Obratite pažnju na svoje nokte: Bijele mrlje mogle bi biti upozorenje za opaku bolest

Autor: F.F

Kao i koža i kosa, nokti se mijenjaju s vremenom. Izgrađeni su od alfa-keratina, proteina koji stvara zaštitni sloj za kožu ispod nokta. Baš kao i kosa, nokti mogu odražavati naše cjelokupno zdravlje, stoga ih je važno pravilno njegovati i pratiti eventualne promjene.

Jedna od tih promjena mogu biti bijele mrlje na noktima, koje mogu ukazivati na potrebu za promjenom prehrane, smanjenje stresa ili pauzu od gel manikure. Ako te mrlje ne nestanu, preporučuje se posjet liječniku, piše Real Simple.

Bijele mrlje na noktima, tehnički poznate kao točkasta leukonihija, su naslage keratina na nokatnoj ploči, objašnjava dr. Paul Jarrod Frank, kozmetički dermatolog iz New Yorka. Leukonihija se može pojaviti kao bijele linije koje se protežu preko nokta ili duž njega.

Foto: Tom Dubravec / CROPIX/ Ilustracija

Zašto dolazi do toga?

Suprotno uvriježenom mišljenju, bijele mrlje obično nisu uzrokovane nedostatkom kalcija. Dr. Frank ističe da su te mrlje često rezultat oštećenja nokatne ploče zbog suhoće ili traume. Ljudi koji grizu nokte ili često rade manikure s gelom skloniji su ovim mrljama. Rijetko su one posljedica manjka minerala poput cinka i kalcija.

Dr. Frank dodaje da bijele mrlje mogu biti uzrokovane nasljednim stanjem poznatim kao totalna kongenitalna nasljedna leukonihija, ali i gljivičnim infekcijama ili alergijskim reakcijama na proizvode za nokte. Trauma će uzrokovati pojavu mrlja na jednom mjestu, dok će gljivična infekcija ili alergija uzrokovati raspršene mrlje.

U rijetkim slučajevima, bijele mrlje mogu signalizirati ozbiljnije zdravstvene probleme, poput bolesti srca, zatajenja bubrega ili upale pluća. Ako sumnjate na takve uzroke, odmah se obratite liječniku.

Studenticu pogodila bolest koja uzima 11 života dnevno: Jedan poziv joj je promijenio život

Kako održavati nokte zdravima?

Za zdrave nokte bez bijelih mrlja, dr. Frank preporučuje hidrataciju (ulje za zanoktice može biti od pomoći), izbjegavanje loših navika poput grickanja noktiju te redovite pauze između manikura koje uključuju oštro turpijanje ili gelove. Također je važno koristiti sterilizirane alate za njegu noktiju.

Ako imate bijele mrlje, pokušajte s pauzom od manikura dva tjedna i posjećujte salone koji koriste sterilizirane alate. Ako sumnjate na alergiju, izbjegavajte lakove ili ljepila koja mogu biti uzrok.

Bijele mrlje uzrokovane ozljedama obično ne zahtijevaju liječničku pomoć, ali ako se mrlje pogoršavaju ili ne možete utvrditi uzrok, posjetite dermatologa. On vam može pomoći da procijenite je li uzrok genetski ili povezan s nekim drugim stanjem te vam predložiti odgovarajući plan liječenja.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More