Najbolje biljke protiv ćelavosti rade za vas!
Autor: Ivana Stojanović
Koje su to biljke najbolje protiv ćelavosti i kako da ćelavost sprečite, odnosno zaustavite pomoću biljaka? Na ova i neka druga pitanja, odgovor se nalazi u tekstu koji sledi.
Kosa je važna prilikom formiranja samopoštovanja, da možemo slobodno reći kako je bez nje zaista ta bitka napola izgubljena. Borba sa ćelavošću može biti duga, tako da je važno boriti se prirodnim sredstviima protiv nje.
Gubljenje kose veliki je problem kod žena i muškaraca, s tim da se muškarci češće bore sa ćelavošću, dok je kod žena „an general” zastupljeniji problem opadanja i lomljenje kose.
Zato se muškarci snalaze, trudeći se da iznađu nove i nove načine da se izbore sa opadanjem androgenom alopecijom, a onda i gubljenjem kose, koje za njih možda i naročito predstavlja nekakav gubitak samopouzdanja. Iako je ćelavost direktno povezana sa viškom muških hormona i trebalo bi ženama da imponuje, u realnosti se dešava suprotno. Ćelavost nije naročita preporuka za popularnost među ženama, a i veliki je udar na sigurnost svakog muškarca. Pročitajte ovde koliko je važna nega muške kose da bi se sprečila ćelavost.
Možemo slobodno reći, što manje kose, to veća sklonost okoline da vas proglasi starijim i nepoželjnijim. A to, složićete se, niko ne priželjkuje. U tome se i krije ogromna želja muškaraca da se što brže i što efikasnije izbore sa potencijalnim neprijatnostima.
Ne brinite zato, ovo ipak nije najveći problem koji vas može u životu zadesiti, naročito što postoji pregršt načina da se sve ovo reši, a jedan od njih jeste i lekovito bilje protiv opadanja kose. U nastavku teksta nešto više o tome.
Lekovito bilje protiv ćelavosti
„Priroda može sve”, „U prirodi je spas”, sentence su koje mogu zvučati izlizano u mnogim kontekstima, ali su, ako se u njih udubite, veoma istinite i važne.
Sve potiče iz prirode, tako i lekovito bilje koje nam pomaže da se izborimo sa opakim bolestima, ali i da ostanemo na oko što mlađi i prirodno što lepši, odnosno da se izborimo sa opadanjem kose. Ako je kosa osnov svake muževnosti, onda bi trebalo da joj poklonimo pažnju kakvu zaslužuje. U tom smislu nam biljke i te kako mogu pomoći jer su one, zaista, dar prirode koji ne smemo zaboraviti.
Mi, ljudska bića, takvi smo da volimo da komplikujemo, uvek misleći da je rešenje negde tamo, daleko od nas, da je neuhvatljivo.
Maštamo o presađivanju kose i drugim intervencijama za koje verujemo da su najučinkovitije. U stvari, to je sve blizu i na dohvat ruke, rešenja su tu u prirodi, samo za njima treba posegnuti, treba ih pronaći i adaptirati, treba klasirati biljke protiv gubljenja kose i onda ih prilagoditi primeni u našem slučaju.
Bilo da ste tek primetili da ste primetili prve znake ćelavosti ili već imate ozbiljnih problema sa gubljenjem kose, nećete nikako pogrešiti ako počnete svoju kožu glave da tretirate biljkama i njihovim produktima, čajevima, uljima, odvarima koje možete napraviti.
Znamo da su mnogi šamponi aktuelni na tu temu, kao i losioni. Oni mogu biti sjajni, ali kao dodatnu negu i brigu preporučujemo da uključite i biljke protiv ćelavosti, odnosno tinkture od biljaka u svoju svakodnevnu rutinu.
Takođe ćemo vam ukazati na to i koje biljke je najbolje da sadrže šamponi i losioni da biste se efikasnije i brže izborili sa ćelavošću prirodnim putem.
