O lepa Heleno jeste li slutili da će skromni buketić cveća što imaste onomad u rukama vaše ime nositi ? Gde god da je kanula tvoja suza ponovo je nikla ova magična travčica. Oman biljka, odnosno Inula Helenium svoj naziv duguje upravo ovoj antičkoj lepotici. Od davnina korištena kao narodni lek svoju popularnost može zahvaliti ajurvedi i kineskoj tradicionalnoj medicini.
Možete je uzgajiti i u svom vrtu jer ova biljka nije posebno zahtevna. Sakupljajte seme omana i koristite ga uvek iznova direktno iz svoje baštice. Od nje možete praviti čaj, razne tinkture i meleme. A jeste li znali da se oman trava u magiji koristi za teranje zle sreće u ljubavi? Ostanite sa nama i otkrijte koje to rituale trebate obaviti ne biste li izbegli ljubavne neuspehe….
U nastavku teksta saznajte sve što treba da znate o lekovitim svojstvima biljke oman. Donosimo vam recepte za domaći sirup od omana, čajeve, tinkture i mast. Koren ove biljke možete i kandirati i grickati u međuobrocima. Odlično je kozmetičko sredstvo koje su još anglosaksonci upotrebljavali za lečenje kožnih oboljenja pa čak i lepre. Dodatak je i sapunima, kupkama i regenerišućim uljima, a u daljem tekstu otkrijte i zašto je to tako….
Kako izgleda oman biljka
Oman biljka (Elecampane, Inula Helenium) pripada porodici glavočika (Asteracea). Dakle. u srodstvu je sa biljkama kao što su ambrozija i suncokret. Drugi nazivi za oman su ivanjsko zelje, obratiš, oman trava i mnogi drugi.
Rasprostranjena je po Evropi, posebno istočnoj, ima je dosta i u srednjoj Aziji i Kini. Cveta i u Velikoj Britaniji. Raste uz šume, živice, livide, a ima je i uz kanale i potoke. U Srbiji je najzastupljenija u području srednjeg Banata.
Oman biljka je dosta visoka zeljasta trajnica, može izrasti u visinu čak i do 2 metra.
Krase je veliki ovalni listovi i žuti cvet, najsličniji maslačku i suncokretu samo malo oskudniji. U lekovite svrhe najčešće se koristi rizom koji je granat i u obliku krtole i oman koren koji je iznutra bele boje. Vadi se u jesen i proleće (kod sadnica od 2-3 godine starih), a zatim se suši u lekovite svrhe.
Oman cvet se takođe upotrebljava kao narodni lek. Biljka cveta u julu i avgustu. Kinezi smatraju kako cvet omana ima izuzetna antibakterijska svojstva i da leči respiratorne tegobe. Čaj od cveća ima i snažno diuretičko dejstvo. Ovaj gorki napitak uz to poboljašava i apetit.
Čudesni sastojci omana su izuzetno lekoviti
Oman koren sadrži etarska ulja (oko 3 procenta) u čiji sastav ulaze seskviterpenski laktoni, azulenske materije i još mnogo toga. Glavne komponente ovog ulja obrazuju kristalnu strukturu (helenin). Kada je na sobnoj temperaturi po konzistenciji je najsličniji vosku. 45 posto korena je u stvari polisaharid inulin koji ima izuzetno antibakterijsko delovanje. Tu su još i pektini, fitosteroli, sluz i poliacetileni.
Oman biljka upotreba za zdravlje
Oman koren je univerzalni lek za niz oboljenja. Koristi se za čišćenje krvi i uopšteno za jačanje organizma. Prašak od omana sa medom koristi se kako bi se sprečio prevremen porođaj. Uglavnom se nalazi i u čajnim mešavinama kojima je svrha regulisanje menstrualnog ciklusa.
Ekcemi, suvi srab, ožiljci i opekotine zalečiće se uz pomoć masti od ove biljke. Ublažava i tegobe kod reumatizma.
Pomaže i kada su u pitanju urinarne infekcije. Čaj od omana olakšava izbacivanje mokraće. Ovaj univerzalni lek podstiče i bolje znojenje.
