Luk, bogat vitaminima, mineralima, folnom kiselinom i dijetalnim vlaknima, ima izuzetan sastav koji smanjuje upale i jača imunološki sustav. Liječnici preporučuju njegovu konzumaciju kod različitih bolesti zbog nutritivne vrijednosti.
Osim standardnih vitamina i minerala, poput vitamina C i B-skupine, te vlakana, luk sadrži i flavonoide koji djeluju kao antioksidansi, smanjujući upalne procese u tijelu. Ovi flavonoidi posebno povoljno utječu na kardiovaskularno zdravlje, dijabetes te onkološke bolesti. Dijetetičarka Natalija Nefedova ističe da luk pozitivno utječe na imunitet, piše B92.
Evo tko treba paziti
Unatoč ljekovitosti, luk ne bi trebao biti samo lijek za bolesti, već se preporučuje redovita konzumacija kako bi imao preventivni učinak. Iako može uzrokovati neugodan zadah, ne treba ga doživljavati isključivo kao sredstvo u situacijama bolesti, već se preporučuje redovito uvrštavanje u prehranu.
Jedini nedostatak može biti miris koji se može osloboditi kroz kožu, stvarajući specifičan miris luka. Nutricionistica Nefedova sugerira čuvanje luka u hladnjaku, odvojeno jedan od drugoga, kako bi zadržao svježinu i nutritivna svojstva. Važno je napomenuti da, iako ljude može mučiti neugodan miris, prednosti redovite konzumacije luka nadmašuju taj nedostatak.
Mnogi rade ovu pogrešku prilikom korištenja pećnice: Treba obratiti pozornost na jednu stvar
Ipak, na kraju je istaknula kako neki ljudi ne bi trebali konzumirati luka: “Luk je potrebno ograničeno konzumirati ako imate osjetljiv želudac, ako bolujete od gastritisa ili imate problema s kiselinom. Ipak, to ne znači da ga ne treba uopće jesti, već je potrebno unositi količine koje pašu vašem organizmu”, zaključila je.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.