Masaža glave je jedna od najboljih stvari koje možete da priuštite svojoj kosi. Pospešuje rast kose, leči perut i umiruje kožu glave. Evo kako da je sebi priuštite!
Masaža glave je, to svi znamo korisna, opuštajuća i nadasve prijatna.
Glavu masiramo da bismo se oslobodilii glavobolje, radi relaksacije ali i da bismo pospešili i održali zdravlje vlasišta i lepu bujnu kosu.
U ovoj priči se bavimo samo ovom poslednjom.
Stres blokira normalno funkcionisanje organizma. Nasuprot stresu, masaža glave pospešuje proizvodnju serotonina koji je poznat kao “hormon sreće” drugim rečima on znatno popravlja opšte stanje organizma.
Kako masaža vlasišta deluje na kosu?
Tretman pospešuje cirkulaciju u folikulima dlake. Na ovaj način se pojačava snabdevanje kiseonikom. Limfna drenaža je bolja a ćelije su snabdevenije nutritijentima. Za masažu birajte aktivne materije kao što su su na primer one koje se nalaze u nani. Oni će tokom masaže dubinski prodreti u kožu glave.
Zdravlje vlasišta je od vitalnog značaja za zdravu bujnu kosu. Masažom glave uklanjamo mrtve ćelije kože a poznato je da perutanje kože glave kod nekih osoba vodi u problem sa opadanjem kose. Osobama koje pate od peruti, seboroičnog dermatitisa i psorijaze toplo preporučujemo masažu glave.
Efikasnost uveliko zavisi od preparata koji se primenjuju za masažu. Osobe koje pate od seboroičnog dermatitisa bi trebalo da tokom masaže nanesu masku koja sadrži neki piling kao što je salicilna kiselina, kao i sastojke koji imaju umirujuće dejstvo,na primer ekstrakt aloje. Cink je koristan ukoliko vam je vlasište baš masno jer on reguliše proizvodnju sebuma..
Najlepše je kada u svakodnevnoj nezi i spojimo lepo i korisno. Upotreba aromatičnih ulja za masažu glave nam pruža višestruke koristi. Eterična ulja stvaraju opuštajuću atmosferu, oslobađaju od stresa i popravljaju raspoloženje. Pri tom ova ulja stimulišu folikule dlake. Ulje ruzmarina i eukaliptusa je se veoma često koristi za masažu vlasišta.
Masažu glave možete raditi i svaki put kada perete kosu. Shvatite ovo kao vrlo ozbiljan savet jer uz dobar prirodni šampon za kosu može da pomogne da se vaša kosa potpuno preporodi i zablista.
***Irena nam je ispričala njeno iskustvo! Da vidite samhttps://minutzamene.com/kako-sam-oporavila-kosu-iz-korena/ koliko je njena kosa sada lepša, bujnija i duža! Pročitajte i sami, vredeće vam lekcija koju je ona naučila. Kliknite na ovaj link:
Dva osnovna tipa masaže glave
Pri masaži temena glave i kose koriste se dva osnovna pokreta:
Petrissage – masaža gnječenjem
Petrisaža, poznata i kao tehnika gnječenja, uključuje lagano stiskanje i uvijanje kože i mišića glave vrhovima prstiju. Ova tehnika pomaže u stimulaciji krvotoka i opuštanju napetih mišića. Da biste je pravilno izveli, postavite vrhove prstiju na područje iza ušiju, lagano pritisnite, i povlačite kožu u kružnim pokretima prema temenu, pritom održavajući ujednačen pritisak. Ponovite postupak na različitim delovima glave.
Effleurage- masaža kružnim pokretima
Kao što iz naziva vidite tehnika potiče od francuza ili bolje reči francuskinja koje umeju sebi da ugode. Ova masaža se izvodi kružnim pokretima. Eflerža je tehnika nežnog klizanja ili glađenja koja se koristi za smirivanje kože i poboljšanje limfne drenaže. Ova metoda se izvodi laganim potezima dlanova ili prstiju, počevši od baze lobanje prema temenu i napred ka čelu. Eflerža je posebno pogodna za završetak masaže, jer doprinosi opuštanju i osećaju smirenosti. Da biste je primenili, koristite celo područje dlana ili samo prste, krećući se lagano i bez pritiska.
Ovo su dva najčešća načina na koji se glava masira.
Masažu bi trebalo početi sa prednje, čeone strane vlasišta i polako masirati ka potiljku. Pokrete treba izvoditi nežno ali čvrsto održavajući konstantan pritisak.
