude čaša krastavca, neka bude i čaša rakije. Ostavite to da odstoji na toplom i sunčanom mestu dve nedelje, a potom procedite dobijenu smesu u neku flašicu.
Tečnost treba da bude blago zelene boje. Njome, uz pomoć tufera čistite lice ujutru i uveče. Za vrlo kratko vreme primetićete odlične rezultate.
Ako imate zdravu i neproblematičnu kožu, onda losionu dodajte i čašu destilovane vode (to jest, koristite isti razmer koji ste koristili sa krastavcem i alkoholom). Imaćete odličan prirodni čistač kože.
Losion za lice od peršuna za fleke na licu
Domaćice kažu da, kada probate jednom losion za lice od peršuna, nećete moći da se načudite njegovoj efikasnosti i uvek ćete ga imati za negu. Ne košta puno, pa stvarno možete da probate.
Biće potrebno:
- 25 gr svežeg peršuna
- 2 dl vode
- 3 dl mineralne vode
Postupak je veoma jednostavan. Peršun se prokuva, dovoljno je da provri. Onda se poklopi, pa kada se ohladi, stoji tako otvoren barem pola sata, a onda se cedi. Kada ga proceditee, potrebno je dodati mu 3 dl mineralne vode i sipati u neku tamnu flašicu. Čuvati na hladnom mestu, najbolje u frižideru.
Ovaj losion se nanosi na šisto lice i ne mora se ispirati. Tuferom ga nanesite, naročito na fleke i ostavite da se osuši. Ako vam smeta, ujutru ga možete i ispirati, a uveče prenoćite sa njim. Kao što rekosmo, kažu da ćete biti oduševljeni.
Pročitajte i ostale prednosti peršuna za lice.
Medicinski losion za lice
Losioni koje ne smete zaobići ako imate problema na licu jesu medicinski losioni. Oni su vrsta medicinske kozmetike. Hemijske supstance koje oni imaju u sebi pomažu nam da prevaziđemo i prebrodimo neke od važnijih problema kože. Ovde ćemo vam pomenuti tri dobra.
Hloramfenikol losion
Hloramfenikol vam je verovatno poznat zbog hloramfenikol masti, koja se koristi kada imamo problema sa kožnim oboljenjima. To je antibiotik širokog spektra delovanja. Veoma je jak i zato se primenjuje isključivo lokalno.
On prekida biosintezu proteina bakterija i zaustavlja određene mikroorganizme. Važno je da se ne primenjuje u dugom vremenskom periodu, zato što je samo na kraće staze i u manjoj količini bezbedan.
Najbolje je da vam lekar prepiše koliko da ga koristite, a može pomoći kod nečiste kože, one koja treba da se dovede u normalu.
Klindamicin losion za lice
Losion klindamicin je na bazi propilen glikola, diluiarnog etanola i hidrohlorid klindamicina. Preporučuje se u svrhu lečenja aknoznog lica, kao i lica koje ima problem sa rozaceom.
Može se kupiti u slobodnoj prodaji i nema ograničenja po pitanju korišćenja, iako spada u jake losione. Pre nego što počnete da ga koristite, najbolje je ispitati na nekoj manjoj regiji da li odgovara vašem tipu kože i da li ga možete koristiti i saznati više o klindamicinu za lice.
Ihtiol losion
Ovaj losion, ihtiol, ima antiseptičko i umirujuće dejstvo, a preporučuje se za negu problematične kože. To je uglavnom koža sklona mašćenju. Sadrži ihtiol. bisabolol, salicilnu kiselinu, alantoin, mentol
Tufer se natopi ovim losionom i onda se prebriše njime čista koža lica. Ne ostavlja masnoću iza sebe i pogodan je upravo za lice koje se prebrzo masti. Nije isto što i istoimena mast.
Pročitajte više o ihtiol masti.
