Omiljena hrana svih Hrvata prava je blagodat: Niste ni svjesni što radi vašem tijelu

Autor: F.F

Blagdanska sezona je polako iza nas, ali je zato zima još uvijek tu, i kako stvar stoje, tek će doći prava hladnoća. To znači samo jedno: Kiseli kupus mora biti na vašem repertoaru, bilo kao sarma, u dinstanom obliku ili pak samo kao prilog. Kiseli kupus, pretpostavlja se, potječe iz Kine prije otprilike 2000 godina, postao je prepoznatljiva namirnica s brojnim zdravstvenim prednostima.

Fermentacijom, ovaj proizvod obiluje korisnim probiotičkim bakterijama, čineći ga iznimno zdravim. Preporučuje se odabrati domaći proizvod, a ako to nije moguće, izbjegavati pasterizirani kupus kako bi se sačuvale korisne bakterije. Kiseli kupus često postaje neizostavan dio zimskih zaliha.

Foto: Pexels

Bogatstvo korisnih nutrijenata

Kiseli kupus pruža obilje vlakana, vitamina i minerala. Fermentirani proizvodi olakšavaju probavu jer enzimi kiselog kupusa pomažu tijelu da razgradi hranu na manje, lako probavljive molekule. Ovaj proces potiče apsorpciju više hranjivih tvari, što povoljno utječe na energetsku razinu i vitalnost, prema informacijama BBC Good Food.

Podrška imunološkom sustavu

S obzirom na to da većina imunoloških stanica smještena u crijevima, kiseli kupus može pridonijeti održavanju zdravog probavnog trakta i potaknuti postojeća antitijela na borbu protiv štetnih tvari. Ovo smanjuje rizik od infekcija. Osim što pruža korisne bakterije kao prirodni probiotik, kiseli kupus je izvor vitamina C i željeza, ključnih nutrijenata za jačanje imunološkog sustava i očuvanje zdravlja.

Stručnjaci upozoravaju na omiljeni začin: Nije dobar za jetru, evo tko ga treba izbjegavati

Povoljan utjecaj na zdravlje srca

Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana i probiotičkih bakterija, kiseli kupus može pomoći u održavanju ravnoteže kolesterola. Također, bogat je kalijem, što doprinosi snižavanju krvnog tlaka. Vitamin K2 prisutan u ovom fermentiranom proizvodu može spriječiti taloženje kalcija u arterijama, pružajući preventivnu zaštitu od arterioskleroze i srčanih problema.

Pozitivan utjecaj na raspoloženje

Fermentirana hrana, putem crijeva, može povoljno utjecati na raspoloženje. Određeni sojevi probiotičkih bakterija, poput Lactobacillis helveticus i Bifidobacteria longum, prisutni u kiselom kupusu, mogu ublažiti nervozu. Ovaj proizvod doprinosi stvaranju zdrave ravnoteže u crijevima, a određene masne kiseline povoljno djeluju na upalne procese u tijelu. Osim toga, kiseli kupus sadrži magnezij i cink, mikronutrijente koji potiču ravnotežu u crijevima, pridonoseći pozitivnom raspoloženju.

Potpora mršavljenju

Kao i većina salata, kiseli kupus je niskokaloričan i idealan za grickanje čak i tijekom dijete. U 100 grama ovog iznimno zdravog povrća nalazi se samo 20-ak kalorija koje se lako mogu potrošiti. Također, kiselost pomaže u razgradnji masti nakon obilnog obroka, zbog čega nije slučajno što se često poslužuje uz mesne specijalitete na blagdanskim stolovima.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More