Prirodni melem za respiratorne probleme
Kašalj, astma i bronhitis stanja su kod kojih čaj od korena omana i te kako pomaže. On olakšava iskašljavanja i izbacivanje sluzi iz bronhija. Kao lek za disajne organe koristi se i za inhaliranje.
Recept je skroz jednostavan:
U vodi skuvajte 100 grama oman korena a zatim se nagnite nad posudu i duboko udišite blagotvorna isparenja.
Umiruje nadraženu sluznicu grla i sprečava suvi kašalj. Oman biljka satrži fitohemikalije koje blagotvorno utiču na bronhije te se koristi kao lek sa bronhitis, bronhijalnu astmu i tuberkulozu. Sprečava spazam pluća.
Lekovitost i dobrobiti omana po zdravlje
Oman biljka deluje antibakterijski, ubija parazite koji potencijalno žive u probavnom traktu.
Ako imate gliste, oman trava će uspešno eliminisati ove nezvane goste. Ova lekovita biljka ima moć da takoreći steriliše creva.
Askaridoza tj. prisustvo glista u stolici najčešće se javlja kod dece. Posebno kod one koja žive u lošim higijenskim uslovima. Kao simptomi bolesti javljaju se bolovi u stomaku, gađenje, povraćanje, vrtoglavica i proliv.
Oksiure, tj sitne gliste su takođe česte kod dece. Nalaze se u čmaru i izazivaju nepriijatan svrab anusa te se dete stalno češe. Primenjuje se ista mešavina protiv parazita kao i kod askarisa (srednjih crevnih glista).
Savet plus: pomaže i ispiranje anusa belim lukom skuvanim u mleku.
Za gliste u stolici preporučuje se sledeća mešavina:
Potrebno je pomešati 25 grama omana u prahu sa 25 g izgnječenog belog luka i 25 g izgnječenih svežih borovnica. Ukoliko imajte i cvet radića dodajte i njega u istom odnosu. Ova smesa nije baš prijatnog ukusa te se preporučuje pomešati je sa pekmezom od šljiva i medom. Pojesti u dva obroka u razmaku od dva sata, na prazan želudac.
Gorki tonik od omana lek za želučane smetnje
Oman biljka efikasno uklanja želudačne smetnje i vraća apetit. Ima slično delovanje kao i pelin.
Ako imate tvrdu stolicu i zatvor znajte kako je oman dobar laksativ koji brzo rešava stvar. U lečenju opstipacije najviše pomažu pravilna ishrana. lična higijena i fizička aktivnost.
Savet plus: Svakodnevno uzimajte presno voće i povrće bogato celulozom kao što je recimo kupus, a pogotovo je delotvoran njegov sok. Pomoći će i kompot od šljiva i smokava, raso, keleraba…Lišće omana je potpuno prirodan i bezopasan diuretik.
Gorke trave koje sadrže tanine pomažu kod dijareje. Uz koren omana koriste se i menta, matičnjak, list kupine i maline, hrastova kora, kantarion i još mnogo toga.
Opore i kisele strugane jabuke su lek za proliv kod dece. Potrebno ih je jesti nekoliko puta dnevno nakon obroka. Na isti način deluje i kompot od drenjina.
Zapaljenje želudčane sluznice i katar želuca vekovima se leče lekovima iz prirode. Uz obaveznu promenu režima ishrane i specifičnu dijetu gorke travke uspešno oporavljaju sistem organa za varenje. Gastritis zbog stresa izlečićete ako svakodnevno ispijate blagotvorne čajne mešavine za jačanje probavnog trakta.
Mešavina za jačanje želudca
Po 20 grama crnog omana, belog sleza, dunjinog semena, bokvice i žalfije osušiti i staviti u teglu. Ova smeša je odlična za jačanje želuca.
Pripremite čaj na sledeći način:
Tri supene kašike mešavine prelijte sa pola litre ključale vode, poklopite i ostavite nek odstoji 2 sata. Zatim procedite i pijte u toku dana umesto vode. Na isti način možete koristiti i sledeće travke: oman, gavez, selen,nana, beli slez, pirevina i kamilica.
