Novo istraživanje, koje se temelji na kulturama ljudskih stanica i studijama na miševima, otkrilo je da kemikalije prisutne u uobičajenim kućanskim dezinficijensima, ljepilima i tkaninama za namještaj mogu oštetiti potporne stanice u mozgu tijekom ključnih faza njihova razvoja. Ovo istraživanje ukazuje na štetnosti česte uporabe spomenutih kemikalija, ponajviše na ljudski mozak.
Molekularna biologinja Erin Cohn sa Sveučilišta Case Western Reserve u Ohiju i njezini kolege identificirali su dvije klase kemikalija koje mogu uzrokovati smrt ili zaustavljanje sazrijevanja oligodendrocita, vrste neuroloških potpornih stanica, u laboratorijskim uvjetima, prenosi Science Alert.
“Otkrili smo da su oligodendrociti, ali ne i druge moždane stanice, iznenađujuće osjetljivi na kvaterne amonijeve spojeve i organofosfatne usporivače plamena”, kaže Cohn.
Upozoravajući rezultati
Oligodendrociti su važni jer omotavaju neurone, stvarajući izolacijski omotač koji omogućuje brz prijenos moždanih signala. Jedna od identificiranih kemijskih klasa su kvaternarni spojevi, koji se često koriste u dezinfekcijskim sprejevima, maramicama i sredstvima za čišćenje ruku.
Druga klasa su organofosfati, koji se nalaze u tekstilu, ljepilima i proizvodima za kućanstvo te mogu ispuštati plinove koji mogu dospjeti u zrak. Eksperimenti na miševima pokazali su da su mladunci izloženi ovim spojevima imali mjerljive razine kemikalija u mozgu, sugerirajući da one mogu proći krvno-moždanu barijeru.
Također je uočeno smanjenje broja oligodendrocita nakon izlaganja određenom kvaternarnom spoju. Istraživanje također ukazuje na povezanost između izloženosti određenim kemikalijama i loših neurorazvojnih ishoda kod djece.
Stručnjakinja otkrila koja je najbolja opcija: ‘Mogla bi vas iznenaditi istina o bijelom kruhu’
Potrebna su daljnja istraživanja
To je dovoljan razlog da nastavimo istraživati zdravstvene učinke ovih spojeva, posebno kod djece, tvrde Cohn i kolege: “Središnji živčani sustav u razvoju posebno je osjetljiv na uvrede iz okoliša, a izloženost kemikalijama može biti posebno štetna za djecu ako se dogodi tijekom kritičnih razdoblja razvoja.”
Iako su rezultati zabrinjavajući, stručnjaci upozoravaju da su eksperimenti provedeni s koncentracijama kemikalija većim od onih kojima su ljudi obično izloženi te da je potrebno daljnje istraživanje kako bi se utvrdili stvarni rizici za zdravlje ljudi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.