Pre toga ne možemo a da ne pomenemo Nikolu i njegovo iskustvo. Kao i mnogi muškarci njegovih godina i kao mnogi među vama koji ovo čitate, i Nikola je imao veliki izazov sa opadanjem kose koji je mogao da rezultira potpunim gubitkom kose. Zbog svih vas koji proživljavate isto, dajemo vam Nikolinu priču, u nadi da će vam ona pomoći da se i sami izborite sa problemom.
Njegova kosa se čudesno oporavila na sasvim prirodan način. Pročitajte njegovo lično iskustvo na sledećem linku: https://minutzamene.com/kako-sam-smanjio-opadanje-kose-ponovo-je-progustio/
Lečenje ćelavosti prirodnim putem
Jedno opšte pravilo koje važi ne samo u borbi protiv ćelavosti, nego i inače, jeste da zaobilazite šampone sa sulfatima i parabenima koji kosi donose mnoge negativne stvari. Iako su neki šamponi bogati biljkama i građeni posve na prirodnoj bazi, mi ćemo se pozabaviti baš biljkama na koje treba obratiti pažnju i koje su u ove svrhe dobre.
Lečenje ćelavosti travama
Kao, što rekosmo, priroda je blago, a neke od biljaka su posebno dobre i učiniće da vaša kosa zablista.
Čičak je jedna u nizu biljaka protiv ćelavosti koje vam mogu pomoći da kosa bude jača i lepša.
Čičkovo ulje smo svi oduvek koristili za kosu. Možete ga nabaviti u svim apotekama i bolje opremljenim radnjama. Ono se maže na kosu, njime se sređuje frizura, a u isto vreme, ono služi da ojača dlaku.
Za pun efekat možete napraviti domaće čičkovo ulje i biti sigurni u njegovu efikasnost. Čičak možete naći bukvalno svuda. To je biljka koju inače uništavamo kada je uočimo u usevima, ne znajući o njenim lekovitim svojstvima.
Najbolje je naći mlad čičak koji ćete sa korenom izvaditi, najbolje u proleće. Kada to uradite, onda čašu korena čička prelijte dvema čašama maslinovog ulja i pustite da odstoji na suncu, najbolje u prozoru. Znate već, tako se pravi i kantarionovo ulje. Posle toga, vaše čičkovo ulje je spremno. Nanosi se utrljavanjem u kožu glave dva do tri puta u toku dana. Promene su zagarantovane. Saznajte kako se koristi čičkovo ulje za kosu, kožu i grudi.
Iako je koren najbolji deo biljke čička, trebalo bi napomenuti da možete koristiti i listove. Kada ih prokuvate, imate odličnu tečnost za ispiranje kose i kože glave, koja je odlična ako počnete da ćelavite.
Kada smo već kod ulja, ulje makadamije je odlično za mnoge probleme sa kosom i kožom, a jedna od njegovih glavnih prednosti kada je u pitanju nanošenje na kosu jeste ta što oblaže dlaku, stvarajući nevidljivi omotač. Štiteći je tako, ovo ulje onemogućava lomljenje.
Pročitajte još neke korisne stvari o ulju makadamije.
Kopriva, nezamenljiva protiv ćelavosti još od davnina.
Šampon od koprive, zauvek najkvalitetniji i najbolji, šampon našeg detinjstva. Šalu na stranu, da li ste znali da kopriva hrani i jača koren dlake? Zato se, pored šampona, preporučuje i da se čajem od sušene koprive kosa ispere s vremena na vreme. Nju takođe imate na svim mestima i možete je ubrati u različitim dobima godine. Osušite je kao i svaku drugu biljku za čaj i onda je možete koristiti kada god poželite.
Evo kako još možete koristiti blagodeti koje pruža kopriva za kosu.
Hajdučka trava je takođe jedna od lekovitijih biljaka protiv opadanja kose koje imamo i možete je iskoristiti u razne svrhe.
Hajdučka trava podstiče cirkulaciju i stimuliše rast dlake, tako da je izuzetno važna kada je zdravlje vaše kose u pitanju.