A ukoliko je vaš problem smanjeno lučenje želudčane kiseline napravite smešu od iđirota, omana, lincure, pelina i biljke selen.
Kako se pravi čaj od omana
Način pripreme čaja od omanovog korena je krajnje jednostavan.
Pola kašičice usitnjenog omana prelijte šoljom ključale vode. Neka odstoji desetak minuta a zatim čaj procedite.
Postoji i drugi način.
Neko ga pravi tako što tri kašike sušenog oman korena prelije sa 6dcl hladne vode i pusti sve to da odstoji dva sata. Nakon toga on je spreman za upotrebu.
Oman koren ima prilično neutralan miris koji podseća na kamfor, ali je zato gorkog ukusa. Kada se prosuši manje je opor ali ipak zadržava oštar ukus. Odlično se slaže sa medom i stevijom.
Kako se priprema čaj od omana sa medom i đumbirom
Oman biljka najdelotvornija je kada se pomeša sa drugim superantioksidansima.
Usitnite koren đumbira i stavite ga sa korenom omana i ostavite u vreloj vodi petnaestak minuta. Sve zasladite sa malo meda i ispijajte u toku dana.
Prirodni sirup za kašalj -recept
Oman biljka kao lek je najefikasnija u kombinaciji sa medom i drugim lekovitim začinima. Ako je udružite sa đumbirom i medom dobićete idealan melem za sve želučane tegobe. Takođe, ovakav pripravak čisti bronhije i sinuse.
Sirup od omana se pravi tako što se:
50 gr. korena skuva u pola litre vode (nekih dvadesetak minuta). Zatim se dok je još topao isecka i prespe sa pola kilograma meda.
Oman biljka sa medom je univerzalni lek protiv prehlade i gripa i za jačanje imuniteta kod dece.
Jeste li čuli za omanovo vino?
Popularni srednjovekovni napitak tzv, vino sv. Pavla proizvodilo se od oman biljke. Narod ga je upotrebljavao kao univerzalno sredstvo za veliki broj oboljenja. Možete ga napraviti i sami a sve što vam je potrebno su 70 postotni etanol i oman koren i za dan imate gotov proizvod.
Priprema vina od omana:
Potopite koren (50gr) u alkohol (50ml) i ostavite nek odstoji 24 sata. Prespite sa litrom belog vina i ostaviti na suncu oko sedam dana. Kada ga procedite držite ga na hladnom mestu.
Još nekoliko načina kako da se upotrebi oman biljka
- Dodajte se i u hranu i piće kako bi se dobio određen ukus…
- Dodaju ga čak i u cigarete kako bi im se poboljšala aroma..
U kozmetičke svrhe upotrebljava se za lečenje kožnih problema i regeneraciju epiderma.
Nabavite kvalitetno riblje ulje i u njega iseckajte koren i cvetove omana. Ostavite na toplom mestu, još bolje na suncu jedan dan. Ili jednostavno kuvajte na blagoj vatri dva-tri sata. Procedite kroz gazu i koristite.
Na isti način možete napraviti i mast od omana. Efekat je još bolji ukoliko dodate i cvetove kantariona poznate po sjajnom dejstvu na kožu. Ovi proizvodi odlični su za osetljivu kožu i lečenje osipa. Koristi se i kao aromatično sredstvo u sapunima.
Sveže listove omana možete iskoristiti tako što ćete ih priviti na rane. Oni deluju antibakterijski i umirujuće i pomažu zarastanju. Isto tako će pomoći ako imate lišajeve po koži. Kupka od ove biljke se koristi u istu svrhu, a pravi se sa razblaženim tinkturom i pomaže kod raznih vrsta ekcema.
Odličan je repelent. Koren omana tera i komarce, zapalite ga i pustite neka pomalo dimi i oteraćete dosadne napasnike.
Evo jednog zanimljivog načina da upotrebite biljku oman.
U petak pred Đurđevan uberite nekoliko vezica ovog magičnog cveća i zaštitite se od zlih i urotljivih očiju. Takođe, oman možete upotrebiti i u ljubavne svrhe kao amajliju. Uoči Đurđevdana ostavite ga na rosi, osušite i koristite kako biste prizvali ljubavnu sreću. Oman trava u magiji poznata je od davnina, sigurno su i vaše bake kao devojke koristile iste ljubavne rituale.