A evo i konkretne preporuke koju bi valjalo da pročitate pre nego što negde kliknete „dodaj u korpu“
Najbolji losion za lice
Znate da smo uvek na strani prirodne kozmetike, zato što je smatramo dobrom i potpuno neškodljivom za našu kožu. Na ovom spisku nalaze se i neki poznati, komercijalni losioni, koji zavređuju pažnju. Istraživali smo i korisnici kažu da su ovo najbolji losioni za lice koji daju sjajne rezultate.
Aknolin losion
Ovaj losion nalazi se u setu koji je namenjen nezi problematične kože. Napravljen je na bazi aktivnih sastojaka iz biljaka, kao što su aloja vera, čajno drvo, kora hrasta, primorski bor. Losion dubinski čisti pore, otklanja sebum i štiti kožu od spoljašnjih uticaja. Blag je , pa je pogodan za svakodnevnu upotrebu.
Najbolje je kombinovati ga sa gelom iz iste linije, koji je tu da umiri i poveća otpornost kože. Više o njemu saznajte na njihovom sajtu na ovom linku: www.ovotaris.com/aknolin
Vichy normaderm losion za lice
Odličan je za masnu kožu sa širokom porama koja brzo prosija. Sadrži glicerin, salicilnu kiselinu, ricinusovo ulje. Deluje umirujuće i sužava pore, daje koži mat efekat.
Može se naći u bolje snabdevenim apotekama i drogerijama. Cena mu je oko 1500 dinara, a količina 200ml
Noreva exfoliac losion
Ovaj losion ima u sebi AHA i BHA kiseline, cinkovu so, bisabolol. Namenjen je tretiranju velikih površina kože zahvaćenih aknama i drugim bubuljicama. Kao što i sam naziv kaže, pored antibakterijskog, ima eksfolijantno dejstvo – može prouzrokovati blago ljuštenje, uklanjanje površinskog sloja kože, ispod koje ostaje mlada i zdrava koža lica. Upravo zato nije baš svima preporučljiv za svakodnevnu upotrebu.
Cena mu je oko 1700 dinara, a količina 125ml.
Bioderma losion za lice
Ovaj losion se ne ispira. Nekomedogen je i ne ostavlja mastan sjaj. Koristi se za skidanje šminke, ali i za otklanjanje sebuma sa lica. Pogodan je za sve tipove kože, ali prvenstveno za masnu i kombinovanu. Sadrži glicerin, cink glukonat, vitamin b6, kaprilne gliceride, i specijalnu formulu Fluidactiv koja reguliše sebum.
Cena mu je od 1700-1900 dinara, količina 200 ml.
La Roche Posay Effaclar losion
Ovaj losion je jedan od onih koji se nabavljaju u apotekama. U sebi sadrži LHA aktivne sastojke koji čiste kožu. Zahvaljujući njima koža deluje svežije i zategnutije, a pore su očišćene i sužene. Preporučuje se za negu normalne kože.
Cena je oko 1500 dinara, količina 200 ml.
Mixa Anti – Imperfection
Mixa Anti-Imperfection losion za čišćenje lica je posebno formulisan za osobe sa masnom i osetljivom kožom koja je sklona nepravilnostima i aknama. Ovaj losion je dizajniran da efikasno, ali nežno uklanja nečistoće i šminku, čime se izbegava dodatno isušivanje kože. Njegova formula je obogaćena cinkom, poznatim po svojim pročišćavajućim svojstvima, koji pomaže u čišćenju pora i smanjenju vidljivosti nesavršenosti. Prednost ovog losiona je što uklanja šminku jednostavno, bez potrebe za trljanjem ili ispiranjem, što je idealno za osetljivu kožu. Takođe, proizvod je hipoalergen, što smanjuje rizik od iritacija i alergijskih reakcija, čineći ga sigurnim izborom za svakodnevnu upotrebu.
Cena: 500 rsd
CeraVe losion
Ovaj lagan hidratantni losion je idealan za suvu do veoma suvu i osetljivu kožu, uključujući i kožu sklonu ekcemima. Formulisan sa tri vrste ceramida i hijaluronskom kiselinom, ključnim sastojcima za održavanje kožne barijere i hidrataciju, losion koristi MVE® tehnologiju za postepeno oslobađanje sastojaka, obezbeđujući dugotrajnu hidrataciju.