Bez obzira da li želite da vam kosa bude zdrava i snažna ili želite da se izborite sa problemom ćelavosti, ona će biti spas za vas. Zato je koristite i kod opadanja kose i kod problema ćelavosti, ali i da ubrzate rast kose. Ima još načina da se rast kose kod muškaraca ubrza.
Rastavić je takođe na spisku biljaka koje se moraju naći i na vašoj list ako imate slabu vlas.
Rastavić uklanja višak masnoće, što je često udruženi problem sa opadanjem kose.
Ova biljka izuzetno deluje na čišćenje kože glave, otklanjanjem viška sebuma, tako da nećete morati da se brinete oko toga koliko će vaša kosa biti čista posle pranja, pošto se za to brine rastavić.
Lavanda je izuzetna biljka protiv gubljenja kose i deluje antibakterijski. Kao deo šampona takođe izuzetno deluje na kožu glave revitalizujući je i čisteći.
Kamilica je takođe odlična za negu kose, jer neguje kožu glave i smanjuje neprijatan svrab, koji ponekad može biti uzrok gubljenja kose. Može se koristiti kao čaj, za ispiraanje, a može biti od koristi i kao sastavni deo šampona koje koristite. Njen uticaj na kosu svakako će biti blagotvoran.
Lečenje ćelavosti drugim biljkama
Jedna od njih je ovas. Mnoge dijete propraćene su ovsanim kašama, a da li ste znali da voda ili popularno odvar od ovsa može poslužiti da vam kosa postane zdravija? Šta god da koristite, dobro je da sve to pratite i iznutra. Dakle, dve šake neoljuštenog ovsa treba preliti sa šest čaša ključalog mleka. Kada to sve prokuvate nekoliko minuta, treba ostaviti da odstoji pola sata i onda piti.
Najbolje je da ovaj odvar konzumirate dva do tri puta dnevno. Uz terapiju, odnosno biljčice koje mažete, rezultati su zagarantovani.
Pšenica je takođe dobar saveznik u borbi sa gubljenjem kose. Ne kada je u pitanju konzumacija, već kada su u pitanju mackanja i pranja kose.
[/infobox] Ulje pšeničnih klica koje možete nabaviti u apotekama ili dobro snabdevenim radnjama zdrave hrane oodlično se pokazalo u svakodnevoj nezi kose i kože glave. Dobro bi bilo da ono bude sastavni deo šampona koje koristite.[/infobox]
Jedan od načina može biti i da u neki bejbi šampon stavite pantenol i flašicu ulja pšeničnih klica. Ovaj šampon je poput melema i biće odličan za svakodnevno pranje kose.
Kakao buter je još jedna u nizu stavki koje bi bilo poželjno da se nađu na spisku preparata koji su vam potrebni za rast, pre svega jer smanjuje iritacije na koži glave i smiruje upale. Bilo bi poželjno da he sastavni deo šampona koji koristite.
Organsko ulje babasu palme je takođe nešto što se poslednjih godina izdvaja kao favorit u nezi. Potiče od južnoameričke palme koja je visoka sto dvaadeset metara i ima plodove. Iz tih plodova vade se semenke i iz njih se dobija ovo ulje, koje podseća na kokosovo ulje, ali ima više zasićenih masnih kiselina. Proizvodi za kosu koji ga sadrže čine da vaša koža glave bude zdrava i očšićena od gljivica koje mogu da smetaju. Ako vas zanima, ovde imate još o babasu ulju.
Orah je još jedna u nizu biljaka čija vam lekovita svojstva i te kako mogu pomoći.
Orahovo ulje jača koren kose i korisno je utrljavati ga nekoliko puta nedeljno u teme. Podstiče perifernu cirkulaciju, zato je odlično u borbi sa slabom dlakom.
Biljne maske u borbi protiv ćelavosti
Biljke možete koristiti i na ovaj način, tako što ćete od njih napraviti maske koje su odličan saveznik u borbi sa opadanjem kose. Mogu učestvovati travčice, ali i druge jestive biljke koje verovatno imate u svojoj kuhinji. Sve je na dohvat ruke, tako da se ni oko čega ne morate dodatno mučiti.