Oman biljka iskustva korisnika
Dugo sam vukla posledice nepreležanog gripa. Teško sam disala i mučio me je jutarnji i noćni suvi kašalj. Probala sam razne mešavine za jačanje imuniteta i čajne mešavine a onda sam otkrila da mi najviše prija med. U staklenu teglu sam naseckala koren omana i prelila ga domaćim bagremovim medom. Radi još boljeg dejstva dodala sam i đumbir u prahu. Svaki dan pre jela pojedem po kašićicu ovog meda, više ne kašljem i osećam se mnogo bolje.
Dubravka (67)
Od prijateljice sam čula da je ona uz oman koren čaj uspela rešiti neprijatan gastritis. S obzirom da sam imala isti problem pokušala sam sa ovom prirodnom terapijom. Prvo sam bila skeptična jer ranije nisam čula za ovu biljku. Uz to napitak je bio pomalo neprijatnog gorkastog ukusa. Ali vremenom sam se navikla. Sada ga zasladim sa malo stevije i pijem ga svaki dan. Ne samo što su problemi sa stomakom nestali već mi se i apetit povratio.
Definitivno ću nastaviti piti ovaj čaj bar jednom dnevno, oman biljka me je rešila jedne velike muke.
Laura (39)
Nuspojave i neželjena dejstva omana
Iako se oman biljka kao lek preporučuje za niz zdravstvenih tegoba to ne znači da je potpuno bezopasna. Kao i kada je u pitanju bilo koja travka moguće je alergija i na oman.
Postoji mogućnost da se javi alergijski kontaktni dermatitis i povraćanje. Takođe ne preporučuje se piti oman čaj u trudnoći, niti u periodu laktacije.
Ukoliko vas muči alergija na ambroziju pripazite kod upotrebe omana. Velike su šanse da ćete osetiti neugodne reakcije na ovu biljku. Oman čaj za decu je bezbedan mada ne treba preterivati.
Ne biste ga trebali piti ako ste na terapiji antihipertenzivima i hipoglikemicima.
Srčani bolesnici i osobe koje pate od hipertenzije trebaju biti oprezni sa ovim čajem. Njima se ne preporučuje ispijanje više od jedne šolje nedeljno. Dakle ipak ga je bolje zaobilaziti u ovom slučaju.
Pogoduje dijabetičarima
Inulin koji drži glukozu pod kontrolom tj sprečava nagle skokove šećera u krvi. On se redovno koristi u dijetama dijabetičara te se oman za dijabetes i te kako preporučuje. Čest je sastojak čajnih mešavina koje služe za regulaciju šećera u krvi.
Koja je cena za oman čaj kod nas?
Gde kupiti čaj od omana često je pitanje ljubitelja prirodnih lekova. U svetu je ova biljka jako popularna i može se pronaći gotovo u svakom marketu.
Isto tako razne tinkture od omana deo su narodne medicine koje se takođe mogu kupiti u apotekama i online. Kod nas je situacija malo drugačija.
Oman čaj možete nabaviti u apotekama, prodavnicama zdrave hrane i u specijalizovanim online webshopovima.
Tradicionalno pakovanje od 50 grama košta oko 80 dinara. U rinfuzi se prodaje sušen koren oman biljke. Sajtovi kao što su Adonis, Chamomilla i mnogi drugi imaju ga u svojoj ponudi. Prodaje se i kao sastavni deo raznih čajnih mešavina, posebno onih za respiratorne i želudčane tegobe.
Čaj od omana Institut Josif Pančić (Inulae radix) pakovanje od 80 grama košta 157 dinara. A internet prodavnica Herbasana u svojoj ponudi ima ekočaj oman koren proizvođača Ekolife M.D. Plus. Cena za 100 grama je 245 dinara.
Nadamo se kako smo uspeli da vas informišemo o svemu što vas je zanimalo u vezi ove lekovite biljke. Čaj od omana, tinkture, masti i ostali proizvodi dodatno će doprineti vašem zdravlju. Pokušajte je uvesti u dnevnu rutinu…