Francuzi veruju da je glavu najbolje masirati kružnim pokretima.
Da biste pravilno otpočeli masažu postavite ruke u L-položaj. Koristite ovaj položaj ruku na liniji gde se kosa spaja sa licem. Budite svesni količine pritiska na ovoj zoni jer se ovde nalaze osetljive akupresurne tačke. Za ostatak vlasišta koristite sve prste kojima konstantno vršite pritisak na glavu, kružnim pokretima
Posebno vodite računa da ne mrsite kosu tokom masaže jer biste mogli prouzrokovati lomljenje pa čak i čupanje vlasi iz korena. Takođe bi trebalo izbegavati prejak pritisak na osetljivim regijama kao što je potiljak.
Masaža vlasišta bi trebalo da postane sastavni deo nege vaše kose.
Iako ne postoji propisano koliko masaže treba sebi priuštiti preporuka je da to bude jednom ili dva puta nedeljno 5 do 10 minuta.
Za dodatni efekat dišite duboko tokom masaže jer ćete na taj način snabdeti čitav organizam većom količinom kiseonika . Ovo je blagotvorno stoga što povećan protok kiseonika izaziva pojačan protok krvi što omogućava ćelijama da funkcionišu punim potencijalom.
Ukoliko kosa opada ili je istanjena masaža vlasišta uz upotrebu odgovarajućih proizvoda može podstaći novi rast ali ćete morati preduzeti i druge mere da biste došli do rezultata .
Kako da masirate vlasište za bolji rast kose
Masažu glave možete raditi kada je kosa mokra ili suva po želji. Ovo zavisi i od sredstva koje koristite za masažu. Kada perete kosu ukoliko to radite pravilno vi istovremeno masirate vlasište.
Šampon je zgodan za masažu jer istovremeno perete kosu i prsti vam klize kroz kosu ne mrseći je. U šampon možete dodati neko ulje koje je lekovito za vašu kosu ili priuštiti sebi prirodni šampon na bazi lekovitog bilja. Ukoliko smo već u akciji preporoda kose najbolje da izbegavamo štetne hemikalije iz uobičajenih šampona. Masažom glave samo bismo ih dublje potisnuli u folikul, a to nam svakako nije cilj.
Masaža glave traje sve dok kosa ne bude potpuno isprana. Neki pak vole masažu regeneratorom ali to nije baš praktično rešenje jer regenerator ne bi trebalo nanositi na vlasište već samo na dužinu i krajeve kose.
Još jedna opcija je da prvo odradite masažu esencijalnim uljem potom napravite pauzu od sat dva ili čitavu noć i nakon toga perete kosu. Na ovaj način će aktivne materije koje ste koristili imati vremena da deluju duže.
Ukoliko masažu radite na suvu kosu nanesite ulje ruzmarina, lavande, timijana ili kedrovine na vrhove prstiju. Esencijalna ulja pospešuju cirkulaciju, hidriraju suvu kožu glave. Ukoliko imate masnu kosu prethodno proučite koji je preparat za masažu najbolji za vas.
Inverzivna masaža glave je totalni hit i kažu da od nje kosa raste baš brzo. O toj tehnici masaže temena više imate u ovom videu:
Masaža glave masažerom: jednostavan put do opuštanja i boljeg zdravlja
Masažer za kosu je praktičan uređaj osmišljen da poboljša negu vlasišta i kose, uz brojne benefite za zdravlje i izgled.
Ovaj alat funkcioniše tako što svojim nežnim pokretima stimuliše cirkulaciju krvi u vlasištu, čime se podstiče bolja ishrana folikula dlake. Redovnom upotrebom masažera, kosa postaje jača, gušća i manje sklona opadanju. Osim što pomaže u održavanju zdravog vlasišta, masažer pruža i opuštajuće dejstvo, smanjujući stres i napetost.
Na tržištu su dostupni različiti tipovi masažera – od jednostavnih ručnih modela sa mekanim zupcima, do električnih masažera sa vibracijama ili rotirajućim glavama.
Mnogi od njih se mogu koristiti i prilikom nanošenja šampona, ulja ili maski za kosu, čime se dodatno poboljšava apsorpcija hranljivih sastojaka. Masažer za kosu je odličan dodatak rutini nege, idealan za one koji žele da spoje opuštanje sa efikasnom podrškom zdravlju i lepoti svoje kose
Čime masirati glavu?
Poznato je da se u svim vrstama masaža tela gotovo uvek koriste mirišljava ulja. Tako je i sa masažom glave.
