Sladoled je jedan od najomiljenijih ljetnih poslastica koje se u Hrvatskoj godišnje pojede nešto malo manje od 3,5 kilograma po stanovniku. Posebno u sladoledu uživaju djeca koja su vjerojatno najveći potrošači ove poslastice. Svatko tko ima dijete zna da ljeti odlazak na plažu ili šetnju ne može proći bez kupnje barem jednog sladoleda.
Znaju to i proizvođači, koji u pokušaju da prodaju više sladoleda, na omote svojih proizvoda stavljaju popularne likove iz animiranih filmova.
Jedna majka, koja se nedavno vratila s godišnjeg odmora koje je zajedno s djecom provela u jednom kupališnom mjestu, obratila nam se s pitanjem koliko je zdrav za djecu sladoled plave boje.
Sladoled plave boje
“S djecom sam otišla do kioska za sladoled gdje je najprodavaniji proizvod bio sladoled plave boje koji se prodavao pod nazivom “psići u ophodnji”. Kako je riječ o animiranom filmu koji moja djeca obožavaju, odmah su me povukli za rukav i počeli nagovarati da im kupim “psiće”. Sudeći po stanju u posudi i druga djeca su reagirala isto jer je posuda s tim sladoledom bila praznija od svih drugih.
Nije mi se svidjela boja, pa sam ih nagovorila da kupe nešto drugo, ali sad me zanima je li taj sladoled s obzirom na boju nezdraviji od drugih sladoleda”, zapitala nas je ova majka.
S njezinim pitanjem obratili izv. prof. dr. sc. Mireli Lučan Čolić s katedre za tehnologiju mesa i mlijeka Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku.
Preferencija potrošača
“Ne postoje određeni okusi sladoleda koje bi trebalo izbjegavati, sve je stvar preferencije potrošača, a kvaliteta sladoleda ovisi o njegovim sastojcima. Ali ipak treba istaknuti da se sladoledi neobičnih okusa i boja, poput okusa žvakaće gume, gumenih bombona, zatim sladoledi intenzivno plave boje, crne boje, sladoledi koji svijetle u mraku i sl., a koji najviše privlače djecu i mlade, često umjetno aromatiziraju i boje kako bi se oponašao određeni okus odnosno kako bi se dobila intenzivna (neprirodna) boja”, objasnila nam je Lučan Čolić.
Hrvati otkrili što nikad ne bi uzeli za pet eura: ‘Gadi mi se pohlepa našeg naroda’
“Sladoledi intenzivno plave ili neke druge neobične boje često se dobivaju pomoću umjetnih bojila, a neke umjetne boje povezane su s hiperaktivnošću u djece i drugim štetnim učincima. Suprotno tome, sladoled intenzivne crne boje proizvodi se s prirodnom bojom – biljnim ugljenom (E153) koji se smatra bezopasnim, ali u većim količinama može izazvati mučninu i povraćanje”, dodaje.
“Umjetno aromatizirani, zaslađeni i/ili obojani sladoledi ne moraju biti štetni, jer sve umjetne sastojke u njima je odobrila EFSA (Europske agencije za sigurnost hrane) i ako se konzumiraju u umjerenim količinama ovi aditivi možda neće uzrokovati zdravstvene probleme ili štetne nuspojave, iako su znanstvenici oko ove teme još uvijek podijeljeni. Ali, u svakom slučaju kada postoji toliki izbor zdravijih i boljih varijanti sladoleda, preporuka je izbjegavati učestalu konzumaciju i velike količine ovih umjetnih
slastica”, zaključuje Lućan Čolić.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.