Cena: 1625 rsd
Sensilis losion
SENSILIS® Dermogal losion za lice je namenjen masnoj, kombinovanoj i problematičnoj koži, kao i koži sklonoj aknama. Obogaćen resveratrolom iz crnog vina, losion nudi blagi piling efekat, čisti zatvorene pore i poboljšava teksturu kože, ostavljajući je čistom i blistavom. Koristi se tako što se nakon čišćenja lica losion nanosi na tupfer i nežno se prelazi preko kože, izbegavajući područje oko očiju. Ne ispira se vodom i omogućava nastavak uobičajene rutine nege kože. Preporučuje se svakodnevna upotreba za masnu kožu i kožu sklona aknama.
Cena: oko 445 rsd
Kako izabrati losion za lice?
Nije svaki losion za lice isti i nije svaki dobar za vašu kožu. Losion treba da birate prema tome kakav je tip vašeg lica. Razlika jeste zapravo da li je vasa koža problematična, kombinovana, masna ili normalna ili suva.
Kako tip kože utiče na izbor losiona:
Normalna koža:
- Može koristiti širok spektar losiona bez posebnih ograničenja.
- Losioni sa balansiranom formulom su idealni.
Suva koža:
- Treba izbegavati losione sa visokim sadržajem alkohola ili adstrigentnih sastojaka koji mogu dodatno isušiti kožu.
- Preporučuju se bogati, hidratantni losioni koji sadrže sastojke poput hijaluronske kiseline ili glicerina.
Masna koža:
- Losioni za masnu kožu trebaju biti lakši, na bazi vode, i često sadrže sastojke koji kontrolišu lučenje ulja poput salicilne kiseline.
- Treba izbegavati teška ulja i maslace koji mogu zapušiti pore.
Kombiniovana koža:
- Može zahtevati korišćenje različitih losiona za različite delove lica ili losione koji su posebno formulisani za kombinovanu kožu.
Osetljiva koža:
- Treba izbegavati losione s parfemima, alkoholom, bojama i drugim potencijalno iritirajućim sastojcima.
- Preporučuju se losioni sa smirujućim sastojcima kao što su aloe vera, zeleni čaj ili niacinamid.
Kada birate losion za lice, izaberite onaj koji će prijati vašoj koži i kada naiđete na pravi losion, ne menjajte ga. Pridržavajte se svojih odabranih losiona i uživajte u pravilnom čišćenju lica.
Losioni za bubuljice
Losioni su tu da naša koža bude čista i samim tim da bude bez bubujica, bez akni i bez mitisera. A šta da radimo kada imamo problematičnu kožu punu ovih dosadnih bubuljica?
Čišćenje problematične kože mora biti dubinsko.
Ako imate problema sa bubuljicama, vama je potreban losion koji dezinfikuje kožu i uklanja masnoće sa lica. Koži je potreban losion koji će je smiriti i koji će delovati antiupalno.
Istražili smo koje su to biljke najbolje protiv bubuljica.
Šafranika je biljka koja sadrži kiselinu koja smanjuje proizvodnju sebuma i stvara zaštitnu barijeru na koži, sprečavajući prodor bakterija i toksina.
Aloe vera je biljka koja smanjuje crvenilo, otečenost i bol, sprečava nastanak ožiljaka od bubuljica. Sadrži vitamin A, C i E, koji otklanjaju stres sa lica i usporava starenje kože. Salicilna kiselina postoji u aloa veri i ona deluje protiv gljivica, upala i bakterija.
Kad god ste u mogućnosti, izaberite prirodnu negu. Prirodna kozmetika daće vašem licu lepotu o kakvoj dugo maštate. Birajte losione koji će očistiti vašu kožu. Oni su bitan i nezaobilazan korak u nezi lica i zbog toga, izaberite onaj pravi, koristite ga svakodnevno i povratite svom licu neodoljiv izgled!