Evo koja su i zašto najbolja za ovu namenu:
1.Lavanda
Studije su pokazale da ulje lavande pospešuje rast kose. Ono ima antimikrobna svojstva te je odlično u borbi protiv problema izazvanih bakterijama i gljivicama u kosi.
Ovo ulje takođe umiruje kožu glave i sprečava isušivanje kože i kose. Uz to, ulje lavande uklanja emocionalni stres koji može biti uzrok opadanja i tanjenja kose. Miris lavande će stvoriti umirujuće okruženje oslobođeno napetosti.
2. Ruzmarin
Ulje ruzmarina spada u top esencijalna ulja za jačanje i rast kose. Koristi se za pospešivanje ćelijskog metabolizma koji stimuliše rast kose i njeno ozdravljenje. Sprećava ćelavost , usporava pojavu sedih, leči peruti suvoj kosi i koži glave vraća vlažnost.
Za masažu pomešajte 3-5 kapi ulja ruzmarina sa jednakom količinom maslinovog ulja, potom umasirajte mešavinu u vlasište. Masirajte 5 minuta. Ostavite da deluje 3-4 sata a zatim operite kosu na uobičajeni način.
Pročitajte više o dejstvu ruzmarina na kosu!
3. Kamilica
Ulje kamilice je sjajno esencijalno ulje za vašu kosu jer joj daje sjaj i mekoću a istovremeno umiruje vlasište.
Da li ste znali da njime možete prirodno posvetliti kosu? Kombinujte 5 kapi esencijalnog ulja kamilice sa supenom kašikom morske soli i trećinom šolje sode bikarbone. Dodajte vodu i mešajte dok se ne stvori kremasta masa pa zatim nanesite na kosu. Masirajte kožu glave i koren kose zatim ostavite da odstoji pola sata pa isperite. Za jači efekat, sedite tih pola sata na suncu.
Otprilike 50 % žena redovno farba kosu i oseća se dosta privlačnije posle farbanja. Međutim, uobičajeni proizvodi koji se koriste za posvetljavanje kose su opasne hemikalije koje mogu da izazovu brojne zdravstvene probleme. Birajući prirodne alternative izbegavate izlaganje nezdravim supstancama kao što je formaldehid i vodonik peroksid tj. hidrogen.
4. Kedrovina
Kedrovina pojačava cirkulaciju u koži vlasišta i na taj način stimuliše funkcionisanje folikula. Pospešuje rast kose a sprečava opadanje. Dobra je za tretman slabe kose i različitih vrsta alopecije.
Eterično ulje kedrovine smanjuje iritaciju kože glave i odbija insekte što može biti jako korisno za letnjih večeri kada provodite vreme napolju.
Kedrovo ulje treba pomešati sa nekim nežnijim kao što je ulje lavande. Kao noseće ulje možete uoptrebiti kokosovo ulje. 2-3 kapi kedrovog ulja možete dodati regeneratoru.
5. Žalfija
Jedan važan ester u ulju žalfije pod imenom linalin acetat redukuje upale kože i reguliše proizvodnju sebuma. Žalfija je takođe prirodni lek protiv ospi, deluje antibakterijski, smanjuje stres i balansira nivo hormona. Već smo naučili oslobodite se stresa i uklonili ste jedan važan uzrok opadanja i slabljenja kose.
Esencijana ulja uvek valja mešati sa nekim biljnim uljem jer su sama koncentrovana i prejaka. Ulje žalfije kombinujte sa uljem jojojbe. Oba regulišu proizvodnju sebuma na koži glave. Na taj način smanjujete izglede za pojavu peruti. Pored masaže glave raspršite nekolio kapi ulja žalfije po svom domu. Utrljajte kapljicu u koren šake i na tabane.
6. Limunova trava
Esencijalno ulje limunove trave ima lekovita svojstva. Ono deluje kao efikasan čistač i kao dezodorans. Jača folikule dlake i umiruje iritiranu kožu glave. Neke studije su pokazale da značajno redukuje pojavu peruti nakon samo sedam dana primene. Ulje limunove trave odbija insekte, umanjuje stres i pomaže kod glavobolje.
Možete dodati 10 kapi ovog ulja u svoju bocu šampona ili regeneratora ili umasirajte nekoliko kapi u vlasište svakodnevno.