Maska od belog luka prva je na našem spisku. Odnos ljudi prema belom luku je isključiv – ili ga obožavaju i redovno koriste ili ne mogu da zamisle da na sebe i u sebe stave ovaj luk. Ako spadate u prvu grupu, imamo za vas masku koja se lako pravi, a koja je zbog sumpora koji beli luk sadrži, izuzetno snažna i dobra za čišćenje gljivica i zdravlje vaše kose.
Sve što treba da uradite je da glavicu belog luka očistite i izgnječite viljuškom, kako bi pustila sokove. Onda je dodate u maslinovo ili kokosovo ulje jer su oni dobra podloga za masku. Količinu sami odredite, bitno je da pokrije koren kose, a možete je naneti i celom dužinom, ulja su izuzetno dobra za vlas. Držite pola sata i isperite.
Ponavljanjem stavljanja uoćićete da je koža zdravija i da su vlasi sve jače i jače.
Glavni akter druge maske koja pospešuje rast kose je cimet. Takođe izuzetna biljka koja nam može pomoći u brojnim našim problemima, a jedan od njih je i gubljenje kose. Sve što treba da uradite, to je da jednu šolju maslinovog ulja blago zagrejete i da unju dodate kašiku meda i kašičicu cimeta. Sve to lepo sjedinite i nanesete.
Stavljate smesu na koren kose, utrljavajući prstima. Ovo mogu koristiti i žene i muškarci, ali će svakako muškarcima biti lakše, zbog kratkoće njihove kose. Ova maska treba da odstoji petnaestak minuta, a zatim je isperite. Kažu da najbolje rezultate daje ako je nanosite nekoliko dana za redom, onda napravite pauzu od nekoliko dana, pa je onda opet nanosite nekoliko dana i tako dok rezultati ne budu vidljivi.
Znamo da frizeri i stručnjaci za kosu ne preporučuju da se kosa pere svakodnevno, ali u ove svrhe, nanošenja maske, opravdano je, ali je važno da za svakodnevna pranja odaberete blag, prirodan šampon, koji neće smetati vašoj koži glave i pospešivati opadanje kose. Treba vam neki šampon koji će pomoći da vaša kosa ostane zdrava.
To za kraj i jeste jedna od važnijih preporuka. Trebalo bi da od najranije dobi, naročito ako ste muškarac i skloni ste, usled genetike ili stresa, opadanju kose, nastojite da koristite blage šampone, jer pored genetske predispozicije, i šampon je taj koji može doprineti gubljenju kose. Birajte kvalitetne, prirodne šampone, naročito ako svakodnevno perete kosu, a ponavljam, muškarci su ti koji zbog kratkoće gotovo svakodnevno peru kosu, ne obaćajući pažnju na posledice.
Tako ćete preduprediti problem i vaša kosa če duže vremena ostati zdrava i jaka.
Ocena čitalaca5/5
POVEZANI ČLANCI
Androgena alopecija je tihi ubica kose
Autor: Strainovic
Fantastični saveti kako ubrzati rast kose kod muškaraca
Autor: Strainovic
Melem protiv opadanja kose učiniće čuda na vašoj glavi!
Autor: Zorana Grujin
Proređena kosa – alarm na koji morate odmah da reagujete dok nije kasno!
Autor: plavsic
Fiberi za kosu mogu rešiti problem proređene kose za tren oka!
Autor: plavsic
Opadanje kose od stresa, pa zar i to?
Autor: plavsic
Da li je karboksiterapija kose stvarno efikasna?
Autor: Ksenija Lončar
6 znakova koji upozoravaju na prekomerno opadanje kose! Prepoznajte ih i sačuvajte kosu!
Autor: Marijana Marić
Nega muške kose: Saveti kako sprečiti ćelavost koje ne želite da propustite!
Autor: Marijana Marić
Znaci ćelavosti – prepoznajte ih na vreme i rešite ih se da ne izgubite kosu!
Autor: Minut za MENEOriginal Article