7. Nana
Da ne bude zabune, pepermint, menta i nana su različiti nazivi za istu biljku. Esencijalno ulje jedne od najstarijih lekovitih biljaka veoma prijatne prepoznatljive arome stimuliše kožu glave, pogodno je za tretman peruti pa čak i vaški zahvaljujući njegovim antiseptičkim svojstvima. Pospešuje rast kose, jača kožu glave i povećava broj folikula i njihovu dubinu. Veoma je važno za jak koren kose da folikuli budu usađeni dublje u slojeve kože.
Ulje mente pruža prijatan osećaj hlađenja kada se mestimično primeni. Ima umirujuće dejstvo i umiruje upalne procese na koži. Ovo mirisno ulje podiže nivo mentalne energije, popravlja raspoloženje, oslobađa tenzije i glavobolje.
Dodajte 2-3 kapi ulja mente u šampon za pranje kose ili regenerator za brzi probudi me efekat tokom jutarnjeg tuširanja.
Kako pravilno izvoditi masažu glave tokom šamponiranja?
Masaža glave tokom šamponiranja nije samo koristan deo rutine nege, već i trenutak opuštanja.
Evo korak-po-korak uputstva kako je pravilno izvoditi:
- Priprema kose i šampona: Pre nego što započnete masažu, kosu temeljno pokvasite toplom (ne vrućom) vodom. Na dlanove nanesite potrebnu količinu šampona i protrljajte ga između ruku kako biste ga ravnomerno rasporedili pre nanošenja na vlasište.
- Nanošenje šampona: Nanesite šampon na koren kose i počnite da ga utrljavate nežnim, kružnim pokretima. Fokusirajte se na celo vlasište, počevši od linije čela prema temenu, zatim prema slepoočnicama i na kraju ka potiljku.
- Tehnike masaže
- Kružni pokreti: Koristite vrhove prstiju (ne nokte) i vršite kružne pokrete različitim intenzitetom. Lagani pritisak stimuliše cirkulaciju, dok dublji pritisak pomaže u oslobađanju napetosti.
- Gnječenje: Lagano pritiskajte vlasište palčevima i ostalim prstima, nežno podižući kožu i mišiće glave. Ova tehnika pomaže u opuštanju mišića i poboljšava elastičnost kože.
- Tapkanje: Na kraju masaže, blago tapkajte prstima po vlasištu kako biste stimulisali nerve i dodatno poboljšali cirkulaciju.
- Trajanje masaže
Masažu izvodite 2–3 minuta kako biste omogućili šamponu da deluje i poboljšali dotok hranljivih materija do folikula dlake. - Ispiranje
Nakon masaže, temeljno isperite kosu mlakom vodom, uklanjajući sve tragove šampona. - Dodatni saveti
- Ako koristite specijalne šampone za rast kose ili protiv peruti, masaža može pomoći u boljoj apsorpciji aktivnih sastojaka.
- Masažu možete dodatno unaprediti uz pomoć masažera za glavu koji je prilagođen upotrebi tokom šamponiranja.
Ova rutina ne samo da osigurava čistoću i negu kose, već i pruža terapeutski efekat, smanjujući stres i podstičući relaksaciju celog tela.
Masaža glave za zdravu kosu!
Dakle, evo šta sve može masaža da vam donese:
Stimulacija rasta kose
Obično se oni koji pate od opadanja kose okreću konvencionalnim proizvodima protiv opadanja kose kao što su šamponi, pakovanja regeneratori. Međutim treba znati da borba protiv opadanja počinje u korenu kose.
Studije su pokazale da masaža glave može pomoći u poboljšanju rasta kose.
Pospešivanje cirkulacije u koži glave, umirivanje upala i hidratacija su najvažniji. Par kapi esencijalnog ulja može odraditi sve ovo za vas. Ne treba da koristite proizvode koji sadrže hemikalije za stimlaciju rasta kose. Nekoliko kapi ruzmarinovog ili kedrovog ulja sprečava ili umanjuje opadanje kose.
Oslobodite se peruti
Masažom glave možete rešiti još jednu brigu. Kako se osloboditi peruti? Perut je problem sa kojim se suočava 50% populacije. Nastaje usled upotrebe neadekvatnih sredstava za negu kose koja sadrže iritirajuće hemikalije. Perut takođe može izazvati i gljivična infekcija.
Blaga, lekovita i hidrirajuća svojstva esencijalnih ulja kao što su lavanda i limunova trava vam rešavaju problem na prirodan način.
Nahranite kosu masažom glave
Skloni smo da trošimo mnogo novca na preparate za negu kose. Jedni su za bolji sjaj, drugi za mekoću treči za jačanje.. Na žalost većina ovih proizvoda čini više štete nego koristi. Na primer keratin tretman u koji se mnogi kunu sadrži toksične sastojke kao što su formaldehidi koji su poznati kao kancerogeni za čoveka.
Umesto da kožu glave i negujete ovim konvencionalnim proizvodima u kojima se može naći sve i svašta, esencijalna ulja su provereno bezbedna , koža glave će vam biti zdravija iz nje će rasti gušća i jača kosa a nemaju nikakvih štetnih efekata. Na hidriraju i umiruju kožu glave, imaju antimikrobna i protivupalna svojstva. Nahranite kožu glave ovim draguljima iz prirode.
Sprečite prekomerno mašćenje
Naše lojne žlezde su zadužene za održavanje odgovarajućeg nivoa vlažnosti kože putem sebuma ili masnoće koju proizvode. Upravo ova materija vašoj kosi daje zdrav sjaj. Kada lojne žlezde proizvode previše masnoće kosa vam se brzo masti. Eterično ulje nane primenjeno za masažu vlasišta reguliše proizvodnju sebuma. Upotrebljavajte ga redovno kosa se neće previše mastiti i biće sjajna.
Redukujte stres
Stres je jedan od čestih okidača opadanja kose. Masaža vlasišta eteričnim uljima deluje i kao aromaterapija. Istraživanja kažu da uspešno oslobađa stresa i vraća vam mentalnu ravnotežu. Ovom prijatnom aktivnošću ubili ste dve muve jednim udarcem. Pored svih drugih beefita učinili ste nešto i za svoje opuštanje . Super, samo nastavite. Menjajte ulja u zavisnosti od potreba vaše glave i trenutnog raspoloženja samo se ne odričite ovog malog zadovoljstva.
Isprobajte i tretman vrućim uljima za kosu.
Kako koristiti ulja za masažu glave?
Esencijalna ulja su lako dostupna bilo da ih kupujete online ili u prodavnicama zdrave hrane. Veoma je važno da kupujete samo 100% čista ulja.
Esencijalna ulja su vrlo moćna jer su u njima koncentrisane sve aktivne materije. Ne preporučuje se da se primenjuju na koži u čistom obliku. Uvek ih treba razblažiti nekim od biljnih ulja. Biljna ulja pogodna za ovu namenu su kokosovo, arganovo, jojobino, maslinovo.
Masaža glave: kada treba izbegavati ovu praksu
Iako masaža glave ima brojne prednosti, postoje situacije kada je treba izbegavati kako bi se izbegli potencijalni rizici. Neke od najčešćih kontraindikacija uključuju:
- Otvorene rane ili povrede vlasišta: Masaža može pogoršati stanje rana, posekotina, opekotina ili infekcija na vlasištu. U tim slučajevima, preporučuje se da se masaža odloži dok se koža ne oporavi.
- Kožne bolesti: Osobe sa stanjima kao što su psorijaza, dermatitis ili gljivične infekcije treba da izbegavaju masažu, jer ona može izazvati iritaciju ili proširiti infekciju.
- Visok krvni pritisak ili problemi sa srcem: Masaža može stimulisati cirkulaciju i povećati krvni pritisak, što nije pogodno za osobe sa nekontrolisanim hipertenzijom ili srčanim problemima. U tim slučajevima, masaža treba da se obavlja samo uz konsultaciju sa lekarom.
- Problemi sa vratnom kičmom ili nervima: Ako postoje povrede vrata ili problemi sa kičmom, masaža može izazvati nelagodnost ili dodatne komplikacije, posebno ako se pritisak primenjuje na pogrešan način.
- Infekcije i upale: Masaža se ne preporučuje u slučaju infekcija (poput gripa ili sinuzitisa) jer može povećati širenje infekcije ili dodatno opteretiti telo.
- Trudnoća: Iako je masaža glave generalno sigurna, trudnice treba da se konsultuju sa lekarom pre nego što se odluče za ovu praksu, posebno ako je povezana sa jakim pritiskom ili upotrebom određenih ulja.
- Alergije na ulja ili preparate: Ako se koriste ulja ili losioni za masažu, osobe sa osetljivom kožom ili alergijama treba da budu oprezne, jer neprikladni proizvodi mogu izazvati iritaciju.
Masaža glave može biti opuštajuća i korisna, ali je važno prepoznati situacije kada je treba izbegavati ili prilagoditi. Ako niste sigurni da li je masaža bezbedna za vas, preporučuje se konsultacija sa lekarom ili stručnjakom za masažu.
The post Masaža glave poboljšava rast kose! appeared first on Minut za mene.